Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Sedmdesátileté batole

Optimist je objektivně v důchodovém věku. Alespoň podle toho, pokud bychom k jeho životu přirovnávali lidský život. Není však úplně jasné, kdo by mu ten důchod vyplácel. Do důchodu se však Optimist vůbec nechystá, naopak spolu s mládím, které do něho usedá, mládne stále dál a dál. Minimálně se tedy zaslouží, abychom v rychlosti prošli bohatou historií této lodní třídy.

 

Vše začalo 14. srpna 1947 v Clearwater na Floridě, když byla lodní třída Optimist oficiálně uznána místními jachtařskými sportovními autoritami. Ten geniální nápad však nebyl až o tolik starší a vše šlo od myšlenky k realizaci velmi rychle. Již v březnu téhož roku vznikl Optimist Club of Clearwater. Voják v záloze, major Clifford A. McKay hledal možnosti jachtingu pro svého 12letého syna. Nejen pro svého syna, vzal si do hlavy, že přivede na svět plachetnici pro každé dítě. Začal se tedy zajímat o postavení malé plachetnice, kterou by si mohl dovolit každý. Zhlédl se v levných vozítkách, na kterých děti závodily z kopce a kde mezi technické limity, aby byly boje na trati pokud možno vyrovnané, patřilo, že vozítko nesmí přijít na více než 50 dolarů. Spojil se tedy s místním stavitelem lodí Clarkem Wilburem Millsem a přednesl mu svou myšlenku jednoduché malé plachetničky z překližky o rozměrech 4x8 stop. Ten se úkolu zhostil a dnes o 70 let později jsou na světě již miliony jachtařů, kterým Optimist otevřel cestu k jachtingu. Nejprve se Mills stále snažil postavit trup lodě s klasickou přídí, ale každá taková konstrukce nebyla schopná vejít se do cenového limitu. Lodě měly být vyráběny a prodávány jako stavebnice, kterou si každý mladý jachtař s pomocí svých rodičů doma postaví sám. Nakonec se tedy rozhodl pro konstrukčně jednoduchou verzi s tupou přídí, která se vešla do cenového limitu. Na první prototyp posadil Clifford A. McKay svého syna a ten absolvoval první plavbu, z které se vrátil ke břehu a řekl pouze: „Great.“ Celý příběh zrodu Optimistu si můžete přečíst v angličtině pod tímto odkazem http://www.wilkessail.net/Optimistorigins.pdf.

 

1947 - Clark Wilbur Mills přivedl na svět první Optimist v Clearwater na Floridě.

1954 - Axel Damsgaard modifikoval a představil Optimist v Dánsku.

1960 - Nigel Ringrose představil Optimist v Anglii a stanovili hlavní rozměrová pravidla.

1962 - V Anglii se konalo v podstatě první mistrovství světa, které se tak však nejmenovalo. Zúčastnili se národní svazy z Dánska, Velké Británie, Západního Německa a Švédska.

1965 - Byla založena International Optimist Dinghy Association, jejíž prvními členy byly Rakousko, Dánsko, Finsko, Velká Británie, Norsko, Švédsko, USA, Německo a Rhodésie (dnes Zimbabwe). Viggo Jacobsen z Dánska byl prvním prezidentem a jeho žena Edith prvním sekretářem.

1966 - Konalo se první mistrovství světa (MS) v USA.

1970 - Byly dovoleny laminátové trupy, které se však až do sezony 1975/1976 nezúčastňovaly závodů. Naopak lodě s dřevěným trupem byly k vidění na MS ještě v roce 1981.

1973 - International Optimist Dinghy Association byla ze strany International Yacht Racing Union (dnes ISAF) uznána jako mezinárodní lodní třída. Byl založen South American Optimist Championship a v asociaci již bylo 20 národních svazů.

1976 - Byl založen North American Optimist Championship.

1981 - Byla schválena konstrukce trupu „Stitch & Glue“ (dřevo/epoxy). Byla vytvořena v rámci MS kategorie dívek, která byla oceňována samostatně.

1983 - Konalo se první Mistrovství Evropy a v rámci MS se poprvé konal Team racing.

1987 - MS poprvé vyhrála dívka. Dívky ostatně vyhrály celkově ještě v letech 1996, 2005, 2010, 2011 a 2012.

1990 - Vzniklo Mistrovství Asie.

1993 - V asociaci je již 41 zemí z celého světa.

1995 - Byla představena pravidla pro striktní One design. Nesquik se stal sponzorem IODA a podpořil svět Optimistů v následujících třech letech částkou 500 000 amerických dolarů.

1997 - Vzniklo Mistrovství Oceanie.

2000 - V asociaci je již 59 zemí z celého světa, což je rekord. Takového počtu zúčastněných zemí se nedočkala v historii jachtingu žádná lodní třída.

2001 - Vzniklo Mistrovství Afriky.

2012 - V Dominikánské republice se konalo 50. Mistrovství světa.

 

Popiska fotografie:

Na stroji psaný text jsou pravidla užívání klubových Optimistů v prvním klubu na světě - Optimist Club of Clearwater.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Poslední slovo

Blog | Petr Láska