Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Elektrický proud jako Mitgepäck

Chcete-li česky, pak zavazadlo do ruky. Elektrický proud na palubě lodi je stále diskutovaným tématem. Se stále větším rozšířením různých elektrických nebo elektronických zařízení stoupá potřeba proudu na palubě lodi.

 

Teoreticky by se to obešlo bez proudu, ale natolik jsme si a to zvykli, že to nejde ani teoreticky. Na větších lodích je dostatek proudu na palubě lodi už dávno vyřešený a se stále se snižující spotřebou přístrojů a s instalací LED technologií dochází v posledních letech k dramatickému posunu správným směrem.

Zajistit dostatek proudu už není problémem, ale stejně jako u čehokoliv jiného, s jídlem roste chuť. A tak se objevují další a další žrouti proudu. Dostatek akumulátorů, malá spotřeba proudu, solární panely, větrné a vodní generátory dokážou zajistit život na větších lodí. Malé lodě jsou na tom však podstatně hůře, protože potřebu mají velmi podobnou, ale nemají dostatek prostoru pro instalaci podobných zařízení, která by navíc vše velmi prodražovala. Zejména tedy pro majitele malých lodí přichází australská společnost Arkpak se zajímavým řešením: akumulátor, nabíječka a různé zásuvky pro napojení spotřebičů v jednom, Arkpak 730. S rostoucí popularitou lithiových akumulátorů roste také nabídka mobilních elektrických stanic, takzvaných powerbank, které zatím využíváme pro dobíjení malé elektroniky. Arkpak přichází na podobném principu s výrazně vyšším výkonem pro spotřebitele. Vnější rozměry 24x44x32 centimetrů a hmotnost 4,5 kilogramu řeší vše, co na palubě malé lodě potřebujete. Výrobce však jde úplně jinou cestou než konkurence, která do podobných zařízení zabuduje akumulátor napevno. Arkpak 730 je dodáván bez akumulátoru a lze jej nasadit na jakýkoliv olověný akumulátor odpovídajících rozměrů až do kapacity 130 Ah. Také lithiové akumulátory jsou kompatibilní s elektronikou v základní jednotce. Arkpak 730 obsahuje nejen invertor s výkonem 300 W sinus, ale také nabíječku na 12, resp. 230 V. K dispozici je USB konektor 2,1 A, dvě zásuvky 12 V, hlavní vypínač, monitor stavu baterie a výčet výbavy uzavírá zásuvka pro použití například závěsného elektromotoru, do které lze také napojit solární panel.

Arkpak 730 není konstruován pro provoz na moři, protože všechny vstupy a zásuvky nejsou vodotěsné a jsou pouze v zájmu bezpečnosti uzavřené jednoduchými uzávěry. Arkpak 730 bez akumulátoru přijde v závislosti na prodejci na necelých 600 euro, včetně daně. www.arkcorp.com.au

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Pocket Mariner

Technické novinky | Marek Somol
title

Bunda Helly Hansen

Technické novinky | Redakce MyBoat