Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Plnění dětského snu,

Aneb „PLAVBA AŽ ZA OKRAJ SVĚTA“

Mohutné vlny se tříští o bílé skály a zpěněná voda padá zpět do zuřících vln. Ranní slunce se proklubává mlžným oparem, který silný vítr unáší směrem k pevnině. Rackové plachtí v poryvech větru a v dálce se kymácí jachta, s kterou si pohrávají vlny a snaží se jí určit směr plavby.

 

Jachta vzdoruje a v mohutném náklonu se dere proti větru a zpěněným vlnám. Odvaha a zarputilost posádky dosáhnout svého cíle umocňuje prožitek z probíhajícího dobrodružství. Najednou jsou malichernosti běžného života zapomenuty a člověk v boji s přírodou objevuje sám sebe. Své dno, anebo snad svoji odvahu a statečnost? Těžko říci, ale rozhodně touhu postavit se osudu a něco ve svém životě změnit. Objevit nepoznané, vyzkoušet nevyzkoušené, ale hlavně zažít svůj život. Slabé cinkání lodního zvonu přehlušuje kvílení větru a rachot vln, jež se rozbíjejí o příď. Náhle jako by bouře ustávala a cinkání zvonu zní silněji a silněji.

Najednou se objeví jasně bílá záře a ohlušující ticho ruší jen budík, který zuřivě skáče po konferenčním stolku. Opět čumím do stropu a uvědomuji si, že zase začíná ten nudný den, nacpaný starostmi a shonem až k prasknutí. Stejný ranní rituál mne vyprovází do pracovního dne. Na ulici potkávám stejné tváře lidí zahleděných do svých starostí běžného života, kteří se bez úsměvu a nadšení ženou k autobusům a vlakům, aby mohli budovat novou dobu. Cítím se být jedním z nich, i když se stále snažím splnit si svůj sen a svou touhu objevit a poznat svět. Mé zamyšlení přehluší náhlé volání: „Hej, Oťas, slyšíš mě?“ pokřikuje na mne přes ulici kámoš, kterého jsem delší dobu neviděl. „Plánujeme jachtu, nechceš se přidat ?“ Nestačím ani odpovědět a Pavel směle pokračuje dál. „Dnes večer v Centrálu to budeme domlouvat, tak se zastav. Čau, už musím.“

 

Ten den mi změnil život

První dovolená na jachtě, a musím podotknout, že to byla pouze dovolená, protože ta plavba neměla s jachtingem nic společného. To prostě byla jenom parta kluků, která si vyrazila na loď na jeden velký mejdan, a kapitán ho pouze korigoval a snažil se krotit největší pařiče. Nejsem rozhodně žádný svatoušek, ale tento druh jachtingu a poznání se neslučoval s mojí touhou po dobrodružství a objevování pro mne neznámých míst. Je fakt, že právě tam padlo moje rozhodnutí. „Tak pokud může být námořní kapitán tenhle, tak to já můžu být taky.“ V průběhu následujícího roku jsem si udělal kapitánský kurz a vyrazil na dvě plavby se zkušenými kapitány. Postupně jsem se snažil upravovat svoji pracovní náplň tak, aby mi zbýval čas a prostředky k návratům na moře, a dalších patnáct let jsem se plavil na charterových lodích ve Středozemním moři.

Jednoho dne, kdy moji nechuť pokračovat po osmnácti letech podnikání v „úžasném“ prostředí stavebního byznysu již dokonale přehlušila touha po cestování, rozhodli jsme se s manželkou Petrou opustit tento segment podnikání a zahájit přípravu k prodeji naší společnosti. Je nutno dodat, že k tomu přispěla i probíhající recese ve stavebnictví. V průběhu těchto příprav jsme intenzivně hledali jachtu, která by splňovala technické parametry k uskutečnění našeho snu, plavby kolem světa, a zároveň odpovídala našim omezeným finančním prostředkům.

Po více jak roce a půl hledání a vybírání mezi desítkami lodí se nám v anglickém Gosportu, podařilo najít a také usmlouvat cenu lodi, která přesně odpovídala našim potřebám. Tímto krokem jsme zahájili cestu za novým úsvitem svého života, a proto jsme naší nové lodi MOODY 49 dali jméno NEW DAWN – nový úsvit.

Následujících deset měsíců, prožitých v Anglii, se neslo v duchu seznamování se s lodí a přípravami na zahájení našeho velkého dobrodružství. Čím blíže byl náš den D, tím více vzrůstalo naše napětí, respekt a možná i strach z nepoznaného, ale rozhodně tyto pocity předčily emoce kladné, emoce očekávání a touhy po poznání. 12. května 2014 jsme vyplutím z přístavu Gosport zahájili realizaci svého snu nazvaného „PLAVBA AŽ ZA OKRAJ SVĚTA“.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Veronika Kozelská

Lidé | Veronika Kozelská
title

Vlastimil Faktor

Lidé | Vlastimil Faktor