Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Na které jachtařské výstavy se podívat?

Svět se mění, některé lodní veletrhy upadají, jiné získávají na významu. Bývaly doby, kdy hlavní výstavou byl Boot Düsseldorf, veletrh v Cannes byl jen lokální francouzskou výstavou po které následovala asi stejně významná italská výstava v Janově. Dnes platí, že lednový Boot Düsseldorf, si svůj význam udržuje, ale veletrh v Cannes rok od roku roste a již se řadí k nejvýznamnějším mezinárodním výstavám lodí v Evropě, naopak Janov je skutečně lokální výstavou a dopředu se dostává spíše říjnový Salonautico Barcelona.

 

Boot Düsseldorf je stálicí

Jeho brány se letos otevřou 21. ledna a stále patří k nejvýznamnějším jachtařským veletrhům světa. Loni Boot Düsseldorf navštívilo téměř čtvrt milionu návštěvníků a na 95tisících metrech čtverečních plochy se prezentovalo přes 1800 vystavovatelů a 1700 lodí ze 40 zemí. Boot je spíš veletrhem vodních sportů, než jen jachtařským veletrhem, protože rozsáhlá plocha je věnována potápění, rybaření a svoje místo má i doprovodný program, výstavy umění s tématikou moře apod. Co vede tolik lidí vydat se na cestu do Düsseldorfu v době, kdy jsou všechny informace, fotky i videa dostupná na internetu a navíc v lednu, kdy počasí není moc příjemné na procházky Düsseldorfem?

Podle informací, které mi loni v Düsseldorfu návštěvníci říkali, patří k nejčastějším důvodům jakási tradice v lednu na Boot zajet, dalším důvodem bývá konkrétní zájem něco vybrat či přímo koupit: loď, vybavení, oblečení atd. a nemálo lidí jezdí do Düsseldorfu, protože se chce podívat, co je v jachtingu nového. Pro nákup vybavení a setkání se s lidmi z oboru neznám lepší veletrh, než Boot Düsseldorf, ale pokud si chcete prohlédnout jachty, měli byste zvážit návštěvu veletrhů na moři. Pokud letos do Düsseldorfu nepojedete, nebo se chcete podívat na jiný významný jachtařský veletrh, o kterých stojí za to uvažovat?

 

Jachtařský veletrh v Cannes stojí za návštěvu

Jednoznačně je to zářijová mezinárodní výstava lodí v Cannes ve Francii. Letos se bude konat od 12. do 17. září. International boat show Cannes, jak zní její stále častěji prezentovaný mezinárodní název, získává každým rokem na významu a pokud chcete spojit příjemné s užitečným, není lepší volba! Na Azurovém pobřeží panuje v září letní počasí, výstava se koná v přístavu přímo v historickém centru Cannes pod katedrálou, pár metrů od Festivalového paláce, vyhlášeného trhu a hlavních nákupních tříd plných obchodů a vyhlášených restaurací. Navíc hned vedle bran veletrhu máte k dispozici kvalitní městské pláže se sladkovodními sprchami. Loni veletrh v Cannes navštívilo přes 50 tisíc lidí a na 300 tisících metrech čtverečních bylo k vidění přes 600 lodí, které prezentovalo 400 vystavovatelů ze 40 zemí. Číselně to vypadá na mnohem menší výstavu než jakou je Boot Düsseldorf, ale řeč čísel někdy klame! Nezapomínejme, že Cannes je především výstavou lodí a další vodní sporty jako potápění, rybaření atd., které mají v Düsseldorfu vyčleněny vlastní výstavní haly a přilákají davy lidí, jsou v Cannes zastoupeny jen symbolicky. Na výstavě v Cannes najdete především jachty, i malých lodiček a člunů tam moc neuvidíte. Ale více než 100 jachet mělo v Cannes světovou premiéru, vystaveno bylo 120 plachetnic, největší loď byla dlouhá 52 metrů a prohlédnout si návštěvníci mohli 45 katamaránů, z nichž největším byl Lagoon 77. Naproti tomu byl v Düsseldorfu dosud největším vystaveným katamaránem Lagoon 52 a žádný jiný teto velikosti zatím na Boot prezentován nebyl. V Cannes je katamaránů 52 stop dlouhých pravidelně k vidění od různých výrobců snad deset. V Düsseldorfu bývá každoročně vystaveno jenom několik katamaránů, jejich doprava po silnici je prostě velmi náročná a u větších modelů spíše nemožná. Jinak tomu není ani na dalších výstavách organizovaných ve vnitrozemí. V Düsseldorfu se v jedné hale sejdou velké luxusní plachetnice, ale dostat se na jejich prohlídku není snadné, v Cannes jsou seřazeny vedle sebe na mole a pro vážné zájemce mají loděnice navíc připraveny jachty na kotvě před přístavem, na kterých organizují zkušební plavby.

Prostě pokud si chcete prohlédnout jachty v jejich přirozeném a velmi atraktivním prostředí, vydejte se začátkem září na prodloužený víkend do Cannes! Všichni návštěvníci, kteří z našich zemí na veletrh v Cannes dorazili, říkali, že byli velmi spokojeni a litovali, že nezůstali déle.

Třešničkou na dortu je páteční prodloužená otevírací doba veletrhu v Cannes. Zavírá se až po setmění a pátek je proto party time! Jachty si prohlédnete v příjemné večerní atmosféře se skleničkou drinku v ruce a doprovodu žívé hudby.

 

Salonautica v Barceloně je kvalitní výstava

Chcete-li ještě více klidu na prohlídku jachet než v Cannes a nemáte rádi letní vedra, můžete si prodloužit léto návštěvou jachtařského veletrhu v Barceloně, který se letos koná od 11. do 15. října. Počet návštěvníků a vystavených jachet je srovnatelný s veletrhem v Cannes, veletrh se koná v marině v centru Barcelony hned vedle známé sochy Kryštofa Kolumba. Stejně jako v Cannes i v Barceloně je pátek veletrh otevřen i po setmění.

 

Specializovaná výstava katamaranů

Pokud Vás zajímají speciálně katamarany, vydejte se do Cannes, nebo na specializovanou výstavu katamaranů Salon de multicoque v Le Grand Motte ve Francii na pobřeží Stedozemního moře, která se letos koná od 19. do 23. dubna, protože v Düsseldorfu si katamarany bohužel neprohlédnete.

 

Závěr

Ani v době internetu jachtařské velethy neumírají. Pocit při posezení na palubě jachty s dobrou společností a v pěkném prostředí nenahradí prohlížení fotek a videí na netu. Právě proto stojí za zvážení, na které jachtařské výstavy se vydáte a pokud si jedete prohlédnout jachty, využijte možnosti vyzkoušet si pocit, který budete mít na palubě jachty na vodě, v autentickém prostředí a osvětlení. Veletrhy lodí, které tuto možnost nabízejí, jsou na vzestupu!

Pokud si chcete koupit jachtařské vybavení nebo oblečení, vydejte se na Boot Düsseldorf, ale jachty si jeďte prohlédnout na výstavy na moři!

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Dehler 34 - Boat of the Year 2017

Co se děje | Michal Štěpán
title

Hanse Group v Düsseldorfu

Co se děje | Petr Láska