Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 Budiž světlo

Velmi důležitou výbavou každé lodi je kvalitní baterka, nejlépe čelovka. Nepotřebujeme jí často a často zapomeneme, kam jsme jí uložili. Když jí ale potřebujeme, tak je to s největší pravděpodobností vždy v situaci, kdy je její přítomnost a hlavně funkce nepostradatelná.

 

 

Co od takové svítilny požadujeme ?

  1. Odolnost – Pokud mi vypadne při náklonu z police na podlahu, měla by to přežít .
  2. Možnost nabíjení – Při delších plavbách potřebuji, abych nemusel stále shánět nové baterie a mohl si svítilnu snadno dobít stejně jako mobil z lodního akumulátoru.
  3. Aby vydržela svítit celou noc, nebo dokonce několik nocí.
  4. Dosvit - Potřebuji si krátce posvítit při kotvení až na konec zátoky, ale jinak mi stačí méně intenzivní světlo.
  5. Voděodolnost – Pokud svítilnu používám v dešti nebo s ní dokonce spadnu do vody, musí přežít.
  6. Červený režim svícení – Pokud se potřebuji v noci podívat do mapy, je dobré používat červené světlo, abych neoslnil oči přivyklé na tmu.

 

Všechny tyto požadavky bohatě splňuje LED nabíjecí čelovka Fenix HL60R. Její světelný tok až 950 lumenů dosáhne až do vzdálenosti 116 metrů. Napájena je nabíjecí 18650 li-ion akumulátorem s kapacitou 2600 mAh, který se nabíjí přímo ve svítilně přes boční micro USB konektor. Světelným zdrojem je špičková LED Cree XM-L2 T6 s teplejším odstínem světla (neutral white). Výhodou tohoto odstínu světla je přirozenější a kontrastnější podání barev v přírodě. Celokovová konstrukce zajišťuje vysokou odolnost, optimální chlazení a zároveň je plně vodotěsná dle standardu IPX-8 až do hloubky 2 metry pod vodou. K dispozici je celkem 6 režimů výkonu, včetně červeného světla s výdrží až 100 hodin. Čelovka je napájena digitálně regulovaným konstantním proudem pro zaručení stálého světelného výkonu i při snižování napětí v baterii (při jejím pozvolném vybíjení). Čelovka má šest režimů výkonu: 950 lumenů – doba svícení 48 minut, tento režim s dosvitem 116 metrů bude zvlášť vhodný k prohledání zátoky při nočním kotvení, nebo hledání kotevní bóje. 400 lumenů doba - svícení 3 hodiny, stále ještě intenzivní světlo na pátrání ve větší vzdálenosti, ale s velkou výdrží. 150 lumenů - doba svícení 10 hodin, dostatek světla na kratší vzdálenost, chůze ve složitém, nepřehledném terénu. 50 lumenů - doba svícení 29 hodin, běžná práce na palubě lodi, kontrola plachet, lan nebo při opravě motoru. 5 lumenů - doba svícení 100 hodin - červené světlo 1 lumen - doba svícení 100 hodin.

Nabíjení se provádí přiloženým USB kabelem po odklopení těsnícího víčka přímo na svítilně, buď připojením k počítači, nebo běžnou nabíječkou na mobil, nebo USB adaptérem do autozapalovače. Doba nabíjení plně vybitého akumulátoru trvá cca 4 hodiny. Použitý li-ion akumulátor netrpí paměťovým efektem, takže lze čelovku kdykoliv dobíjet.

Čelovku je možné otáčet v držáku v širokém rozsahu a tím nastavit požadovaný směr svícení.

Světlo se zapíná a vypíná podržením tlačítka na pravé straně po dobu půl vteřiny, jakmile je zapnutá, tak se režimy svícení cyklicky přepínají stisknutím tlačítka. Indikace kapacity baterií (platí pouze při napájení 18650 li-ion akumulátorem) - při vypnuté čelovce jednou krátce stiskněte tlačítko, poté na tři vteřiny začnou blikat diody. Bílá značí plně nabitou baterii, bílá a červená cca z poloviny nabitou baterii a červená téměř vybitou baterii. V případě nouze lze použít i dvě 3V lithiové baterie typu CR123A. Technické údaje čelovky jsou: hmotnost 167 g, délka/šířka/hloubka 4,6/5,1/8,7 cm. Součásti balení: čelovka, akumulátor 2600 mAh, USB kabel, popruhy na hlavu a náhradní o-kroužek.

 

Zkušenosti z testu

Na hlavě sedí čelovka dobře i jen s jedním popruhem, lze použít i druhý přes temeno hlavy. Po chvilce ji ani nevnímáte. Díky otočné hlavě téměř o 180° se dá svítilna nosit volně zavěšená na krku s povoleným popruhem. Kužel světla je uprostřed silný do dálky a po stranách slabší do šířky, takže není nutné otáčet hlavu a přesto vidíte široký prostor před sebou. Při použití nejslabšího stupně, tedy 5 lumenů s výdrží 100 hodin, je dobře vidět na krátkou vzdálenost, zvlášť na bílé palubě. Stačí na nasvícení mapy nebo na jednoduché práce na palubě, při chůzi po cestě nebo chodníku. Další stupeň, 50 lumenů s výdrží 29 hodin, je už dostatečný na jakoukoliv práci na palubě, chůze po lese a podobně. Vyšší stupně jsou pak pro svícení do dálky a vyhledávání. Pozor si dejte při použití nejsilnějšího stupně, posvícení někomu do očí může být bolestivé. Použití červeného přísvitu stačí pro orientaci v prostoru v dosahu rukou, sníst si svačinu, nahlédnout do mapy a přitom neoslnit sebe i ostatní.

Ovládání čelovky jedním tlačítkem je jednoduché. Čelovka Fenix HL60R je tedy vhodná na loď pro svojí odolnost, vodotěsnost, vysoký výkon, výdrž i snadné nabíjení přes micro-USB.

Důkazem je i to, že tuto čelovku používá na plavbě kolem světa jachtař Martin Doleček. Čelovku můžete zakoupit na e-shopu www.kronium.cz a její cena včetně DPH je 2099 Kč.

 

 

 

 

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

OutboardView

Technické novinky | Petr Láska
title

35th America’s Cup

Sport | Viktor Brejcha