Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Christian Radich 

Psal se rok 1937, kdy byla v norské loděnici ve městě Sandefjord postavena plachetnice Christian Radich, nesoucí jméno po majiteli plavidla. Christian Radich byla sestrojena jako školní plachetnice s kapacitou pro 80–90 studentů (v současné době, kdy je loď po rekonstrukci, tvoří její posádku maximálně 80 členů).

 

Smyslem tréninkových lodí a všech školních plachetnic bylo vyškolit nové námořníky. Školní a cvičné plachetnice existovaly po celou éru plachetních lodí. Dříve však takové lodě plnily současně vojenské či obchodní poslání a noví kadeti se zaučovali pod dohledem profesionální posádky.

V roce 1939 na své první cestě navštívila Christian Radich Světovou výstavu v New Yorku. V té době však vypukla válka, a tak byla po svém návratu plachetnice zabavena norským vojenským námořnictvem a poslána do doků poblíž Osla. O rok později se lodě zmocnilo německé válečné námořnictvo a loď byla používána jako ubytovna pro posádky ponorek. S koncem války byla plachetnice nalezena v německém přístavu, převržená a bez stěžňů. K opravě byla dotažena zpět do své rodné loděnice a v roce 1947 již znovu sloužila jako školní plachetnice.

Loď Christian Radich je také častým účastníkem regat, ve kterých pravidelně získává pocty a ocenění. Bývá rovněž přítomna řadě událostí týkajících plachetnic v různých evropských přístavech.

Své místo má norská plachetnice i na filmovém a televizním poli. Význačnou roli měla ve filmu Windjammer (Plachetnice) z roku 1958 a v šedesátých letech si zahrála v britském televizním seriálu.

V době, kdy norské námořnictvo omezilo nábor nových kadetů, začala Christian Radich podnikat turistické plavby například na Kanárské ostrovy, v karibské a azorské oblasti či po Středozemním moři. Třístěžňová plachetnice je stále v provozu a stálých 18 členů posádky zacvičuje budoucí námořníky.

 

Technické údaje:

Konstrukce: ocelová

Celková délka: 73,5 m

Délka trupu: 62,5 m

Šířka: 9,76 m

Ponor: 4,72 m

Plocha plachet: 1360 m2

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

HMS Victory

Historie | Dita Petrová
title

Vasa (Wasa)

Historie | Boris Dacko