Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Inspirace pro zlepšení komfortu nabíjení osobní elektroniky na lodi

S přicházejícím létem a nadcházejícími prázdninami na lodi jsem si den před odletem na loď vzpomenul na předcházející plavby, kdy téměř každý v posádce potřeboval dobíjet telefon, tablet, fotoaparát nebo kameru.

 

Tak, jak přibývá osobních elektronických zařízení, začíná být těsno u elektrických zásuvek v lodi. Většina mobilních telefonů a tabletů je již dnes dobíjena napětím 5 V z USB portu počítače nebo samostatného adaptéru 240 V/5 V USB.

Rozhodl jsem se pro další členy posádky zvýšit nabíjecí komfort tím, že do salónu přidám napájecí panel se čtyřmi USB nabíjecími zásuvkami a třemi konektory s vyvedeným palubním napětím 12 V. Panel umístím mimo navigační stolek a nebude se mi tak dále na něm plést změť kabelů a různých přístrojů, které zde nepotřebuji.

Na realizaci nebylo moc času, byl poslední den před odletem, tak jsem musel nalézt řešení rychlé na realizaci. Použití samostatných USB zásuvek a k nim příprava elekroniky zdrojů nebylo časově reálné řešení. Nápad však nakonec přišel, co takhle využít hotových USB nabíjecích redukcí do autozásuvky? Nejlépe těch, které mají rovnou dvě USB zásuvky. Zvolil jsem typ CONNECT IT CI-176 Car Charger Mini (lze koupit např. v obchodě ALZA), který má dvě USB zásuvky s proudem 1 A pro telefony a 2,1 A pro tablety. Použitím dvou těchto adaptérů jsem získal čtyři USB nabíjecí zásuvky na velmi malém prostoru. Dále už jen vyhrabat tři panelové napájecí konektory 12 V, podsvícený vypínač a černý a červený vodič s průřezem 1,5 mm2.

Pro konstrukci panelu jsem použil hliníkový plech tloušťky 2,0 mm o rozměrech 60 x 100 mm. Dále stačilo vyvrtat příslušné otvory. Pro upevnění USB adaptérů, které nemají samy možnost upevnění, jsou určeny na zasunutí do autozásuvky, jsem vyvrtal díry o 0,1 mm menší, aby adaptéry v díře držely zalisováním. Pokud není možné tak přesnou díru vyvrtat, je možné menší díru postupně dopilovat kulatým pilníkem nebo do ní adaptér jednoduše zalepit epoxy lepidlem.

Povrchovou úpravu jsem vyřešil štítkem. Nejprve jsem v grafickém programu na PC vytvořil design štítku, vytiskl na laserové tiskárně na běžný papír, který jsem tepelně zalaminoval. Takto vytvořený štítek jsem mírně naředěným lepidlem Chemoprén, aby udělalo tenkou vrstvu, nalepil na hliníkový panel. Podle okrajů panelu jsem štítek ořízl a ostrým nožem prořízl otvory podle vyvrtaných děr panelu. Dále jsem již do děr osadil všechny součásti a proletoval propojovacími vodiči. USB nabíjecí adaptéry jsem připojil přes podsvětlený vypínač, aby je bylo možné zcela vypnout, pokud nic nedobíjejí. Jejich klidová spotřeba bez zátěže byla změřena na 50 mA. www.tomaskudela.cz

 

Popisky k fotografiím

2 - Čelní strana se štítkem dopadla docela pohledně

3 - Po příjezdu na loď jsem určil místo, kam panel umístím, a vyřezal díru.

5 - Pak už jen panel přišroubovat, připojit k rozvodu 12 V přes odpovídající proudové jištění do 10 A a můžeme nabíjet.

 

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Stavba lodě, ano či ne

Technika | Viktor Brejcha
title

Kompozitní materiály

Technika | Viktor Brejcha