Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Regionální charakter

Mezinárodní veletrh Boot & Fun, který se uskutečnil koncem listopadu 2016 v Berlíně, je zejména pro české milovníky vodních sportů zajímavou vstupenkou do tohoto a outdoorového světa. Veletrh poskytl komplexní pohled na malé čluny, plachetnice, hausbóty až po luxusní jachty pro náročné zákazníky. Návštěvníci ale mohli sledovat novinky nebo trendové prvky napříč lodním spektrem.

 

Návštěvníci, kteří navštívili veletrh v Berlíně, tak mohli vidět pestré expozice vystavovatelů motorových lodí, plachetnic, hausbótů a pontonů, rybaření, potápění a v neposlední řadě světa zábavy, kterým představuje windsurfing, kiting, wakeboarding, stand up paddling apod.

Z jachtařského pohledu byly nejvíce zastoupeny firmy s motorovými čluny, od malých 3metrových stylových až po 16metrové luxusní jachty. Společných faktorem bylo rozhodně využití vnitřního prostoru s maximální efektivitou a poskytnutí komfortu pro posádku nebo využití dřevěných prvků či nových tvarů designu. Tyto parametry se přenesly samozřejmě i do plachetnic.

Na výstavě byly k vidění například Antila 26cc s moderním designem, která mě zaujala, prostorné plachetnice Dehler a Dufour nebo například polské Viko 30, Phobos 24,5 a další. Nechyběly závodní modely z uhlíkových kompozitů, výrobci kevlarových plachet nebo lodního kování. A samozřejmě pestrá nabídka jachtařského oblečení a doplňků. Mezi vystavovateli nechyběly i čeští výrobci jako například Lanex. Nechyběl bohatý doprovodný program, včetně možnosti si některé ze sportů na vlastní kůži vyzkoušet. A koho začaly bolet nohy, protože výstavní plocha byla velká a hodně členitá, tak mohl ochutnat klasický bratwurst s preclíkem.

Především česká podoba jachtingu se zrcadlí na skladbě berlínských exponátů, protože Berlín je obklopen obrovskou spoustou vnitrozemských vodních cest a jezer. Je zde tedy podobná poptávka po produktech, jako mezi českými jachtaři. K vidění byla spousta malých říčních a jezerních plavidel a také specializovaných řemesel, která vycházejí vstříc našemu typickému kutilství. Určitě nebylo od věci seznámit se s jednotlivými materiály a jejich technologií zpracování, pokud si chcete loď stavět nebo renovovat sami. Své významné místo zde měla i polská produkce, jejíž význam a velikost v lodním průmyslu neustále stoupá. Elektrické pohony jsou dnes velkým tématem, nejen v automobilech, jízdních kolech, skútrech, ale také v lodích a tomuto druhu pohonu byla na výstavě věnována samostatná sekce.

V deseti halách veřejnosti prezentovalo své produkty a služby na 700 vystavovatelů z 15 zemí a podle oficiálních statistik organizátora výstavy se přišlo na konci listopadu podívat na současný svět lodí 42 000 návštěvníků.

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Poslední slovo

Blog | Petr Láska
title

Editorial

Blog | Petr Láska