Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Pohodový jachting v Karibiku

BVI, Britské Panenské ostrovy, čítají kolem 50 ostrovů a ostrůvků, které se rozprostírají asi 80 nm severozápadně od známého francouzsko-holandského ostrova St. Martin s ještě známějším letištěm Princess Juliana International Airport, které se řadí k nejextrémnějším na světě.

 

Pokud poplujete z BVI na západ přes US Virgin Islands, čeká vás asi za 50 nm Dominikánská republika na ostrově Hispaniola. BVI mají pro jachting mimořádně příznivé podmínky, protože podobně jako Seychely v Indickém oceánu, i Britské Panenské ostrovy leží na desce mořského dna o hloubce do 50 m, na jejíž hranách se velké oceánské vlny rozbijí a tvoří se nové, mnohem menší. Příznivý a stálý vítr, chráněná a snadno přístupná kotviště, malé vlny, neznatelný příliv a minimální proudy jsou spolu s krásnými korály a plážemi s průzračnou vodou hlavními plusy této oblíbené zimní jachtařské destinace v Karibiku.

Britské Panenské ostrovy objevil Kryštof Kolumbus na své druhé výpravě a dal jim název Santa Ursula. Do roku 1960 byly spravovány spolu s ostrovy St. Chris a Nevis jako kolonie administrátorem zastupujícím britskou vládu. Ekonomika BVI patří k nejlepším v Karibiku, největší zisky plynou z turistického ruchu a offshorových společností. I když název ostrovů zní Britské, jsou spíš americké, a Američané jsou taky nejčastějšími návštěvníky. Obchody jsou zásobovány z nedalekých US Virgin Islands a najdete v nich velký výběr zboží po vzoru amerických supermarketů.

Zajímavá větší města nenajdete na BVI ani jinde v Karibiku (s výjimkou Kuby), jedná se spíš o osady s roztroušenými domy. Některé z ostrovů jsou zelené a porostlé hustou buší, většina je ale pokrytá nízkou vegetací, nebo úplně holá a vyprahlá. Kromě vynikajících jachtařských podmínek, které jsou velmi vhodné i pro méně zkušené a začínající jachtaře, je velkým lákadlem průzračné a teplé moře bez velkých vln a proudů. Většina kotvišť je vybavena bójkami, za které se platí 30–60 USD za noc. V místech vyhlášených rezervací jsou bójky různé barvy, některé jsou určeny jen pro lodě s turisty, další pro plachetnice a katamarany a nejmenší bóje nejblíž pobřeží jsou určeny pro nafukovací čluny. Mnoho klasických marín „chorvatského typu“ na BVI kromě Tortoly nenajdete, ale některé luxusní resorty (např. na ostrově Peter Island) mají vlastní marínu a přijímají hosty. Za poplatek kolem 60–100 USD na 24 hodin můžete využít stání u mola s elektřinou i vodou a navíc veškeré venkovní vybavení resortu zdarma, v restauracích a ostatních areálech objednané služby samozřejmě platíte. Vzdálenosti mezi ostrovy jsou na BVI malé a z jednoho ostrova na druhý je vždy dobře vidět.

K nejzajímavějším ostrovům patří Virgin Gorda s obrovskou a dokonale chráněnou zátokou Gorda Sound, ze které je na dohled ostrůvek Necker. Necker vlastní miliardář a dobrodruh Richard Branson, který bývá se svým high-tech katamaranem účastníkem světoznámého jachtařského závodu s názvem BVI Spring Regata. Vedlejší ostrov prý patří Petru Kellnerovi. V jižní části ostrova Virgin Gorda se nachází přírodní rezervace Bath, která je považována za jedno z nejkrásnějším míst Karibiku, ale je vždy přeplněná loděmi. Pokud se vám Bath líbí, vydejte se na příští charter na Seychely, kde najdete vyhlazené žulové kameny doslova na každé pláži každého ostrova.

Na severozápadní části ostrova, v zátoce Little Dix Bay, postavil americký magnát Rockefeller luxusní komplex, který je dodnes obsazen na dlouhou dobu dopředu.

Zcela mimořádným ostrovem v celém Karibiku je nízká korálová Anegada, velmi podobná Britské Barbudě, která je stejně jako Anegada pohřebištěm mnoha lodí, jejichž posádky nízko položený ostrov (nejvyšší výška je jen pár metrů) zahlédly příliš pozdě. Ale zatímco Barbuda je hodně uzavřeným ostrovem s jednou osadou a dvěma velmi luxusními hotely s vlastním letištěm, kde se pravidelně scházejí světové celebrity, Anegada je prostý ostrov otevřený návštěvníkům a zejména jachtařům. Jeho severní pobřeží s neskutečně krásnými plážemi a fantastickým šnorchlováním stojí za cestu taxíkem přes ostrov.

K typickým živým karibským ostrůvkům patří Jost Van Dyke s prázdninovými bungalovy, jednoduchými restauracemi a mnoha bary, včetně vyhlášeného Foxy’s baru. V západní části ostrova Tortola se pak staví luxusní vilová čtvrt s výhledem na oceán a v Soper’s hole vznikla příjemná, ale hodně plná marína s obchůdky a restauracemi.

Na BVI je mnoho zajímavých míst pro potápění a šnorchlování, včetně vraku parníku RMS Rhona, který leží v hloubce 10–30 m nedaleko ostrůvku Salt Island. S místními dive centry se dá domluvit na vyzvednutí potápěčů z paluby jachty a jejich přivezení na jiné kotviště, aby posádka nemusela na potápěče čekat na jednom místě. www.altumare.cz