Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Bájná Atlantida?

Ostrůvky vulkanického původu, kterým se v poslední době dostává stále více pozornosti. Krátery, jeskyně, úchvatná příroda a nespočet odstínů zeleně a smaragdových jezer. Tak to jsou Azory, které jsou tvořeny souostrovím 9 ostrovů. Někteří toto místo považují za pozůstatky bájné Atlantidy.

 

Azorské ostrovy jsou situovány v Atlantickém oceánu mezi Evropou a Severní Amerikou. Masová turistika se jim zatím vyhnula, ale obávám se, že tato situace bude již za pár let na některých ostrovech minulostí. Je tedy nejvyšší čas je navštívit. Ostrovy patří Portugalsku, a tak se na ně dostanete zhruba za 2 h přímým letem z Lisabonu. My jsme za měsíc našeho putování navštívili 7 ostrůvků. Ostrovy nás tak uchvátili, že jsme se nakonec rozhodli podělit se o své zážitky s vámi hned ve dvou článcích.

 

Delfíni, velryby a příjemný vítr

Strategicky jsme pro naši dovolenou zvolili srpen, který je nejteplejším měsícem a bývá zde i nejmenší množství srážek. Průměrná denní teplota se pohybuje okolo 23 °C, fouká slabý vítr o síle 10–15 uzlů, prostě ideální plachtění. Azorské vody jsou také plné různých druhů delfínů, kteří se zde opravdu nemají nijak špatně. Oproti vodám Středozemního moře jsou pěkně vypasení. Delfíni a velryby jsou i důvodem, proč na Azory míří většina turistů. Pokud však zahlédnete velrybu, potkalo vás velké štěstí.

 

Vyplouváme z Horty

Naše putování začíná na ostrově Faial 9. 8. 2016 ve městě Horta v Horta marina, kde na nás čeká vyvázaná loď. Tento přístav je vyhlášený jako nejbarevnější přístav na světě. A proč? Po přeplavbě Atlantiku jsou Azory první možnou zastávkou, kde lze doplnit zásoby a udělat nutný servis lodě, a tak téměř každá loď, která na toto místo připluje, zde zanechá obrázkový vzkaz na zemi či na zdi v marině. Dle pověry si tak zajistí bezpečný návrat domů.

Nedaleko můžete zajít i na něco ostřejšího do jednoho z nejslavnějších barů světa, Peter Café. Ten my vynecháváme, protože se s partnerkou chystáme na nejdelší plavbu v této oblasti. Přejezd na ostrov Flores, vzdálený 130 mil. Obeplouváme západní pobřeží ostrova Faial a pozorujeme patrné rozhraní mezi původním ostrovem, který je zelený a novou částí, vzniklou před 60 lety erupcí, která ostrov zvětšila, ale doposud je tato část bez vegetace. Po chvíli plavby se k nám připojují i delfíni. Plavba je velmi pohodová a já tak mohu testovat zatím provizorně instalovaný hydraulický pohon autopilota. Osvědčil se. Jen v neděli před svítáním se vlny od větru o rychlosti 25 uzlů zvětšily přes 2 metry a já na posledních 30 mil beru kormidlo do ruky. Přeci jen jsem jako kormidelník úspěšnější než autopilot.

 

Ostrov Flores

V neděli ráno, přesně po 24 hodinách plavby, přistáváme v marině ve městečku Lajes Das Flores a máme pocit, že jsme se dostali na konec světa. Ani přístavní úřad není otevřen, prý až v pondělí. Vydáváme se tak alespoň na procházku městem, kde se jakoby zastavil život. Ulice jsou prázdné, občas někoho zahlédneme v místním baru, který však většinou ani neláká k návštěvě. Nakonec však do jednoho z nich zavítáme a jsme překvapeni velmi příznivou cenou. Dáváme si zde 2 kávy za pouhé 1 EURO!

Na pondělí plánujeme výlet po ostrově - rozhodli jsme se pro cestu kolem 7 jezer – oblast Natural das Caldeiras Funda e Rasa. Celý den je však deštivo, a tak se věnujeme pracem na lodi. Pěší trek odsouváme na úterý. Odpoledne se vydáváme zjistit, jak se dostaneme na výchozí bod naší trasy. Autobusové spojení je velmi bídné, půjčovna aut zde není. Dost času nám zabere, než se nám podaří sehnat taxi. Cena za výlet do středu ostrova a zpět je 45 EUR.

V úterý v 10 hodin nás v přístavu vyzvedne taxi a doveze 10 km k prvnímu z jezer Lagoa Funda. Odtud jdeme dál pěšky. Ostrov nám ukazuje neskutečné množství odstínů „šťavnaté“ zelené barvy a je plný květin. Hortenzie pokrývají celá pole a tvoří tak fialovo růžové koberce, kam oko dohlédne. Po několika hodinách máme za sebou všech sedm jezer a scházíme strmou cestou se stěnou útesu do vesnice Faja Grande. Zde si dáváme vychlazené pivo a čekáme na taxikáře, který nás odveze zpět k lodi. Flores je opravdu nádherný ostrov, který je nejméně zasažen turistickým ruchem. Jeho příroda nás naprosto okouzlila a pro nás zůstává nejkrásnějším ostrovem. Večer ve 21 hodin vyplouváme zpět na ostrov Faial do mariny Horta.

 

Ostrov Faial

Do Horty jsme nakonec dopluli za pouhých 21 hodin na optimální boční vítr o síle 15 až 20 uzlů. Následující den přilétá další člen posádky a společně se vydáváme na okružní jízdu po ostrově. Půjčujeme auto za 50 eur na den. Vydáváme se na západní pobřeží ostrova Faial, do Capelinhos. V roce 1957 zde došlo k sopečné erupci, místo je tak stále pokryté lávou a prachem bez vegetace. Za poplatek 10 eur je možné navštívit i maják a muzeum zaměřené na vulkanickou činnost. Z tohoto místa vedou turistické trasy touto jedinečnou krajinou.

Z Capelinhos přejíždíme na severní část ostrova, kde se pouštíme pěšky po levadě (dávný systém sběru a vedení dešťové vody ze svahů) na krátký trek pod vrcholem hlavního kráteru Caldeira. Je to krásná procházka lesem, pastvinami s krávami a roklemi a všude přítomnými hortenziemi, které zde zastávají funkci plotů mezi pozemky. Nakonec jdeme na okraj velkého kráteru Caldeira, kolem něhož dokola také vede turistická cesta v délce cca 10 km. Kráter je 2 km široký.

 

Ostrov Terceira

Doplouváme do mariny v městečku Angra do Heroísmo, jehož historické centrum je zařazeno na seznamu UNESCO. Jedná se o vůbec nejstarší město na tomto souostroví, které je charakteristické úzkými uličkami. Jediný rozdíl, oproti jiným ostrovům je ten, že je tu plno kavárniček a snack barů, které nám na jiných ostrovech zcela chyběly.

Na tento ostrov se vydáváme především na tradiční pouliční slavnost s býky. Býk je vypuštěn na laně do ulice, lano však drží 8 mužů, aby mohli v případě potřeby býka usměrnit. K býkovi se přiblíží jen pár odvážlivců. Ostatní pijí pivo, pojídají různé pochutiny a baví se.

Na tomto ostrově se nachází i krásný pěší trek „Mistérios negros“, který vede úchvatnou typickou místní krajinou. Některá místa zde vypadají jako v pohádce. Už chybí jen tančící víly a čarodějnice. Délka treku je minimálně 2,5 hodiny. Jeho obtížnost postupně roste, ale opravdu stojí za to. Ještě navečer se vydáváme do bývalé pevnosti Mount Brazil, která sloužila jako signální stanice. Toto místo nabízí krásný výhled.

 

Koupání na Azorech

Další den se rozhodneme věnovat relaxaci, a tak vyrážíme za koupáním. Mnoho lidí tvrdí, že tyto ostrovy nejsou vhodné ke koupání. Pravý opak je však pravdou. Na Azorech najdete krásné lávové pláže. Jen je potřeba se připravit na chladnější vodu. Na druhou stranu se pak na pláži krásně prohřejete. Zažijete zde opravdu jedinečné koupání v mnoha lagunách či přírodních bazéncích. Nás zaujaly bazénky Negrido. Bazénky jsou jak mělké a kryté od vln, tak i divočejší. Každý tak může zažít, co má rád. Na koupaliště dohlíží dokonce plavčíci a vstup je zdarma. Jsou zde i kabiny na převlékání a sprchy. Vše udržované a naprosto čisté.

Po koupání se ještě vydáváme na jídlo do vynikající restaurace ve vesnici Biscaitos, která se nachází právě nedaleko bazénků Negrido. Mají zde sice jídelní lístek v portugalštině, ale jídlo je jedinečné! Dopřáváme si tak steak z tuňáka, sardinky a steak z býka. Ceny jsou kolem 9 EUR a ke každému jídlu dostáváme ještě zeleninový salát. Takhle dobře jsme se nikde jinde na Azorech nenajedli!

A kam vás zavedeme příště? Vezmeme vás na ostrov Pico a ostrov Sao Miguel, které určitě nesmíte vynechat! Jsou to opravdu jedinečné ostrovy. Dále se podíváme i na ostrov Sao Jorge a malý ostrůvek Santa Maria.

 

 

 

 

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Václav Kubů

Historie | Pavel Rauner
title

GetMyBoat

Magazín | Viktor Brejcha