Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

6+1 s přistýlkou

Loděnice Bali Catamarans představila při příležitosti letošní dubnové výstavy v la Grande Motte svůj nový projekt Bali 5.4.

 

Bali 5.4 se stane novou vlajkovou lodí loděnice a nahradí ve výrobním programu model Bali 5.2. V případě této loděnice číselné označení modelu současně představuje jeho délku ve stopách. Není to doslova 5,4 stopy, protože pak se špatně umísťovalo do interiéru 4, 5 nebo 6 kajut, ale délka lodi je rovných 54 stop.

Na tom to úctyhodném rozměru je již dostatek prostoru pro kreativitu designérů. V nabídce je hned několik layoutů, z nichž každý budí zajímavé představy. Výrobce počítá s tím, že taková loď už bude mít posádku, takže bez ohledu na všechny varianty uspořádání interiéru jsou vždy v přídi každého plováku malé jednolůžkové kajuty pro posádku. Všechna dvoulůžka jsou orientována bokem k podélné ose lodi a hlavami k jejímu středu, mění se jen to, zda je plovák od přední kajuty pro posádku dále rozdělen na dvě a nebo tři „cimry“. V případě čtyřkajutového uspořádání patří na obou stranách identickým majitelským kajutám zadní dvě třetiny každého plováku, čímž vzniká skutečně velkoryse pojaté apartmá s vlastním sociálním zařízením. Z majitelských kajut lze vystupovat jak klasicky do salonu, tak přímo dozadu do kokpitu. Ostatně každá z kajut ve všech verzích má vlastní sociální zařízení.

Když se jedna z majitelských kajut rozdělí na dvě, stále s velkými dvoulůžky a vlastním sociálním zařízením, pak z té uprostřed lodi se vystupuje do salonu a hosté v zadní kajutě mají vstup a výstup přímo z kokpitu. Vzniká tak pětikajutové uspořádání. Stejně tak lze uspořádat kajuty v obou plovácích a máme šestikajutové provedení pro charter. Tedy v případě, že započítáme i kajuty posádky, pak jde o osmikajutové uspořádání.

Pokud by loď měla být plně obsazená, pak je nezbytně nutné, aby cestující v tak hojném počtu mohli nalézat dostatek klidného místa k odpočinku. Kromě rozměrného kokpitu disponuje katamarán Bali 5.4 ještě předním kokpitem s opalovacími lůžky namísto trampolíny, ke kterému je vstup přímo ze salonu. Nelze zapomenout ani na velkorysý flybridge, který kromě kormidelního stanoviště poskytne plnohodnotné zázemí pro odpočinek třetí skupiny cestujících. Jenom na palubě tak jsou k dispozici tři oddělené zóny odpočinku, které tak doplňují společný salon a soukromí v kajutách.

Při podrobném prozkoumání technických údajů nepochybně zaujme jedna hodnota a to je obsah lednic a mrazáků, což dohromady tvoří 615 litrů. To nemohlo zůstat bez povšimnutí, protože takovou hodnotu chlazeného prostoru budete na lodích těžko hledat. Je potom jen otázkou výpočtu, kolik takové lednice pojmou piv a nebo vína.

 

Technické údaje

Celková délka            16,80 m

Délka na vodorysce   16,20 m

Šířka   8,74 m

Ponor  1,48 m

Suchá hmotnost        22 000 kg

Max. hmotnost           28 000 kg

Plocha plachet           157 m2

Hlavní plachta           99 m2

Kosatka          58 m2

Nádrž na vodu           1200 l

Nádrž na palivo         1200 l

Obsah lednice a mrazáku     615 l

Motorizace     2x diesel 60 k/ Saildrive

Koncepce       Olivier Poncin

Nautická architektura Xavier Fay

Design interiéru        LASTA Design

Kategorie plavby CE A – 12 osob

www.bali-catamarans.com

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Najad 395 AC/CC

Novinky | Petr Láska
title

Bavaria E34

Novinky | Michal Štěpán