Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Jak registrovat vysílačku?

Existuje spousta možností, které nabízejí různé národní telekomunikační úřady buď podle místa registrace lodě, nebo podle místa bydliště majitele, nebo podle místa, kde plujete a nebo kdekoliv, kde jsou otevření každému a koukají na svět skutečně otevřenýma globálníma očima.

 

Kolega mě upozornil na možnost získat licenci pro „rádio“ v Anglii na jejich telekomunikačním úřadě Ofcom. Nejprve je potřeba si udělat u nich účet/registraci na https://ofcom.force.com/licensingcomlogin a https://ofcom.force.com/LicensingComSelfReg. Po registraci přijde potvrzovací E-mail a pak je možné se k účtu přihlásit, resp. je nutné nejprve navolit přihlašovací heslo. Opět jako stále častěji se používá kombinace písmen a čísel a min. 8 znaků. Kdo si ty všechny hesla má pamatovat. Kdyby ta délka a kombinace byla alespoň u všech stejná. Po potvrzení už můžete spravovat své údaje, dále licence (pokud jsou již přidělené) a kontakty. Důležité je customer reference number.

Takže máme registraci a můžeme požádat o licenci.

https://ofcom.force.com/licensingcomapplyforlicence?retURL=LicensingComDashboard

Vybereme si ship radio, zde pak zvolíme, zda registrujeme pevnou stanici, nebo ručku (obě) a zda je to pro vlastní osobu či firmu. V následujícím kroku potvrdíme údaje přenesené z registrace účtu (jméno a adresa), vyplníme požadované údaje: jméno lodě, výtlak, typ lodě (ve volbě jsou i např. válečná korveta, nebo tanker J), domovský přístav, registrační číslo. Některé další podrobnější údaje lze vynechat pokud nejsou známé. Typ plavidla (na jachtu se mi zdá loď malá) na plachetnici má motorsailer málo plachet, tak jsem volil xxx bez specifikace.

Na další stránce pak vyplníme jaké má loď komunikační přístroje, v mém případě pevná a ruční VHF (bez DSC). Příjemné je, že na téže stránce lze zaregistrovat i další zařízení, jako například radar, AIS, EPIRB, PLB, HF rádio a další. Lze postupně doplňovat tak, jak se loď dovybaví. A pokaždé je třeba vygenerovat novou licenci s aktuálními doplněnými údaji.

Proklikáte se nakonec, vyplníte kontaktní osobu dostupnou 24 hodin a na závěr musíte souhlasit s podmínkami a vygeneruje se pak „volačka“ call sign a MMSI číslo (nutné pro EPIRB, PLB atd.).

Po odeslání chvíli trvá znovunačtení stránky kde se pak objeví souhrn všech informací „tlačítko“ pro vygenerování licence, která přijde na uvedený e-mail. Vytiskněte, zalaminujte a vezměte na loď. A to je celé. Lze požádat rovněž o přidělení čísla pro ATIS atd. Jsem nadšený jak to funguje. Zde by se měli lidé z ČTU inspirovat.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Delphia 22

Moje loď | Jarek Šíma alias Jaarek
title

S/Y Carmen 2

Moje loď | Ája a Filip