Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Definice slov

Nevěřil jsem tomu, že bych někde mohl nalézt definici slova „divák“. A našel jsem jí velmi rychle a jednoduše, na Wikipedii. Nemyslím si, že jde o skutečnou definici toho slova, dokonce považuji za nesmysl, aby se vůbec někdo snažil takovou definici vytvářet. Vždyť je to nad Slunce jasné.

 

Wikipedia však definuje tu osobu takto: „Divák je osoba, kdo se dívá a přitom se pozorovaného dění aktivně neúčastní. Obvykle divák sleduje nějaké předem připravené nebo očekávané představení (v divadle, v kině, na koncertě, v televizi), nebo sportovní zápas. Pokud osoba sleduje nějaké spontánní přírodní nebo společenské děje, bývá označována jako pozorovatel.“ Tak teď nevím, čím jsem to vlastně byl, divákem nebo pozorovatelem. To bychom zase museli definovat to, na co jsem se díval či co jsem pozoroval. Příliš mnoho definicí by mohlo jednoho umořit k smrti.

Díval jsem se nedávno na televizi a ve sportovních zprávách byla reportáž z nějakých zápasů v kleci. Ani jsem do té doby netušil, že ve vyspělé společnosti něco takového existuje. Kdysi jsem něco takového viděl v nějakém akčním filmu. Tedy viděl se nedá říci, protože když tam byly scény, kdy jeden do druhého mlátí, díval jsem se jinam. Tak tedy ono to existuje a dokonce se to dostane na rozdíl od jachtingu do sportovních zpráv v televizi. Co mě však nejvíc zarazilo, byla naprosto vyprodaná hala v extatickém rozpoložení. Je nad rozměry mého chápání, že dnes někdo považuje za sport, když se dva lidi mlátí hlava nehlava. Že se někdo rozhodne se tomuto „sportu“ věnovat. A že existují tisíce lidí, kteří se na to vydrží dívat. Když se ale podívám na reálné výsledky českých voleb, pak bez extra představivosti možná vím, kde tu diváckou obec hledat. Ale možná se mýlím. Možná ta potřeba dívat se na lidské utrpení nemá nic společného s inteligencí.

Když se pak v duchu procházím spektrem sportů, které se u nás provozují, pak vidím tu realitu. Čím stupidnější je to sport, tím více se dokážou zaplnit tribuny a tím vyšší jsou příjmy sportovců nebo sumy peněz, které se kolem takového sportu točí. U inteligenčně průměrného sportu zaplní tribuny pouze rodinní příslušníci sportovců a nebo zrovna neúčinkující soupeři, většinou si všichni vše platí z vlastních prostředků, do nekonečna s minimální úspěšností loudí ve srovnání s fotbalisty mizerné peníze od sponzorů a jejich sport se jim téměř nikdy nestane jejich zdrojem příjmu. A pak tady máme sporty, které se musí obejít téměř bez diváků, třeba jachting. Sporty, které jenom stojí peníze a vydržet u nich a dostat své umění na špičkovou úroveň vyžaduje notné oběti a obrovskou lásku.

Pokud jde o okruhový jachting, je možné ještě hovořit o nějakých divácích na břehu. Pokud však jde o námořní jachting, být divákem by bylo poněkud časově a prostorově náročné.

Byl jsem se svou posádkou takovým divákem (pozorovatelem) na 20. České námořní rallye. Byli jsme čtyři. Třicet startujících posádek tedy mělo čtyři neplatící diváky. Neplatící znamená, že si nezakoupili žádnou vstupenku, jinak je to dívání v celkovém součtu stálo víc, než by zaplatili za sledování souboje dvou gladiátorů v kleci. Dívat se na jachting však bylo výrazně zábavnější a troufám si s notnou dávkou nadsázky říci, že to možná byl za dvacet let existence této regaty její divácký rekord.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Editorial

Blog | Petr Láska
title

Poslední slovo

Blog | Petr Láska