Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Více než půl století

Francouzská loděnice Wauquiez vyrábí jachty prémiové kvality více než půl století. Modelová řada Pilot Saloon je nejmladší, přináší však designérská a konstruktérská řešení, která vás nenechají v klidu. Novinkou konce roku 2015 je model Pilot Saloon 48, který v loňském roce objel všechny významné výstavy.

 

Také na letošním Düsseldorfu měl Wauquiez svůj stánek, kde prezentoval jak Wauquiez Pilot Saloon 48, tak i o rok mladší provedení Pilot Saloon 58. Zájem o prohlídku obou lodí byl veliký a vyplatilo se počkat až ke sklonku dne, kdy zájem veřejnosti povadl. Je celkem pochopitelné, že vystavovatelé a organizátoři výstavy chtějí bezezbytku využít čas a že se těžko volí mezi novinářem a potenciálním klientem. Kdo je ale potenciální klient a jak ho poznáte? Takže u pultíku na každém stánku stojí fronta zájemců a vyplňují formuláře loděnice a házejí do krabic své navštívenky, aby všechny takto získané kontakty později zpracovali a vyselektovali skutečné potenciální zákazníky. V takových tlačenicích až ztrácím chuť se prosadit a dostat se na loď. Na automobilových výstavách je vždy první den pouze pro novináře, resp. pracovní den před oficiálním otevřením pro veřejnost. Novináři jsou tak v podstatě všichni, kdo mají zájem se s lodí blíže seznámit a fotografovat. Personál stánku tak nemusí řešit, kdo je kdo a můře se novinářům věnovat s plným nasazením, aby dostali všechny informace a mohli si daný produkt v klidu vyfotit. Jak chcete fotit interiér lodě, když před lodí stojí fronta, která se chce dostat na loď, v kokpitu stojí ti šťastnější, na které už došla řada, a čekají až dva z osmi lidí, kteří si prohlížejí interiér, vypadnou a udělají jim místo. A tento stav se neděje jen tam, kde o loď není zájem, ani na straně návštěvníků výstavy, ani na straně novinářů. Takže my jsme se dočkali a vstoupili na palubu menšího z exponátů naprosto sami.

Wauquiez staví kvalitní lodě pro majitele, kteří tráví na palubě lodě hodně času a podnikají dlouhé plavby. Modelová řada Pilot Saloon s vysokou nástavbou a velkorysým prosklením je nejen osobitá při pohledu zvenčí, ale jedinečný pocit máte po vstoupení do interiéru, když vidíte kolem lodě všemi směry. A to nemusíte jen stát. Salon se vyznačuje velkou sedací soupravou s rozměrným stolem na pravoboku a menším pohodlným sezením na levoboku. V přední části salonu na levoboku je potom po směru plavby navigační stolek. Vystavená verze byla v tříkajutové konfiguraci, kdy se majitelská kajuta nalézá přes celou šíři v zadní části lodě podobně, jako u lodí s centerkokpitem. Wauquiez Pilot Saloon 48 však má klasický zadní kokpit, který je pouze poněkud zvýšený, aby pod ním vzniklo dostatek výšky pro luxusní kajutu, do které se prochází na levoboku podél kuchyně. Hovořit nyní o velikosti pracovní plochy a vybavení kuchyně by asi bylo zbytečné. Toto místo rozhodně není nejslabším prvkem lodě, ba naopak. Na pravoboku, ve stejné úrovni jako kuchyně na levoboku, se nachází velkoryse pojaté sociální zařízení s toaletou a oddělenou sprchou, do kterého je přístup pouze ze zadní kajuty. Po dvou schůdcích se sejde do přední části lodě, kde se nacházejí dvě kajuty, v přídi s klasickým dvoulůžkem a před ní na levoboku s palandami. Obě přední kajuty mají společné sociální zařízení.

Více než samotné uspořádání luxusního interiéru zaujme každý detail, použitý materiál a jeho zpracování. Celá paluba byla samozřejmě z týku a zajímavý byl také stůl v kokpitu s ohnutou deskou z ušlechtilého tvrdého dřeva. Deska stolku přecházela z jednoho kusu rovnou v šikmou plochu pro umístění mapového plotteru. Když jsem procházel lodí, tak jsem měl stále neodbytnou potřebu se dotýkat každého detailu. Vše chodilo tak, jak má chodit. Otevřít každou skříňku a zase jí zavřít byl požitek z dokonalosti. Až fyzický dotek takové lodě vám umožní pochopit, jak vypadá kvalitativní hierarchie v lodním průmyslu.

Na závěr se nám podařilo vstoupit na palubu i novějšího modelu Pilot Saloon 58 a musím zde říci, že ten dojem prostoru je impozantní. Nicméně layout a koncepce lodě je velmi podobná, jako u menší 48 a když vezmu v úvahu, že takovou loď si nikdo nekupuje proto, by na ní vozil bandu opilců, ale především sebe, svou rodinu a nejbližší přátele, pak mi menší 48 přišla útulnější a neumím si představit, že by mi na její palubě při delší plavbě chybělo nějaké místo. Nemůžu se na to ale koukat svýma očima, to by bylo zcestné. Kdybych předal prosperující fabriku dětem a neřešil jsem finance, tak bych asi taky sáhl po větším modelu. Kdo ví? Je zde příliš mnoho „kdyby“ a není lehké vžít se do uvažování potenciálních zákazníků. Nejde jen o množství peněz, kterými disponují, ale také o rychlost, s jakou k nim přišli. To zásadně mění chování při utrácení. Já jsem zvyklý vydělávat peníze pomalu, takže stejně přistupuji i k utrácení. A to, i když si představím, že je co utrácet.

Wauquiez Pilot Saloon 48 je tedy kouskem pro „fajnšmekry“. Není to jenom plachetnice, na které se dá bydlet a plout. Je to domov a kousek duše svého majitele, který si jí vybere právě pro její typické tvary, ojedinělý layout a špičkovou kvalitu.

 

Technické údaje

Celková délka    14,77 m

Délka na vodorysce         12,75 m

Šířka       4,61 m

Ponor    1,80/2,10/2,35 m

Suchá hmotnost                14 000 kg

Balast   3700/3900/4080 kg (dlouhý/standardní/krátký kýl)

Hlavní plachta  52 m2

Genoa   50 m2

Code 0  85 m2

Spinaker                160 m2

Nádrž na vodu   615 l

Nádrž na palivo                  650 l

Motor    max. 110 k

Kategorie plavby CE        A/8 osob

Cena vč. DPH      466 800 euro

www.wauquiez.com

 

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Kurs RYA – Coastal Skipper

Magazín | Filip Muhl
title

S/Y Carmen 2

Moje loď | Ája a Filip