Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Nový prodejce

Značka Four Winns není na českém trhu žádným nováčkem a nyní má v Praze nového autorizovaného prodejce, společnost Marina Dock, který na jarní výstavu For Boat přivezl zajímavý exponát Four Winns Horizon 190 SS.

 

Jde sice o druhou nejmenší modelovou řadu, která nicméně nejlépe vychází vstříc současné poptávce. Horizon 190 SS je loď, která je snadno přepravitelná za osobním automobilem a tak plně uspokojí potřeby těch českých majitelů, kteří chtějí trávit víkendy doma na přehradě a dovolené někde na moři nebo evropských jezerech. Horizon 190 SS je malá velká loď. Omlouvám se, že jsem ukradl název známé knihy. Je dost malá na to, abyste nemuseli vydávat víc finančních prostředků, než je nezbytně nutné, ale dostatečně velká na to, abyste při svých vyjížďkách s rodinou nebo přáteli nemuseli dělat žádné kompromisy.

Horizon 190 SS vychází ze základního provedení lodě, které postrádá v označení přídomek SS, a nabízí zákazníkům nejen odlišné barevné ladění trupu, ale také jinou konfiguraci čalouněných prvků výbavy. Namísto jednoduchých rovných lavic s jednobarevným čalouněním nabízí verze SS složitější víceprvkové barevné provedení sedadel, vnitřního čalounění a opalovacího lůžka, které disponuje polohovatelnou opěrou horní části těla. Navíc budoucí majitelé získají výrazně větší koupací plato. Horizon 190 SS je typovaný pro 9 osob, což je také daleko za hranicí reálných potřeb majitele takové lodě.

O dobrou směrovou stabilitu lodě, jízdní výkony a ovladatelnost se stará systém tvaru trupu pod čarou ponoru, který nese název Stable-Vee® Hull. Tento patentovaný systém používá značka Four Winns již od poloviny 90. let minulého století a zatím jde o konstrukční řešení, které nebylo překonáno. Tvar trupu s tímto systémem se stará nejen o rychlý přechod lodě do skluzu, ale v případě vlnění hladiny o hladký prostup trupu skrze zvlněnou masu vody bez nepříjemných tvrdých rázů trupu o vodní hladinu. Také v případě zatáček poskytuje tento tvar optimální náklon a dobré směrové vedení bez zbytečného splouvání vně zatáčky. Z bezpečnostního hlediska pak na cestující působí síly, které je drží v kokpitu lodi a nepůsobí na ně v zatáčkách nežádoucí odstředivá síla. Ostatně toto poznáte při testování motorové lodě, když do držáku umístíte do poloviny plný pohárek vody a při jízdě v zatáčkách bude hladina v pohárku stále ve stejné pozici, jakoby pohárek stál v klidu na stole. To je cílem všech konstruktérů rychlých motorových člunů, protože rychlost lodě, míra náklonu lodě a poloměr zatáčky musí být stejně jako u letadel v rovnováze. A systém Stable-Vee® značky Four Winns toto majitelům lodě nabízí.

K dispozici jsou čtyři pohonné jednotky s přímým vstřikem paliva od dvou výrobců. Zážehové motory Volvo Penta V6 s výkonem 200, resp. 240 koní nebo alternativně také zážehové šestiválce MerCruiser 4,5 l s největším výkonem 200, resp. 250 koní s pohonem Alpha.

 

 

Technické údaje

Celková délka  5,8 m

Šířka    2,4 m

Nádrž na palivo          121 l

Ponor 41-84 cm (podle sklonu nohy)

Max. zatížení  635 kg

Počet osob      9

Suchá hmotnost lodi   1270 kg

Výška lodi nad hladinou         1,1 m

Výška nad hladinou s obloukem         1,8 m

Celková výška            1,4 m

Délka lodi na přívěsu  6,3 m

Celková výška na přívěsu       1,9 m

www.marinadock.cz

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

S Torpedem z Prahy kolem Evropy 4

Plavba | Pavel Polák
title

Wauquiez Pilot Saloon 48

Představujeme | Petr Láska