Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Postup do dalšího levelu

Terminologii počítačových gemblerů lze použít v případě nového syntetického materiálu od společnosti NuTeak. V lednu uvedl tento americký výrobce na domácí trh novou generaci umělého týku, který prý je nerozeznatelný od přírodního týku, a nyní je na řadě evropský trh.

 

Pero a drážka – „Ten, kdo si doma umí sám položit laminátovou podlahu, nebude mít problém ani s palubou své lodi,“ říká výrobce ve svých propagačních materiálech. Všechny výhody syntetického týku nejsou po létech jeho používání tajemstvím. Uživatelé lodí s palubou z umělého týku neregistrují ani po létech užívání téměř žádné opotřebení, v případě poškození obkladu je jeho oprava snadná a další výhodou je stálobarevnost.

To, co mnohým vyznavačům přírodního týku na začátku vadilo, je, že umělý týk je rozeznatelný od pravého. Toto platilo jen v počátcích, protože dnes vyráběný umělý týk je mnohdy tak dokonalý, že je potřeba se velmi soustředit, abyste poznali, co máte pod rukou. Pak je nutné brát v úvahu fakt, že někteří majitelé nechtějí bez ohledu na věrohodnost imitace nic umělého a preferují přírodní materiály. A není to otázka ceny, protože položit přírodní týk je přibližně stejně finančně náročné, jako umělý. Na druhou stranu je zde spousta jachtařů, kteří v zájmu šetření životního prostředí preferují syntetické materiály, a těm je také nutné dát zapravdu.

V případě značky NuTeak by mělo být velmi obtížné rozeznat, že se jedná o syntetický materiál. A to jak na pohled, tak i samozřejmě na omak. Výrobce velmi věří tomu, co říká a dává na svůj produkt záruku 20 let na stálobarevnost a tvarovou stálost. Během celého životního cyklu materiálu NuTeak by měl zákazník mít stejně kvalitní produkt, který může za mnoho let možná pouze o něco ztmavnout, což asi nebude vadit.

Zákazníci mají k dispozici tři možnost, jak si týkovou palubu na své lodi pořídit. Buď natolik věří své řemeslné zručnosti, že si objednají pouze pásy materiálu a týkovou palubu si položí sami, nebo vytvoří šablony, které pošlou výrobci, který vytvoří přesné tvary a majitel lodi si palubu pouze nalepí. Nejdražší, ale zcela jistě nejrychlejší a nejprofesionálnější bude, když zákazník osloví nějakého autorizovaného zástupce, který je na kladení tohoto materiálu odborně vyškolen a nechá si palubu položit.

Jeden metr čtverečný materiálu přijde na 179,90 euro a je nutné počítat ještě s 5 euro/m2 za lepidlo. NuTeak je k dostání v různých barvách s bílými nebo černými spárami.

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Flying Phantom - CZE 78

Sport | Alan Kučera
title

70 let Optimistu

Sport | Petr Láska