Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Souboj titánů

Historicky zlomové okamžiky se nezapomínají. Kdo totiž první přijde s něčím novým, má na určitou dobu vždy v daném prostředí velkou výhodu. Lodě se stavěly po staletí ze dřeva a pak přišla na svět první britská ocelová válečná loď pro oceánskou plavbu. Byla na vodu spuštěna v roce 1839 a nesla jméno Nemesis.

 

Na úvod si dovolím citovat Wikipedii: Nemesis (řecky Νέμεσις, latinsky Nemesis) je v řecké mytologii dcera bohyně noci Nyx a boha temna Ereba, podle jiných pověstí byla její matkou Diké a otcem Ókeanos a podle dalších byla zrozena bez otce. Byla bohyní odplaty. Zvláštní bylo, že obdarovávala lidi štěstím nebo neštěstím, podle jejich zásluh. Na rozdíl od Erínyí, bohyň pomsty, které lidi pouze pronásledovaly a trestaly, Nemesis důsledně pronásledovala lidi, kteří se dopouštěli zpupných činů v zaslepení nenadálým štěstím, nebo bohaté, kteří neobětovali bohům a neulehčovali chudobu svým spoluobčanům. Těm nedala pokoj a stíhala a trestala je tak dlouho, dokud nebyla spravedlnost naplněna. Její jméno je do dnešní doby symbolem „osudové msty“.

Kapitánem lodi Nemesis byl William Hutcheon Hall a vedl s touto lodí v První opiové válce úspěšné tažení, kdy jí Číňané přezdívaly "Ďáblova loď". Ačkoliv vznikla z popudu Východoindické společnosti (EIC), nikdy se neobjevila v registru jako majetek EIC, což vedlo k mnoha spekulacím. Kapitán prý měl pro identifikaci k dispozici pouze potvrzovací listiny admirality a dohady vedly k tomu, že byla postavena speciálně proti Číňanům a uzpůsobena naprosto ideálně pro pašování opia. Nemesis byla postavená v rekordní době tří měsíců britskou loděnicí Birkenhead Iron Works a měla délku 184 stop (56 m), široká byla 29 stop (8,8 m) a disponovala při suché hmotnosti 660 tun velmi malým ponorem 6 stop (1,8 m). Nemesis byla poháněna dvěma motory o výkonu šedesáti koňských sil a byla vyzbrojen dvěma otočnými 32librovými děly, čtyřmi menšími 6librovými děly a raketometem. Párou a plachtami poháněná loď s malým ponorem byla zejména v Číně velmi efektivní, protože byla za prvé rychlá a za druhé dokázala pronásledovat cíle i do vnitrozemí proti proudu řek.

Nemesis byla první válečnou lodí, která byla díky ocelové konstrukci opatřena vodotěsnými přepážkami, což umožňovalo její plavbyschopnost i při těžkém poškození trupu. Na svou plavbu do Číny se vydala v průběhu roku 1840 a byla první ocelovou lodí, která obeplula Mys dobré naděje. Královský astronom, Sir George Airy, věnoval spoustu času své práce, aby technicky vyřešil odchylku kompasu, kterou způsoboval ocelový trup. To se mu však nikdy nepodařilo a Nemesis po celou dobu svého nasazení plula s nepřesnými údaji kompasu. Nemesis tedy dorazila k čínským břehům na sklonku roku 1840 a když vyplouvala z Liverpoolu a poprvé vytáhla plachty, měla veřejnost za to, že pluje do oblasti Oděsy, aby střežila bezpečí obchodních vodních cest. Tato verze byla tehdejší admiralitou předložená veřejnosti. Napadá mě v této souvislosti, jaký je rozdíl mezi tehdejší a dnešní vládnoucí garniturou. Ale zpět k lodi.

Nasazení Nemesis v První opiové válce bylo pro britskou admiralitu a britský lodní průmysl ideální příležitostí, jak testovat perspektivy ocelových válečných lodí s parním pohonem. První bojové nasazení na sebe nenechalo dlouho čekat a Nemesis vstoupila do boje s flotilou čínských džunek 7. ledna 1841 v blízkosti pevnosti na Bocca Tigris v druhé bitvě u Chuenpee. Byl to nerovný boj, protože Nemesis proplouvala flotilou džunek jak se jí zachtělo a potápěla jednu nepřátelskou loď za druhou. V pozdějším boji dokonce potopila americkou obchodní loď Cambridge, kterou dříve Číňané koupili. Díky již zmíněnému malému ponoru pronásledovala Nemesis své protivníky až do Kantonu.

Po První opiové válce byla Nemesis pověřena, aby v oblasti Indonésie a Filipín potlačovala pirátství. Stala se také předlohou pro literární díla, existenci Nemesis popisoval beletrizovaný román Tai-Pan, který napsal James Clavell. Ještě Amitav Ghosh popisuje stručně ve svém románu Flood of Fire roli Nemesis v První opiové válce.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

HMS Victory

Historie | Dita Petrová
title

Vasa (Wasa)

Historie | Boris Dacko