Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Co by nemělo chybět v dílně každého jachtaře

Nejen šikovné ruce

Nad tématem pro článek tohoto měsíce jsem dlouhou dobu přemýšlel. Hledal jsem téma do rubriky techniky tak dlouho, až jsem skončil u stolu v dílně. Každý jachtař musí svým způsobem být i kutil a mít šikovné ruce.

 

Ale šikovné ruce bohužel nestačí k dosažení dobrého výsledku. Musí tomu vždy pomoci nejen kvalitní materiály, ale také kvalitní a správné nářadí. Proto si tento měsíc představíme vybrané druhy nářadí, bez kterých by se neměla dílna/garáž majitele lodi obejít. Nebudeme dnes zde psát o tom, které šroubováky, kleště a podobné nástroje by měl majitel lodě mít, my se koukneme po nářadí, které je potřeba především pro zásadnější údržbu/opravu lodě.

Obecně je nutné rozdělit nářadí na elektrické/pneumatické a ruční. Mnohdy vidím, jak zákazníci s vidinou ušetření času se rozhodnou sáhnout po dražším elektrickém stroji místo ručního s argumentem, že proces užití bude kratší a pohodlnější. Ne vždy to tak ale ve výsledku je.

 

Broušení

Na trhu nalezneme nepřeberné množství značek a typů elektrických i ručních brusek.

Pokud se rozhodneme vybavit si dílnu elektrickou bruskou, první, která by měla mít své místo na polici v dílně, by měla být excentrická bruska. Dnes najdeme na trhu jak varianty hobby, tak profesionální. Liší se svým výkonem, přítlakem, doplňkovými funkcemi a také průměrem brusných kotoučů. Ty, které nalezneme běžně v obchodech, mají průměr brusných kotoučů 125 mm, dražší a většinou výkonnější mají průměr 150 mm. Excentrickou brusku využijeme při každém broušení ať už stávajících gelcoatů a vrchních nátěrů, tak i broušení tvrdých základů a tmelů. Tento typ brusek díky nepravidelnému směru broušení na ploše může dosáhnout velmi kvalitního zbroušení od zrnitosti 40 až po karosářské broušení/leštění se zrnitostí 1800 a více. Standardně se brusky prodávají s pevnými upínacími kotouči (kotouč se suchým zipem pro brusný kotouč). Ten využijete především pro broušení rovných ploch. Pokud potřebujete brousit konkávní plochy, jednoduše tento nástavec vyměníte za gumový (gumový kotouč se suchým zipem pro brusný papír). Při přitlačení brusky na zaoblenou plochu kotouč obejme celou plochu a broušení je tak přesnější.

Další bruskou, respektive zařízením, které by mělo mít své místo v dílně, je multifunkční zařízení. Opět nalezneme plno značek, které nabízí tento přístroj. Bruska má trojúhelníkový tvar, se kterým se dostanete do každého rohu a díky dalším nástavcům dovoluje řezat. Vždy doporučuji svým zákazníkům, aby měli celou škálu brusných papírů/kotoučů pro broušení laků. Brusivo, které nalezneme ve většině hobby marketů, je brusivo pro dřeva, které není tak kvalitní a tedy při broušení gelcoatu nebo PUR barev se často drolí a zanáší.

 

Řezání

Pokud nás čeká nějaké řezání (stavba), určitě by v dílně neměla chybět kotoučová pila. Opět jako u každého z produktů, nalezneme velkou nabídku. Všechny se liší značkou, cenou a výkonem. Vždy je potřeba se rozhodovat na základě toho, co s daným zařízením hodlám dělat. Pokud mě čeká stavba lodě, měl by jsem se raději porozhlédnout po kvalitnější a výkonnější pile. Neodmyslitelnou součástí dílny by měla být také přímočará pila. Určitě by měla mít funkci předkyvu pro kvalitnější řezání.

 

Leštění

Většina jachtařů zapomíná na proces leštění. A to i v případech, kdy se rozhodnou pro kompletní rekonstrukci vrchního nátěru. Mnohdy jsou rozhodnutí zvolit variantu lakování nové barvy místo důkladného vyleštění stávajícího gelcoatu. Zvolením leštícího systému ale může majitel lodě ušetřit nemalé peníze a čas. Jak jsme si již v minulých článcích představili, leštěním nejen dosahujeme lesklého a oku líbezného povrchu, ale také aplikací leštících past/roztoků dodáváme podkladu ochranné složky (ochrana proti UV záření, slané vodě) a tím prodlužujeme jeho životnost.

 

Pomocné zařízení

Nepostradatelným pomocníkem v dílně je určitě vysavač na suché a mokré vysávání. Jednak umožňuje bezprašné používání výše zmíněných nástrojů, ale také nám udržuje v dílně pořádek a čistotu, která je pro laminování, tmelení a natírání velmi důležitá. Dnes jsou tyto vysavače vybaveny vlastními zásuvkami pro nářadí, kdy spolu se zapnutím nářadí se spustí také automaticky vysavač, vícefiltrovým vysáváním a mnoha dalšími funkcemi. Po sezóně určitě oceníme elektrický tlakový čistič, tedy zařízení pro tryskání vody pod vysokým tlakem, kdy můžeme s jeho pomocí důkladně a kvalitně omýt část lodě pod i nad čarou ponoru. Mezi „volitelné“ přístroje určitě patří vzduchový kompresor, který využijeme například při vlastním lakování nebo nanášení základů.

 

Ruční broušení

Mnoho zákazníků se snaží této variantě broušení vyhnout. Ovšem ruční broušení patří mezi často zvolený způsob práce ve velkých loděnicích a fabrikách. Velké konkávní plochy se stále brousí pomocí ručního nářadí. Bohužel na trhu zatím není moc výrobců, kteří by toto řešení nabízeli. I tak můžeme zde zvolit mezi dražšími brusnými systémy (FLEXICAT) nebo výrazně levnějšími a stejně účinnými systémy (MIRKA flexibilní hoblík, bruska). Pokud chceme mít přehled a jistotu nad broušenou plochou (například celý trup lodě), určitě by jsem volil v první řadě (první hrubé broušení) variantu výše zmíněného ručního nářadí.

 

Ochranné pomůcky

Tyto produkty velká část kutilů hodně opomíjí. Mají pocit, že pracovní rukavice a vyřazené tričko a tepláky je dostatečně ochrání. Bohužel si už neuvědomují, že především během laminování, broušení a lakování jsou vystaveni nebezpečným látkám, které vdechují.

Papírové respirátory za 20 korun za kus nemají při použití polyesterových a epoxidových látek téměř žádný efekt. Proto vždy doporučuji použít kvalitní respirátor/polomasku s vyměnitelnými filtry. Neodmyslitelnou součástí by měla být pracovní obuv, rukavice na jedno použití (pro laminování, broušení, lakování) a v neposlední řadě „lakýrnická“ kombinéza s kapucí, která zabraňuje částečkám zbroušeného tmelu a prachu proniknout pod kůži. Jistě se mnoho z vás setkalo s tím, že po laminování a nebo broušení se po zbytek večera i po osprchování škrábali a měli pocit, že máte zadřenou třísku, i když tak nebylo.

 

Slovo závěrem

Jak občas říkám, řekněte mi, čím brousíte a já vám řeknu, jak kvalitní kutil jste. V mnoha případech se setkávám se situací, že lidé se rozhodnou postavit si nebo opravit za nemalé částky loď, nakoupí kvalitní produkty, ale použijí nesprávné nářadí. V principu platí, že to, co se používá na rovné plochy, nelze použít na ty zaoblené. Že i přesto, jak krásný výsledek chci dosáhnout a jsem ochoten do něj investovat, tak nesmím zapomínat na své zdraví a musím si ho chránit. Že ne vždy moderní přístroje dokážou odvést kvalitnější práci než staré dobré způsoby. Je jasné, že pokud potřebuji někdy provést jen drobnou opravu, že hned nepoběžím do odborného obchodu, ale poohlédnu se po možnosti půjčení nářadí od přátel z maríny nebo v obchodě. I tak ale platí opět pravidlo, abychom si půjčili opravdu to, co je potřeba a co bude fungovat.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Výroba laminátových forem

Technika | Viktor Brejcha
title

Instalace solárních panelů

Technika | Petr Láska