Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Chytré a rychlé řešení

Zejména v chladnějších a větrnějších jachtařských regionech bývá zvykem, že kokpit plachetnice lze stanovou konstrukcí celý uzavřít.

 

Při nepřízni počasí tak získáte na lodi další velké místo k životu, kde vás příroda svými rozmary neruší. Venku se může dít cokoliv a vy si můžete v klidu vychutnávat svou kávičku s bábovkou. Na jihu chrání jachtaře před spálením bimini, na severu před vodou a větrem uzavřený kokpit.

Domácí české vody jsou někde uprostřed a z vlastní zkušenosti vím, že zažíváme obojí. V době školních prázdnin jsme vděční za bimini, na jaře nebo na podzim, kdy již je častěji nepříznivé počasí, raději zůstáváme doma. Kdybychom však měli loď vybavenou jako seveřané, zásadně by se nám prodloužila doba užívání lodě. Řada motorových cruiserů nebo výtlačných motoráků na českých vodách má kočárkem uzavřený celý kokpit, na plachetnici jsem to tady snad ještě neviděl. Fakt, že jsem to neviděl, neznamená, že to neexistuje. Dánský výrobce Boat Tent vychází svým řešením vstříc všem, kteří na plachetnici nechtějí budovat drahou nerezovou konstrukci a vrtat do lodě další díry. Procento využití takového řešení se nám zdá být tak malé, že se jednak finančně nevyplatí něco takového dělat, a za druhé se to většině lidí nelíbí. Často totiž tyto názory slyším, pokud se mnou někdo jede poprvé na sever.

Stanový přístřešek přes kokpit lze vyrobit v podstatě na kteroukoliv loď a sestává ze čtyř nafukovacích ramen, která jsou opatřena zipy, aby se do nich daly zapnout bočnice. Ty potom můžou být jak ze standardní stanoviny, tak s bočními průhlednými okny za příplatek. Boat Tent se dodává v tašce o hmotnosti 1,6 kilogramu, kterou bez problémů kdekoliv na lodi uložíte. Rozložení stavu přes kokpit pak trvá od 3 do 6 minut podle vaší zručnosti. Celý stan se připevňuje k relingům pomocí lan Dyneema a na jeho kraje se pro dosažení větší stability ve větru umisťují kapsy s vodním balastem. Vrchní část stanu se dodává v deseti barevných provedeních, materiál na bočnice lze volit z osmi barevných řešení. Materiál je vodotěsný, ale prodyšný, resp. dýchající, aby při dešti a vysoké vlhkosti vody nedocházelo k vytváření kondenzátu na jeho vnitřní straně.

Pro lodě do 24 stop stojí stan 490 euro, majitelé větších lodí nad 40 stop pak zaplatí 1360 euro, včetně DPH. www.boattent.com

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Power Kicker

Technické novinky | Petr Láska
title

Pocket Mariner

Technické novinky | Marek Somol