Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Zatím nejrychleji

Rolex Sydney-Hobart, sladká tečka, která se rok co rok opakuje a končí jachtařskou sezónu. Tedy alespoň tu pro Evropany. Je jen málo takových závodů, které mají podobné kouzlo.

 

Závod, na kterém se setkávají jak ohromné super jachty, tak malé dřevěné plachetnice. Jachting je pro Austrálii národním sportem a to každý rok dokazuje i samotné město Sydney, když většina jeho obyvatel se shromáždí na pobřeží a v okolí přístavu a vyhlíží desítky lodí, které se mají utkat v závodě do Tasmánie. Já sám osobně si nedokážu představit krásnější a emotivnější start regaty. Vždyť i slavná opera v Sydney byla inspirována plachtami projíždějících plachetnic.

Stejně jako minulý ročník, byl i ten letošní plný zvratů a překvapení. Na startu se celkem objevily čtyři 100stopé plachetnice – Wild Oats, Loyal, Scallywag a CQS. Již podle předpovědí bylo jasné, že letošní ročník měl patřit k těm nejrychlejším. Start se bohužel nepovedl legendárnímu Wild Oats, který tak musel jako poslední z favorizované čtyřky dotahovat již od začátku skvěle rozjetý Loyal a Scallywag.

Letošní ročník byl ovšem velmi zajímavý v konečném zúčtování. Wild Oats XI byla nucena po poškození ovládání hydrauliky naklápěcího kýlu odstoupit a přenechat již v tu chvíli vedoucí pozici Loyalu. Ten tuto šanci využil a už si nenechal své první vítězství v této regatě vzít. A co víc, dokázal to v úžasném čase 1 den, 13 hodin a 31 minut. Ustanovil tak nový časový rekord tratě. To ovšem nebylo to nejlepší na letošním ročníku. Říká se, že o Vánocích se dějí zázraky. A jeden takový se stal. Plachetnice z třídy VOR70 (loď určená pro závody kolem světa Volvo Ocean Race) Giacomo dokázala nemožné, když si doplula pro druhé místo v celkovém pořadí s časem pouze o necelé dvě hodiny horším než Loyal. A to za sebou nechala velikány jako Scallywag nebo novou závodní high-tech plachetnici CQS. Ovšem to není to jediné, s tak skvělým časovým výsledkem Giacomo vyhrála IRC handicap. Letošní ročník se celý odehrával ve jménu 70stopých lodí. Ty se umístili dále na čtvrtém, pátém a šestém místě.

Dá se tedy říct, že letošní ročník opět dostál své pověsti a byl úžasný v mnoha ohledech. A přesto, že tento závod se odehrává na druhé straně zeměkoule, pro naši rodinu patří už mezi vánoční zvyky, kdy večer 25.12. sledujeme předešlý ročník, povídáme si o něm, laicky ho analyzujeme a nemůžeme se dočkat druhé hodiny ráno následujícího dne, abychom mohli opět sledovat plachetnice mířící směr Hobart.

Pro MyBoat je tento ročník také něčím výjimečným. Poprvé je totiž článek doplněn o fotografie, které nepochází od pořadatele závodu, ale od soukromé osoby. Chtěl bych tímto poděkovat za fotografie své profesorce Tina Bell z univerzity v Sydney, které tiše závidím, že každý rok se svým manželem tráví druhý svátek vánoční na doprovodné lodi a mají možnost sledovat tento úžasný závod.

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Poslední slovo

Blog | Petr Láska