Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Klintholm

Přístav Klintholm, na jižní straně východní části dánského ostrova Møn, je častým cílem jachtařů, kteří vyplouvají z německých půjčoven a směřují do Dánska.

 

V minulosti v něm v sezóně bývalo tak nacpáno, že správce vztyčoval na stožár signál o zaplnění přístavu často už krátce po poledni, ale ty doby už jsou pryč. Před pár lety postavili na nábřeží spoustu rekreačních domů a zásadně zvýšili přístavní poplatky, takže nyní je již tato signalizace zbytečná.

 

Vplutí do přístavu je ve dne i v noci bezproblémové, ale zejména při noční plavbě Hjelmskou zátokou je třeba dodržovat minimálně 1,5 NM odstup od pobřeží, u kterého jsou zatlučené kůly a mezi nimi natažené rybářské sítě. Pro jachtaře slouží střední bazén s hloubkou 3 metry a západní bazén s hloubkou 2,5 metru, kde se stojí buď bokem, nebo tradičně mezi kůly přídí k molu. Do východního bazénu by jachtaři neměli vplouvat, ovšem jak ukázala praxe, zejména v noci je přistání ve výborně osvětleném rybářském přístavu mnohem pohodlnější než kličkování do jachtařské části a žádnému z domorodců to nevadilo.

 

Møn vytvořily dva ledovce v zátokách Hjelm a Faxe, jež mezi sebou vytlačily křídové podloží a vytvořily tak ostrov, na němž zůstaly spousty zkamenělých živočichů z dávných moří, jako jsou mušle, chobotnice, slávky a mořští ježci. Obyvatelé zde začali žít už v paleolitu, takže i o archeologické vykopávky není nouze, a návštěvníci by tedy neměli vynechat Geocenter Møns Klint.

 

Zdejší bílé křídové útesy, dlouhé 6 kilometrů a v nejvyšším místě vysoké 128 metrů, jsou nejvyššími útesy v Dánsku a lze k nim dojít buď pěšky, nebo dojet místní autobusovou linkou, případně si v přístavu půjčit kolo. Geocenter Møns Klint je od přístavu vzdálené osm kilometrů, vstupné činí 120 dánských korun a má otevřeno od poloviny dubna do konce října.

Útesy i přilehlá oblast jsou přírodní rezervací s vyznačenými cestami pro pěší, cyklisty i jezdce, pokud byste si někde půjčili koně. Horní stranu útesů pokrývají zejména bukové lesy a vzhledem ke křídovému podloží v nich rostou i orchideje, některé až metr vysoké. V posledních letech v rezervaci zahnízdil sokol stěhovavý a vyskytuje se zde rovněž nesmírně vzácný velký modrý motýl Maculinea arion s pěticentimetrovým rozpětím křídel.

 

Přímo v Klintholmu se nacházejí dvě písečné pláže, které mohou v pozdním létě využít i nečlenové klubu otužilců, je zde supermarket, tři restaurace a udírna ryb. Přístavní poplatek pro lodě o délce 9–12 metrů je 150 dánských korun a zahrnuje i vodu, elektřinu a wifi připojení.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

MeteoEarth

Technické novinky | Marek Somol