Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Blesk je můj pomalejší brácha

Rychlost, rychlost, rychlost. Naprosto ovládá naše životy. Vše musíme dělat rychle a bezchybně. Slovo "pomalé" má pomalu negativní význam, dokonce bych řekl, že je vnímáno jako hodně vzdálené synonymum slova neschopný. Být v tomto kontextu neschopným by mohlo být předností leda v ložnici, ale kdekoliv jinde vás to posouvá na okraj společnosti.

 

Když čtu tiskové zprávy jednotlivých výrobců lodí, tak v marketingové rétorice nechybí ani u raceru, ba ani u turistického cruiseru zdůraznění dynamiky a výkonnosti lodi. Vpřed, vpřed. Rychleji a rychleji. S rychlostí se mění hodnota času, protože za stejný čas se toho více stane. Jakoby bylo potřeba, aby se toho co nejvíce stalo. Jakoby čas byla nějaká komodita, kterou nedostatkem rychlosti degradujeme. Rozhodl jsem se vyřadit rychlost ze svého vnímání do té míry, pokud to lze. Kdybych třeba spěchal na toaletu a ignoroval jsem naléhavost takového úkonu z pohledu času a rychlosti, mohlo by se mi to šeredně vymstít a podle toho, kde by čas vypršel, mohla by z toho být i pořádná ostuda. Rychlost tedy má v našem životě v určitých případech své místo a je na nás, kam až si jí pustíme.

Jak jsem na tak obrovské myšlenky přišel? Jednoduše. Vloni v červenci jsme si pořídili na moři loď. Líbí se nám, jsme na ní šťastní, milujeme jí - její vzhled a hezký stav, masivní dřevo, řešení interiéru a mimořádnou stabilitu. Jediné, co jí chybí, je rychlost. Samozřejmě v kontextu toho, co jsme zatím na lodích zažili. Všechny moje předchozí slapské lodě byly rychlejší. O moderních charterových lodích vůbec nehovořím, tam je standard cestovních rychlostí výrazně vyšší.

I přesto, že nemám rád slovo rychlost a nikam nespěchám, trochu trpím, když je venku celá genoa, která sahá vnějškem kolem vantů od přídě až po kokpit (takový genaker z pořádně těžké plachtoviny) a vidím údaj rychlosti. Na motor jsem rád, že uvidím na rychloměru čtyřku. Prostě jsem se s tím smířil. Rychlost není její předností, což však všechny ostatní klady naprosto převáží. Přijal jsem tedy jako fakt, že mám pomalou loď. Mám tedy to, co nyní v životě chci téměř od všeho - klid a pohyb s nádechem lenosti.

Včera se mi však toto vnímání totálně obrátilo naruby. Na internetu jsem nalezl sken dobového testu naší lodi a se zájmem si přečetl, jak odborná veřejnost tehdy přijala tuto novinku. O krátké útržky se s vámi nyní podělím:

 

„Komfort a rychlost jsou výsledkem promyšlené konstrukce a technického perfekcionismu.“

„V profilu trupu se odráží zkušenosti designérského týmu rodiny Schöchlů z účasti na regatách.“

„Společně vyvinuli rychlou cestovní jachtu s dlouhým kýlem, která vyniká plavebními vlastnostmi při křižování.“

„Více dopředu posazený kýl, 40 % podíl balastu a štíhlá příď činí plavbu na vlnách a v silném větru klidnou.“

„Moderní tvar laterálu garantuje vynikající směrovou stabilitu a z vody vybíhající štíhlá záď pomáhá dosažení vysokých rychlostí.“

„Sunbeam 30 snadno dosáhl při křižování rychlosti 6 uzlů.“

 

Co víc bychom si tedy mohli přát? Jen užívat ve zdraví svou loď takovou, jaká ve skutečnosti je. Přeji tedy s celým redakčním týmem všem jachtařům krásnou nadcházející sezonu, plno zážitků a vždy návrat domů v pořádku.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Bavaria R40

Novinky | Michal Štěpán
title

Lagoon 40 a Lagoon 50

Novinky | Petr Láska