Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

 Cesta vpřed

Pomalu vstupujeme do světa, jehož digitalizace je větší, než bychom si dokázali představit. Navíc prostředí lodí je relativně konzervativní a tradiční dovednosti a techniky se nechávají novinkami jen pomalu vytlačovat. Jejich nejsilnějším protiargumentem je zpochybnění důvěry v obyčejná mobilní zařízení a obyčejné aplikace.

 

 Dnes existují aplikace třeba i na kojení, kdy nikoliv příroda, ale aplikace řídí mladé mamince správný interval přiložení prsu k pusince nemluvněte a eviduje celý výživový proces. Může nám to připadat úchylné, ale to je tak jediné, co s tím můžeme dělat. Aplikace do mobilních zařízení jsou prostě tady a i přes jakékoliv počáteční projevy nedůvěry na straně starších generací se na trhu jednoznačně prosazují. Na lodním trhu také.

Když se objevily první navigační aplikace v mobilních zařízeních, skepse by se dala přehazovat lopatou: „Kdepak, klasický mapový plotter toto nikdy nenahradí.“ A pomalu nahradilo. Minimálně ve světě charteru a majitelské příbřežní rekreační plavby, čehož je výrazná většina. A objevují se další aplikace, které nahrazují, resp. duplikují klasické palubní přístrojové vybavení.

Digital Yacht nyní představuje aplikaci OutboardView, která zobrazuje údaje o závěsných motorech a jejich spotřebě paliva. OutboardView je konstruována tak, aby uživatel na svém telefonu nebo tabletu měl neustálý přehled o datech z motoru a mohl ovlivňovat ekonomiku provozu. Ekonomika provozu nabývá na stále větším významu, když moderní 300koňové závěsné motory mohou mít spotřebu až 100 l/hod. Potom každá malá změna, třeba v trimu postavení nohy motoru nebo jeho otáček, může přinést významnou úsporu paliva. Nejmodernější závěsné motory jsou nyní vybavovány rozhraním NMEA 2000 a Digital Yacht nyní vyvinul aplikaci OutboardView pro platformu Android, která zobrazí všechny aktuální parametry motoru – otáčky, rychlost lodi, teplotu a tlak oleje a kalkuluje optimální nastavení motoru, aby bylo dosaženo při dané rychlosti nejlepší ekonomiky provozu.

Systém získává informace o rychlosti lodi například z navigačního systému lodi nebo z GPS, který je integrován v telefonu nebo v tabletu. OutboardView je ke stažení na Google Play za 14,99 USD a všechny detailní informace, vztažené ke konkrétnímu typu motoru lze získat na www.digitalyachtamerica.com.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

35th America’s Cup

Sport | Viktor Brejcha
title

Slapský pohár

Sport | Petr Láska