Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Webasto Air Top Evo 40 a 55

Známý výrobce možná nejrozšířenějších nezávislých topení na lodě přináší na trh dvojici nových modelů z řady Ait Top Evo s označením 40 a 55. Stejně jako u jakýchkoliv jiných technických zařízení jsou tato topení ve srovnání s předchozími generacemi výkonnější a samozřejmě úspornější.

Kromě toho, že toto topení přinese posádce více tepelného komfortu, je především také tišší. Topení je vybaveno automatikou pro řízení studeného startu, které dokáže vychladlý interiér lodě vytopit rychleji. Oba modely jsou samozřejmě velmi podobné a liší se hlavně svým výkonem. Air Top Evo 40 nabízí výkon 4,0 kW a jeho výkonnější sourozenec Air Top Evo 55 potom nabídne 5,5 kW. Obě varianty lze pořídit jak v benzinové, tak i v naftové verzi, což jejich cenu neovlivňuje. Evo 40 přijde na 1029 Euro a Evo 55 na 1240 Euro.

 

 

 

Garmin GNX

Vypadá to, že mnohdy až nevkusná a nepřehledná barevnost přístrojů má smysluplného konkurenta. Konečně někdo přišel na to, že na lodi je důležitější informace sama, než forma, v jaké přichází. Řada Garmin GNX přichází s monochromatickými displeji, tedy nikoliv černobílými. Tato technologie vyniká nižší spotřebou energie a velmi dobrou čitelností za jakýchkoliv světelných podmínek. Nové přístroje potřebují ke svému provozu pouhých 25 miliampér. V tuto chvíli uvedl Garmin na trh dva modely – GNX 20 zobrazuje černý text na světlém pozadí, GNX 21 pak zobrazuje světlý text na tmavém pozadí. Aby to nebylo až tak obyčejné, nabízí výrobce možnost nastavit si barvu pozadí. Displej sestává ze segmentů, které umožňují velikost písma až 36 mm. Čtyřpalcový hybridní displej je vybaven nárazuvzdorným sklem. Oba přístroje lze zapojit do sítě NMEA 2000, při použití speciálního kabelu je možné potom na displeje přenášet data ze sítě NMEA 0183. Oba přístroje jsou na trhu od léta, za GNX 20 zaplatíte 399 Euro a za GNX 21 449 Euro.