Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Kouzlo prostoru

Velikost lodě je velmi relativní pojem, a to nejen pokud budeme chtít kategorizovat lodě samotné, ale dojem reálného prostoru se také mění s očima toho, kdo se na loď kouká. V kontextu mého vnímání jezerních lodí je Phobos 21 malou lodí s úžasně vyřešeným vnitřním prostorem.

 

S délkou trupu 6,18 m nabízí Phobos 21 spaní pro čtyři osoby, toaletu s umývadlem, malou kuchyňku, jídelní stůl, výšku v salónu 1,69 metru a rozměrný kokpit, kde se celý den na vodě většinou žije. Šířka lodě 2,51 metru a suchá hmotnost 1150 kg spolu se klopnou ploutví, kterou se sníží ponor na 0,28 metru, předurčují tuto plachetnici k tomu, aby žila na přepravníku. Samozřejmě nic nebrání tomu, aby byla po celou letní sezónu zakotvena stabilně na jenom místě, ale pak by možná bylo lepší pořídit si za stejné peníze použitou delší, prostornější kýlovou plachetnici, kterou na jaře dáme do vody a na podzim z vody vyndáme, která v podstatě funguje jako chata s plachtami. To je ale samozřejmě individuální volba každého jedince.

V mých očích je Phobos 21 jako stvořený pro transportování a poznávání především všech evropských vnitrozemských lokalit. Technické dispozice lodě samozřejmě nevylučují pobřežní námořní plavbu, ale s ohledem na rozměry a hmotnost lodě bych byl velmi opatrný na počasí. Pokud si loď necháte vybavit mrtvým mužem, pak už nepotřebujete téměř nikoho, abyste si mohli užívat všeho, co nabízí. Phobos 21 vypadá na vodě určitě větší, než ve skutečnosti je. S celkovou plochou plachet 19 m2 je dobře ovladatelný jedním párem rukou a ani začátečník, postrádající určitou zručnost snadno zvládne síly, které na plachty působí. Kvůli relativně krátké vodorysce a ploutvokýlu neočekávejte ani extrémní rychlostní výkony, ani přílišnou stoupavost. Nicméně výkon lodě naprosto vyhoví turistickému tempu a bylo by pošetilé od lodě této koncepce očekávat něco jiného. Loď byla konstruována tak, aby primárně nabídla dostatek životního prostoru čtyřčlenné posádce, lépe řečeno rodičům s dětmi. Aby mohli na vodě a pod plachtami prožívat krásné okamžiky a relaxovat. Aby užívání lodě bylo bezpečné a její konstrukce předcházela všem myslitelným nebezpečím. Jedním z nich je, že nemusíte odhadnout rychlost větru vůči ploše plachet a kvůli nižší počáteční stabilitě vás a vaší posádku mohou vylekat větší náklony. Phobos 21 má však natolik vysoký bok, že dříve, než lodi, jak se říká, dáte napít, vyjede na zrcadle zavěšené kormidlo z velké části z vody a loď sama bez vašeho zásahu vyostří proti větru a srovná se. Je potom už jen otázkou cviku, abyste dokázali odhadnout chování lodi v daných přírodních podmínkách a přizpůsobili tomu i své chování. V tu chvíli se Phobos 21 stane vaším druhým domovem, který vám nabídne vše, co ke krátkodobému životu na lodi potřebujete.

Na palubě je také s ohledem na délku a šířku lodi dostatek bezpečných pochozích ploch, když potřebujete za plavby cokoliv vpředu vyřešit anebo když se chystáte kotvit. O kokpitu jsem se již zmiňoval letmo na začátku. Jednoznačně nabízí tolik prostoru jak pro relaxaci, tak i pro ovládání lodě za plavby, že překračuje zvyklosti ve své třídě. Také vstup do vody je dobře řešen, což má možná při výběru větší váhu, než rychlost lodě. Úložné prostory v kokpitu jsou s ohledem na výšku stavby lodě dostatečné pro veškerý materiál, který je pro život na lodi nutný.

Asi největším překvapením je prostorové řešení interiéru, kdy v nepřízni počasí jste schopni trávit v lodi delší čas, aniž byste z toho měli jakékoliv psychické problémy. Velmi příjemně mě překvapilo zadní lůžko pod kokpitem, kdy jsme si dva dospělí vedle sebe pohodlně lehli. Měl jsem sice při své výšce 183 cm a váze 93 kg malý problém protáhnout se na lůžko kolem kuchyňky, ale když už jsem tam ležel, tak jsem měl příjemné pocity pohodlí a prostoru. S vylézáním z postele to bylo velmi podobné, jako když jsem tam lezl, ale určitě by stačilo, kdyby loď byla moje, nalézt nějaký grif a v tu chvíli by člověk vklouznul na lože stejně snadno, jako desátník Smiřický do tanku.

Kvalita použitých materiálů u polských lodí je na stále lepší úrovni a stejně tak jejich zpracování. Vše je plně funkční a čistě zakončené, veškeré pohledové strany materiálů jsou upravené a také síla laminace paluby je natolik dostatečná, že při chůzi po palubě necítíte žádné deformace laminátu. Smysluplné využití Phobosu 21 vidím v tom, že kromě všech českých vod poznám Berlínská jezera, Meklenbursko, Mazurská jezera, holandské vody, Skandinavii a třeba také Bodamské jezero, Lago di Garda nebo pobřeží Jadranu. Loď snadno naložím na vlek a stejně tak složím, sám ji sem schopen relativně rychle nastrojit a na týden či dva týdny života mi poskytne kromě plavby střechu nad hlavou a dostatek pohodlí. Je důležité dokázat si upřímně říci, k čemu skutečně loď potřebuji, kolikrát do roka jí využiji, kolik na ní strávím času a kolik nás bude. Myslím si, že ve většině případů musí plachetnice typu Phobos 21 pokrýt potřeby českého jachtaře turisty.

 

Technické údaje

Celková délka    6,63 m

Délka trupu         6,18 m

Šířka       2,51 m

Ponor    0,28 - 1,23 m

Výška stěžně od vodorysky           10,0 m

Celková hmotnost            1150 kg

Balast   250 kg

Hmotnost ploutve            85 kg

Výška v kajutě   1,69 m

Plocha plachet 19,0 m2

Počet lůžek          4+2

Cena      532 100 Kč, vč. DPH

www.lodni-servis-linhart.cz

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Victoire 822 Bonate

Test | Petr Láska
title

Balt 818 Titanium

Test | Petr Láska