Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Mezinárodní mistrovství ČR v match racingu ve třídě 2.4mR

O víkendu 14.–16. července se uskutečnil druhý ročník závodu plachetnic Prague Sail Open, aneb Mezinárodní mistrovství České republiky Match Race ve třídě 2.4mR.

 

Tentokrát se na startu objevili v silné pětičlenné sestavě také závodníci z Rakouska a jeden z Německa, z České republiky potom šest závodníků. Co se týká povětrnostních podmínek – počasí bylo po celé tři dny krásné, teplé, střídavě oblačno, vítr byl bohužel slabý, osciloval od jižního přes západní až na severní s občasnými poryvy ze všech směrů. Tato skutečnost ovlivnila zřejmě i výsledky některých místních favorizovaných závodníků, protože nešlo jen spoléhat na perfektní znalost pravidel a zkušenosti z match racingu.

Některá jména budila respekt a očekávalo se jejich dobré umístění respektive umístění na nejvyšších stupních. Například německý závodník Axel Hochgraef sice nikdy nejezdil ve třídě 2.4mR, zato má velké zkušenosti z match i team racingu v jiných lodních třídách. Rovněž mladý závodník Václav Brabec má bohaté zkušenosti a perfektní znalost pravidel match racingu. Taktéž jsme byli zvědaví na počínání rakouského závodníka Kurta Badstöbera, účastníka paralympiády v Londýně ve třídě Sonar. Jeho výsledek však zřejmě ovlivnily technické problémy s vypůjčenou lodí a jeho tělesným hendikepem. Celkovým vítězem se ale stal Alexander Sadílek, který sice nemá velké zkušenosti s match racingem, zato dlouhá léta závodí na lodi třídy 2.4mR.

Závod se nesl v neobvykle klidném průběhu bez výrazných vzájemných soubojů, což lze přičíst částečně malé zkušenosti závodníků s tímto formátem závodu. Výjimkou byly souboje zkušených závodníků Václava Brabce a Axela Hochgraefa – ty vyvolaly u diváků velikou pozornost a velký potlesk. Závod svým formátem, organizací, průběhem a hlavně vynikající náladou mezi účastníky všechny velice příjemně překvapil a nadchl. Velikou zásluhu na to měl pořádající YC CERE v čele s Františkem Bauerem a jeho celým pomocným týmem a týmem rozhodčích, kteří nemuseli řešit jediný protest.

Během prvního dne závod natáčela Česká televize – redakce Paralympijského magazínu, záběry ze závodu a rozhovory s některými účastníky byly vysílány na ČT Sport 27. července.

 

Statistika: 6 závodníků ze zahraničí, 6 závodníků domácích. 6 závodníků hendikepovaných, 6 závodníků bez handikepu.

Umístění: závodníci s hendikepem – 1, 6, 8, 10, 11, 12, bez hendikepu – 2, 3, 4, 5, 7, 9.

Z 66 plánovaných rozjížděk se odjelo 47.

 

Výsledky

  1. Alexander Sadílek CZE
  2. Axel Hochgraef GER
  3. Andreas Grillberger AUT

 

České pořadí:

  1. Alexander Sadílek
  2. Václav Brabec
  3. Rostislav Vyhnálek

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

35th America’s Cup

Sport | Viktor Brejcha
title

Slapský pohár

Sport | Petr Láska