Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Dostupné mobilní zařízení AIS

Je pozoruhodné, jak se ještě nedávno kvůli své ceně každému hůře dostupná elektronická zařízení z vybavení lodí miniaturizují a přibližují všem, i rekreačním jachtařům. Z pohledu bezpečnosti je to naprosto správný vývoj.

 

Rakouský výrobce FT-Tec nyní prezentuje miniaturní Seanexx USB zařízení ve velikosti mobilních USB pro příjem internetu, které přenáší AIS data do vašeho notebooku. Pod obchodní značkou Seaangel (v překladu Anděl moře) má výrobce v nabídce různá funkční zařízení tohoto druhu již déle. Novinkou je nyní instalace AIS přijímače do USB zařízení. Ve velmi kompaktním obalu je uschován skutečně plnohodnotný dvoukanálový AIS přijímač, resp. Multiplex AIS přijímač, který střídavě kontroluje obě AIS frekvence a současně má přijímač GPS/Glonass/Beidou. Ještě více univerzální je USB AIS zařízení s výrobcem dodávaným Mini Wifi Router, který si vytváří vlastní síť a přenáší signál do všech mobilních zařízení na palubě. Elektrickou energii obstarávají běžně v obchodě dostupné baterie s nimiž na jedno nabití je AIS zařízení schopno pracovat 20 hodin.

Přijímač Seanexx AIS stojí podle provedení od 119 do 139 euro. Pro Mini Wifi Router je potřeba zaplatit dalších 129 Euro. V noci a nebo za snížené viditelnosti každý kapitán lodi ocení, když má přehled o všech plavidlech ve své blízkosti, vidí jejich identifikaci, případný kolizní kurs a rychlost plavby. Provozu na moři zejména v turisticky hosně využívaných lokalitách by určitě pomohlo, kdyby AIS bylo povinnou součástí vybavení lodě. Nyní při dostupnosti mobilních zařízení AIS je pozitivní, že se rozšíří na více rekreačních plavidel. www.seaangel.at.

 

 

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Pocket Mariner

Technické novinky | Marek Somol
title

Bunda Helly Hansen

Technické novinky | Redakce MyBoat