Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Jak se vám šlape?

Všude a vždy jsem viděl na majitelských lodích malá skládací kola. Nikdy jsem neviděl důvod, abych tento trend následoval. Až nyní s věkem přichází jakási pohodlnost, kdy ve skrytu duše tiše závidím těm, kteří se po marině přesunují na kole a já už popáté jdu z mola kamsi za svým cílem v žabkách a musím se přiznat, že mě to moc nebaví.

 

Taky musím na úvod zmínit, že nejsem žádný cyklista, byť již mnoho let jsem nepříliš pyšným majitelem horského kola. Toto kolo jsem si koupil zhruba v době, kdy tato móda nastupovala a narodil se mi první syn, kterému je dnes 24 let. Kolo však je stále jako nové, na původních pneumatikách a vybavené přehazovačkami z dřevních dob, kdy musím jen citem prstů lovit správné nastavení při přehazování. Bude to tím, že jsem za těch téměř čtvrt století na kole ujel asi tak stejně, jako cyklistikou nadšená rodina ujede za víkend. Tolik na úvod k mému vztahu k bicyklům, aby bylo jasné, jakou optikou kolo UMA Mini hodnotím.

Samozřejmě vnímám existenci elektrokol a zájem, který ve veřejnosti budí. Zatím jsem však nenalezl nic, co ty lidi k tomu motivuje. Buď chci na svém těle a fyzické kondici makat, a pak mi nevadí, že šlapu, že se dřu, anebo si můžu koupit skútr, když se dřít nechci. Mezitím pro mě zatím nic neexistuje. Tedy neexistovalo. Změnu v mém vnímání učinil Pavel Rauner, který s firmou ekolo.cz dohodl, že uděláme do My Boat test nejmenšího a nejlehčího skládacího elektrokola, které by se mohlo hodit na lodi. Zrovna jsem se chystal vyrazit na loď, abych udělal jarní přípravu na sezonu a tak se ze mě spontánně stal tester kola v marině. Dnes musím upřímně přiznat, že nadšený tester. Z mola B3 v marině Punat to není daleko do obchodu ani do restaurace, ale když to jdete poněkolikáté ten samý den, jednou na snídani, podruhé do samoobsluhy pro pití, potřetí pro chybějící šroubek do Nautic shopu, počtvrté pro radu do dílny a popáté třeba na toaletu, tak už toho procházení je celkem dost. Tentokrát jsem lítal po marině na elektrokole, jakoby se nechumelilo. Z jedné strany na druhou a po rovině. I tak jsem měl pocit, že cítím, jak mi elektromotor pomáhá a já šlapal jen tak pro parádu bez většího odporu. Nemůžu skrývat nadšení, které ve mně zkušenost s tímto kolem vyvolala, ale vy zkušení ho prosím berte s rezervou. Prožil jsem totiž stejné nadšení, které muselo prožít lidstvo, když sesedlo z koní a usedlo do automobilů. Bez ohledu na to, jaký ten automobil byl. Mohu vám nyní prezentovat něco z technického popisu kola, ale určitě nejsem schopen cokoliv hodnotit.

Kolo UMA Mini vyrábějí v zemi kol, v Číně. Hliníkový rám a všechny sváry a spoje vypadají co do řemeslného provedení velmi pěkně a kolo také velmi pěkně funguje. Když jsem si ho vypůjčoval, tak se složené vešlo do textilní tašky, kterou jsem v pohodě v jedné ruce odnesl do kufru auta. Hmotnost kola je totiž 14,9 kg a jeho nosnost je 120 kg, takže jsem měl ještě malou rezervu. Složení kola je potom dílem okamžiku a je to velmi jednoduché a složené kolo působí za jízdy robustně a musím říci, že je i esteticky zdařilé. Když jsem ho zaparkoval mezi jiných dvacet skládacích kol u restaurace mariny, cítil jsem se jako pyšný majitel kola. Ostatně není nic jednoduššího, pokud jsem vzbudil vaší zvědavost, abyste si na ekolo.cz UMA Mini vypůjčili a sami si zkusili, jak vám bude vyhovovat. Výrobce vytvořil ke kolu aplikaci pro mobilní zařízení, přes kterou za pomocí Bluetooth můžete ovládat ve třech stupních míru asistence elektromotoru. Aplikace také sleduje data o jízdě a sestavuje statistiky. Pokud by byl někdo mimořádně společenský tvor, pak tato aplikace nabízí i interakci mezi majiteli stejného typu kola.

Elektrokolo UMA Mini je vybavené odnímatelnou lithiovou baterií s kapacitou 115 WH pro až 50 km jízdy. Baterie na kole slouží také jako powerbanka, z které si můžete přes USB nabít své mobilní zařízení. Při jízdě vám asistuje přímý elektromotor s výkonem 180 W. Na kole jsou namontována 16palcová kola a budoucí majitelé si mohou vybrat ze šesti metalických pastelových barev. Kolo UMA Mini je k použití cca od 12 let věku, resp. od 140 centimetrů výšky. Více informací, včetně ceny získáte na www.umamini.cz.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Varta Indestructible 3 Watt LED Swivel Light 4AA

Technické novinky | Michal Štěpán
title

Evropský pohár RS Feva

Sport | Michal Štěpán