Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Hra tvarů

Výsledný vzhled lodí byl vždy dílem jak designérů, tak i technologických možností výroby. Dalo by se říci, že tempo technologického rozvoje stálo dlouho v cestě kreativitě designérů.

 

Napřed bylo potřeba něco manuálně nakreslit. Ano, perem na papír, nepletete se. Nakreslit všechny potřebné výkresy jednoho projektu bylo skutečně náročné, protože kromě pohledů ze všech stran bylo nutné udělat neskutečné množství řezů, které s naprostou přesností řešily to, co pohledy nikdy nemohou postihnout. Pak přišly ke slovu počítače a namísto papíru a pera to byla nejprve myš a souřadnice na ploše, poté tablet s perem a poté 3D programy, které kromě vzhledu jsou schopné i modulovat působící síly a sledovat pevnostní a ohybové vlastnosti každého konstrukčního prvku. A pak přišel robot Kuka, který převzal práci modelářů, kteří vyráběli negativní formy.

Když jsem to vloni v létě ve výrobní hale Hanse Group v Greifswaldu viděl, chvíli jsem stál fascinován tím, co se před mými zraky dělo. V tu dobu byl robot v podstatě ve zkušební době. Byl čerstvě nainstalován a trvalo ještě několik týdnů, než se chopil prvního ostrého pracovního úkolu. V hale, za ohradou z pletiva, v bezpečné vzdálenosti před zvědavci mého kalibru se něco velmi rychle pohybovalo a vydávalo zvuk, podobný zubařské vrtačce. Byl to robot Kuka.

V počítači vytvořený 3D model jakéhokoliv dílu k laminování je zdrojem dat pro robot Kuka, který z něho odbrušováním vytváří pozitivní model budoucího dílu. Nepospíchá a materiál ubírá při vysokých otáčkách malého nože po tak malých dílech, že vzniká naprosto přesný model budoucího dílu. Blok polystyrénu se upevní na pracovní stůl robota, který s daným materiálem nepracuje pouze v jedné poloze, ale pro přesnější opracování je schopen si stůl s blokem materiálu naklápět podle potřeby, aby měl lepší přístup ke konkrétnímu místu. Hotový výrobek poslouží k laminaci a vytvoření negativní formy pro další laminování dílů lodi.

Tato technika umožňuje designérům navrhovat podle měnících se módních trendů tvary, které by byly ještě nedávno v podstatě nemožné. Matka z filmu Pelíšky by asi řekla: „A modeláři nebudou mít co žrát.“

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Říční kormidlo

Technika | Pavel Rauner
title

Nabíječka Blue Power IP67 12V 17A

Technika | Pavel Rauner