Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Rychleji než Phileas Fogg

Cesta kolem světa za méně než osmdesát dní, aneb rychleji než Phileas Fogg. Román francouzského spisovatele Julesa Verna se může již začít klasifikovat jako pohádka než román. Hranice pro cestu kolem světa, tedy alespoň na lodi, se totiž dostala již v minulém ročníku Vendée Globe díky rychlosti Françoise Gabarta pod tuto magickou hranici.

 

Leden byl totiž natolik úspěšný ve světě závodního jachtingu, že můžeme pouze diskutovat, zda zbytek roku přinese zajímavější výsledky.

První velkou událostí se stal příjezd vítěze závodu Vendeé Globe, Francouze Armela Le Cléac’h na lodi Banque Populaire. Svůj příjezd umocnil navíc nový traťovým rekordem. Na cestu dlouhou více než 27 tisíc námořních mil potřeboval pouze 74 dní, 3 hodiny 35 minut a 46 sekund. To je téměř o 4 dny méně než potřeboval minulý vítěz závodu François Gabart. O dalších 16 hodin později byl v cíli další favorit, Angličan Alex Thomson na lodi Hugo Boss. Ale ani on nakonec nemusí být nešťastný z výsledku. Oproti minulému závodu si polepšil o jednu příčku a navíc stanovil rekord v počtu uplutých mil za 24 hodin. O další 4 dny později doplul na třetím místě Jérémie Beyou, který na rozdíl od prvních dvou závodníků plul na lodi starší vývojové generace a pouze loď doplnil o hybridní foily. Je tak důkazem, že v případě „low cost“ rozpočtu lze dosáhnout nejvyšších met. V tuto chvíli je v cíli již celkem 6 závodníků a další se v těchto dnech očekávají. Pro velmi pěkné umístění (momentálně osmé) si jede maďarský jachtař Nandor FA, který si loď nové generace IMOCA sám navrhl a aktivně se podílel na její stavbě. Loď bohužel není vybavena foily, pouze rovnými daggerboardy, ale byla navrhnutá především pro obstojnou jízdu ve velmi špatných podmínkách. Poslední ročník více než dříve ukazuje, jak je nutné plout naplno již od samého začátku a jak je důležité sledovat taktiku a modely předpovědi počasí. Zatím co šest nejrychlejších závodníků si již nyní užívá pevniny, někteří teprve míjejí jižní Ameriku a poslední Sébastien Destremau v těchto dnech teprve proplouvá kolem Hornova mysu. Letošní ročník také dokázal, že lodě s foily jsou stabilní a schopné plout dlouhé vzdálenosti. Je nutné však zdůraznit, že ze šesti lodí nové generace dvě odstoupily. I tak se určitě máme na co těšit v příštím ročníku. I z toho důvodu, že náš český jachtař Milan Koláček spustil kampaň Vendée Globe 2020, kde by on sám rád stál na startovní čáře. Budeme mu držet palce!

 

 

Další fantastickou událostí byl rekordní čas trimaránu IDEC na cestě kolem světa. Loď vedená Francisem Joyonem se o rekordní plavbu pokoušela dvakrát. Loni doplula za hranicí rekordu a následně se po jednom startu vrátila z důvodu nepříznivých modelů předpovědi počasí. Ale potřetí to nakonec vyšlo. Nový rekord pro plavbu kolem světa je tedy nyní stanoven na 40 dní 23 hodin a 30 minut. Průměrná rychlost na této trase byla necelých 23 uzlů. IDEC si ke všemu ukousl z původního rekordu velké sousto. Oproti původnímu držiteli rekordu Banque Populaire V vylepšil výsledek o 4 dny 14 hodin a 12 minut. Uvidíme, jak na tento výsledek odpoví trimarán Spindrift 2, který se spolu s IDEC pokoušel o rekord minulý rok. Můžeme pouze hádat, jak daleko nebo spíše jak moc rychle dokážou tyto lodě a jejich posádka ještě zajít.

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Jachtař roku 2016

Sport | Michal Štěpán
title

Poslední slovo

Blog | Petr Láska