Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Za 5 minut 12

Slapský pohár je živým organizmem, který se stále díky různým vizím různých lidí vyvíjí. Do jinak líného běhu událostí Slapský pohár vnáší během letní sezony trochu vzrušení a soutěživosti. Novinkou letošního ročníku byl závod s příznačným názvem Za 5 minut 12, protože tento název neurčuje jen hodinu, kdy se bude startovat, ale především je symbolem toho, že byla poslední šance něco změnit k lepšímu.

 

Pořádat jakékoliv závody, byť na této hobby úrovni, není jednoduché, protože vše má kromě organizace navíc nějaké ekonomické pozadí. Musíte najít místo se zázemím, kde mohou všichni účastníci kotvit, kde se mohou najíst a napít. Místo, které nabídne prostor pro vyhlášení vítězů, pro následnou společnou večeři a večerní program. Po mnoho let bylo na Slapech několik tradičních míst odkud se závody pořádaly. Většinou šlo o přístaviště nebo klubová zařízení. Byly to zejména Modrá loděnice, Královská, U Kozla a Kobylníky, ke kterým později přibyla další místa. Společným jmenovatelem však vždy bylo, že to všichni dělali pro radost a pro zábavu.

Zcela přirozeně se na scéně objevily podnikatelské aktivity s různými ambicemi. S vypracovaným scénářem, s profitabilní kalkulací, doprovodným programem, se sponzory a s profesionálním týmem organizátorů se zacílilo na velmi barevnou slapskou jachtařskou obec. Na slapské hladině podléhají své jachtařské vášni jak mladí, tak i staří. Jsou zde jak podomácku vyrobené lodě, tak jezerní lodě renomovaných loděnic anebo cruisery na moře. Čistokrevné závoďáky přitahují jedince s touhou po rychlosti a třída Racer cruiserů ovládla srdce těch, kteří kromě rychlosti hledají i trochu zázemí při víkendu na vodě. Jsou zde jachtaři, kteří si jdou zazávodit pro radost, aby narušili jinak nudné sobotní odpoledne. A pak jsou tady jachtaři, kteří si jdou zazávodit, aby vyhráli. Kteří investují spoustu peněz do to, aby jejich loď byla rychlejší, než ta druhá. Tak strašně moc je různorodá jachtařská komunita na Slapské přehradě. Asi stejně různorodá, jako na Orlíku, Lipně nebo jiných českých vodních nádržích. Jak se všem zavděčit?

První významnější odklon od původního pojetí Slapského poháru zapříčinili ti, kteří jdou na závody vyhrávat. Tak strašně moc chtěli ze zábavy pro sobotní odpoledne udělat skutečný sport, kde vyniknou jejich schopnosti, že přišli s pravidly, které byly pro zbytek publika neakceptovatelné. Těžko můžete chtít, aby někdo se starou Belugou, zapadl do přísně sportovních pravidel se všemi formálními úkony. Účastníci Slapského poháru se tak před dvěma lety nakrátko rozdělili na skupiny jachtařů, které nesly název FUN a RACE. Současně s tím se v tomto seriálu začal velmi aktivně angažovat provozovatel hotelu a mariny Atlantida a s otevřenou náručí podstrojoval organizátorům jednotlivých závodů tak, že téměř celý seriál se v roce 2016 konal na tomto jediném místě. Z původního přátelského klubového setkávání s názvem Slapský pohár se tak začínal stávat v duchu dravé doby ekonomicky zajímavý EVENT a rostla další touha, tento seriál pro další léta soukromě ovládnout. To se, zaplať pán Bůh, nepodařilo a zvítězil zdravý rozum. Publikem klubových organizátorů a účastníků se zatím prohání vítr emocí a projevů loajality vůči té či oné straně, avšak podnikatelské a sportovní ambice jedinců zkrotila správná rozhodnutí některých představitelů klubů a Slapský pohár vykročil správným směrem. Udělal krok zpět a stal se opět klubovou zábavou, která naruší jinak líná sobotní odpoledne. Důležité je zúčastnit se a milé je vyhrát.

První vítr pořádal 27.5. Yacht Club Kotva Praha a závodníkům poskytla po dlouhé době zázemí Slapy marina na Skalici. Druhým závodem letošní sezony byl 3.6. nový závod Za 5 minut 12, který s podporou některých členů tradičních klubů uspořádala firma Lodní servis Linhart a který nalezl vynikající zázemí ve vojenském rekreačním zařízení na Měříně. Oba závody měly společné to, že foukalo málo a že je moderoval Jíra Havel.

 První vítr - vše bylo připravené, místa na kotvení bylo dost, všechny lodě se v pohodě vešly. Dorazilo celkem 21 lodí. I když to klasicky vypadalo, že nebude foukat, nakonec přece jen aspoň v poryvech fouklo občas 6 m/s. Jako letošní novinky byly dvě nové lodě v Open – Jíra si konečně pořídil závodní loď (Sigma aktive) a na startu se objevil nováček Slapského poháru z jachtařské rodiny Jan Cohorna (J.Kincl) s lodí Xantipa. Na přání některých závodníků letos zkusili přidat rozjížďku pro sportovní lodě před hlavní závodem. Nápad se líbil, posádky rychlých lodí byli spokojené a ostatní si v klidu odjeli svůj závod v hlavním závodě. Po dojetí čekala závodníky velká porce výborného guláše a vyhlášení vítězů moderované Jírou. Sponzorem celého seriálu Slapského poháru je Suzuki-marine.

 Za 5 minut 12 – A je na světě další velmi vydařený závod, který byl prodchnutý přátelskou atmosférou a ze všech stran byl cítit neopakovatelný původní duch Slapského poháru. I zde to bylo s větrem trochu horší, foukalo tak 2-3m/s, ale závodníky to neodradilo a na start dorazilo krásných 20 lodí s posádkami s krásnou a čistou duší, která se nenechá zatáhnout do žádného politikaření. Předpověď počasí pro ten den hovořila o bezvětří a jasné obloze s vysokou teplotou vzduchu. Toto je kombinace, která pochopitelně jachtaře příliš neláká, ale kdo přijel, ten nelitoval. Po závodě kromě jihočeské bašty a sudu piva čekalo závodníky velké množství cen. Pohár za účast v závodě a cenu dostal každý a zbývající ceny se losovaly. Mimoto každé dítě dostalo tašku sladkostí. Frýdlantské strojírny vytvořili nádherné speciální poháry a dík patří nejen všem partnerům, ale především všem zúčastněným, závodníkům i organizátorům, protože si společně připravili krásně prožité chvíle na vodě.

 Slapský pohár má před sebou ještě dalších pět závodů. Slapský fičák, o jehož místě konání ještě není rozhodnuto, protože se vždy konal na Atlantidě a tam by v současné náladě moc lodí nepřijelo. Slapseidon, který pořádá na Modré CYC Hanky Kohoutové, po kterém následuje tradiční Truc regata na Modré a která bude současně posledním prázdninovým podnikem. S příchodem školního roku se pojede Regata Laguna, kterou pořádá YC Císařská louka a sezonu uzavře pod taktovkou YC Kotva Praha tradiční Poslední vítr. Více informací naleznete na stránce slapskypohar.cz.

Přeji Slapskému poháru, aby ho opět ovládl přátelský duch, prostý jakékoliv jiné soutěživosti, než té na vodě. A jsem za to vděčný všem, kteří myslí stejně.

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

ME RS Feva

Sport | Václav Brabec
title

La Solitaire URGO Le Figaro 2017

Sport | Michal Štěpán