Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Vlajková loď

Dosud největší sériově vyráběný model katamaránu Lagoon měl světovou premiéru v září 2016 na jachtařském veletrhu v Cannes. Při zahájení veletrhu, kdy katamarán ještě kromě prodejců a zaměstnanců výrobce nikdo neviděl, už jich bylo objednáno sedm. Kdybyste si Lagoon SEVENTY 7 objednali v lednu 2017, bude vyroben až v listopadu 2019! Jeho cena se pohybuje kolem 2,5 mil. EUR a pro jeho výrobu postavili v Bordeaux úplně novou halu.

 

Jaký je tento šampión mezi velkými luxusními katamarány?

Měří necelých 24 metrů na délku a 22,6 m na vodorysce, má ponor 1,9 m a šířku úctyhodných 11 m. Stěžeň dosahuje téměř 37 m výšky nad hladinou, váží 57 tun a veze 1600 litrů pitné vody a 2800 litrů nafty. Pohání ho standardně dva motory, každý o výkonu 180 nebo 230 koní, nebo standardní plachty o ploše 335 m2. Hlavní plachta má plochu 205 m2 a genoa 130 m2, ale můžete také využít Code 0 o ploše 208 m2 nebo asymetrický spinakr o ploše úctyhodných 458 m2!

Na návrhu Lagoon SEVENTY 7 pracovalo vývojové oddělení CNB/Lagoon a uznávané studio lodních architektů VPLP Design, interiéry pochází z dílny Nauta Design. Obě studia jsou tradičními partnery při návrhu katamaránů Lagoon. Při návrhu tohoto modelu sáhli architekti a výrobce po nejkvalitnějších dodavatelích, aby tím posunuli výjimečnost SEVENTY 7 na novou rovinu blízkou megajachtám, stavěným podle individuálních požadavků. Přitom SEVENTY 7 je produkční lodí.

Specialitou Lagoon SEVENTY 7 je vyklápěcí terasa z majitelského apartmá, které je situováno na pravoboku na přídi. Tento prvek dosud žádný výrobce katamaránů nepoužil a vtipně ho prezentuje krátké video výrobce.

 

 

Mezi další speciality patří výběr z různých variant majitelského apartmá, které může být i dvoupatrové, tedy s ložnicí s vlastní terasou nad hladinou moře v přední části pravého plováku a privátním salonem v pravé přední části salonu, odkud se dá vyjít na přední palubu. Ale lepší než se snažit popsat tento výjimečný katamarán slovy, je podívat se na video, které pro domácího zástupce Lagoon, firmu ALTUMARE, natočil při světové premiéře v Cannes Libor Špaček (Espace to nature), uznávaný český dokumentární kameraman a režisér.

 

 

 

A celkovou atmosféru SEVENTY 7 výborně vystihuje firemní reklamní video.

 

 

Jak se na návrhu SEVENTY 7 pracovalo světově uznávanému lodnímu architektu, kterým je Marc Van Peteghem (VPLP design), jsme se zeptali při světové premiéře modelu v Cannes.

„Při navrhování velkých katamaránů musíte najít nový směr, my jsme tohle vnímali od modelu Lagoon 620 a samozřejmě nejvíce teď při práci na SEVENTY 7. A to už jsme navrhovali opravdu velké jachty na zakázku. Z naší dílny pochází 145stopý katamarán Hemisphere, postavený z hliníku s karbonovým stěžněm speciálně pro oblast Pacifiku, takže opravdu dobře známe trh megajachet, včetně požadavků zákazníků na prostor a celkové zpracování.“

Marc Van Peteghem pokračuje: „Našim cílem při navrhování modelu SEVENTY 7 nebylo konkurovat megajachtám, stavěným na zakázku, ale chtěli jsme se této rovině přiblížit s produkčním modelem a nabídnout novou rovinu vyváženosti mezi luxusem, kvalitou, tradičními hodnotami a cenou. Samozřejmě to taky znamená intenzivní spolupráci s lidmi z loděnice Lagoon. Na návrhu SEVENTY 7 jsme pracovali 4 roky a to je dokonce o něco déle, než trvá návrh megajachty na zakázku, ale museli jsme počítat s časem na návrh a výrobu nástrojů a přípravků, které se budou při jeho výrobě potom používat, tím se samozřejmě celkový čas návrhu prodlužuje. Největším úspěchem je uznání klientů a při světové premiéře v Cannes mě potěšil jeden věrný zákazník Lagoon, který měl model 570, potom si koupil model 560, za 3 roky se chystá do důchodu a přišel s tím, že už je starý na plachtění a koupí si motorovou jachtu. Zajímal ho nový model SEVENTY 7, který se bude vyrábět pod označením SEVENTY 8 jako motorový katamarán (Pozn. redakce: světovou premiéru bude mít na veletrhu v Cannes 2017) a proto se přišel podívat na palubu, aby zjistil, zda mu bude vyhovovat. Po prohlídce SEVENTY 7 konstatoval, že poznává rukopis Lagoon, ale celková kvalita prostoru i jeho zpracování je na velmi vysoké úrovni, přitom není nabubřelý a je to stále Lagoon. Přesně to bylo našim cílem při navrhování SEVENTY 7, chtěli jsme pozvednout celkovou kvalitu života na palubě na novou rovinu, ale neztratit kontakt s tradičními hodnotami Lagoon, nechtěli jsme vytvořit příliš nablýskanou loď a podle reakcí návštěvníků se to podařilo. Ani motorový SEVENTY 8 nebude typickou motorovou jachtou, která majiteli potvrzuje image moci, vlivu, síly a umožňuje velmi rychlé přemisťování. Tohle není našim cílem.“

 

Libor Špaček 

Loni v Cannes jsem měl možnost jako jeden z prvních pořídit záběry z paluby SEVENTY 7. Dostal jsem k dispozici pouhých 20 minut na pořízení záběrů pro představení katamaránu, ale za asistence Tomáše Kapičky z ALTUMARE a marketingového ředitele Alexandra Daubervilla ze CNB se to dalo zvládnout. I přesto, že jako jachtař miluji katamarány, “77” by pro mé účely moc nevyhovovala. Přece jen tento model se svou délkou, luxusem a hlavně prostorem, je pro mé potřeby filmaře a potápěče příliš luxusní a náš tým Escape to Nature by ten luxus nedokázal využít. Také takovou jachtu už nemůže ovládat jen jeden člen posádky. Protože znám dobře také kratší katamarány od Lagoonu, preferuji Lagoon 52. 

Když se mně někdo zeptá, proč vůbec katamarán, mám jednoduchou odpověď: Katamarány (zejména od modelu Lagoon 52 výš jsou vlastně „luxusní vily“ na hladině. A já si jako cestovatel a filmař nedokážu představit, že bych investoval do nemovitosti na některém z ostrovů, kde jsme natáčeli, nebo kde máme zájem filmovat. Mě by ta nemovitost fixovala po většinu roku právě k tomuto místu, a myslím si, že každého investora. Kdežto velký katamarán mi zajistí zázemí jako ve vile, či v rezortu nejen svým prostorem, ale i vybavením. Musím přiznat, a znám to ze svých cest a zkušeností, že ho někdy i mnohokrát předčí. Nicméně pro mě je rozhodující, že mohu s takovým katamaránem navštívit a vystřídat tolik destinací, kolik budu potřebovat a na kterých bych nikdy nenašel takové zázemí, komfort a hlavně bezpečí v odlehlých částech světa, jako je třeba Pacifik.

Lagoon SEVENTY 7 si stejně jako všechny ostatní modely Lagoon můžete objednat u společnosti ALTUMARE, která je autorizovaným distributorem Lagoon a téměř kompletní modelovou řadu si můžete vyzkoušet na jejich základně v Olympic marině v Řecku, kde jsou k dispozici modely Lagoon 380, Lagoon 39, Lagoon 400, Lagoon 42, Lagoon 450, Lagoon 52 i Lagoon 560 a motorový Lagoon 630MY.

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Bali 5.2 / 5.8

Představujeme | Michal Štěpán
title

Azuree 33C

Představujeme | Petr Láska