Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Není lumen jako Lumen

V červencovém čísle magazínu My Boat jsme psali o čelovce Fenix HL60R. Kam koukám, tam svítím a ruce mám volné. Jsou ale situace, kdy potřebujete nasvítit větší plochu kolem sebe, získat prostorovou orientaci bez neustálého pohybu světla z předmětu na předmět a bez vzájemného oslňování několika svítilen ve skupině lidí. A právě k tomuto účelu jsou určeny lucerny Fenix.

 

Fenix CL30R je extrémně výkonná nabíjecí lucerna, kterou můžete použít pro osvětlení místnosti, tábořiště, stanu či pracovního stolu. Vysoce jasné diody ukryté pod válcovým difuzérem poskytují světelný tok až 650 lumenů (ANSI) s neutrálním odstínem bílého světla a výdrží až 300 hodin. CL30R je napájena třemi li-ion akumulátory typu 18650 s kapacitou 2600 mAh (součást balení), které se nabíjí přímo v lucerně pomocí micro USB konektoru. V případě nouze lze lucernu napájet pouze jedním či dvěma akumulátory (doba svícení je úměrně zkrácena) či šesti jednorázovými CR123A bateriemi. Lucerna nabízí celkem šest režimů svícení a je vybavena indikací stavu nabití. Lucerna je zároveň vybavena USB výstupem, takže ji lze použít i jako powerbanku pro nabíjení mobilního telefonu a dalších USB zařízení.

Díky odolné a nárazuvzdorné konstrukci s krytím IPX-7 je lucerna vodotěsná do hloubky jednoho metru. Horní strana lucerny je opatřena závěsným okem pro zavěšení. Možnosti upevnění dále rozšiřuje závit na stativ, který je na spodní straně lucerny. Možnosti využití lucerny na lodi je široké, od nouzového osvětlení kajuty, nebo nouzového kotevního světla, tlumeného osvětlení kokpitu při večerním posezení.

Dosvit lucerny na maximální výkon, což je 650 lumenů, je okruh 35 metrů a doba svitu 4,5   hodiny. 350 lumenů je 9 hodin, 100 lumenů 38 hodin, 50 lumenů 70 hodin, 10 lumenů 300 hodin a v režimu blikání 100 lumenů 70 hodin. Rozměry jsou - průměr 9,3 cm, výška 13,6 cm a váha 556 gramů včetně akumulátorů.

Jako indikace stavu baterií slouží čtyři stavové diody na horní straně. Počet rozsvěcených diod signalizuje přibližný stupeň nabití akumulátorů. Lucerna je vyrobena ze slitiny hliníku a odolného plastu, takže vydrží i hrubší zacházení a přežije i pád z jednoho metru. Lucernu lze nabíjet pomocí přiloženého USB kabelu připojením do počítače, nebo pomocí síťového USB adaptéru, nebo adaptéru do auta. K nabíjení lze použít i standardní nabíječku na mobilní telefony s micro USB konektorem. Akumulátory netrpí paměťovým efektem, takže je lze kdykoliv dobíjet a není nutné čekat, až budou vybité. Nabíjení plně vybitých akumulátorů trvá cca 8,5 hodiny, dle použitého nabíjecího zdroje. Během nabíjení čtyři stavové diody blikají, po plném nabití všechny trvale svítí. Během nabíjení lze s lucernou svítit jen v režimu 100 lumenů.

Další alternativou je lucerna Fenix CL25R. Je podobného provedení, je menší, napájena jedním akumulátorem typu 18650 s kapacitou 2300 mAh. (součást balení). Horní strana lucerny je opatřena závěsným okem a na spodní straně je silný neodymový magnet a závit na stativ. Hmotnost lucerny je 177 gramů, včetně akumulátoru. Oproti předchozímu modelu je tato lucerna vybavena stálým červeným LED světlem 1,5 lumenu s výdrží 44 hodin, které oceníte při nočních plavbách pro osvětlení navigačního stolu, aby nebyl oslněn kormidelník. Další funkcí je červené blikání. Doba svitu tohoto modelu je 350 lumenů – 2,5 hodiny, 200 lumenů – 5 hodin, 50 lumenů – 24 hodin, 0,8 lumenů – 600 hodin. Dosvit je 25metrů. Nárazuvzdorná z výšky 1,5 metru. Rozměry jsou průměr 5,2 cm a výška 9,9 cm.

 

Odstín světla je velmi příjemný a díky difuzoru rozptýlený a neoslňuje. V bílém interiéru lodi bohatě stačí i nižší intenzita osvětlení, aby se dalo číst. Venku pak lucerna příjemně osvítí kokpit k večernímu posezení. Červené světlo je dostatečně intenzivní pro čtení a prohlížení mapy, ale neoslňuje. Při jeho používání na palubě by však mohlo dojít k záměně s pozičními světly lodi. Můžete ho ale použít jako výstražné blikající světlo při poruše auta, nebo jako povinné osvětlení dlouhého předmětu v noci. Při použití této lucerny na lodi je třeba dávat pozor na silný magnet v blízkosti kompasu, který může ovlivnit už ve vzdálenosti 60 centimetrů.

Úplnou novinkou je kapesní lucerna Fenix CL09. Je o něco málo větší než samotný akumulátor RCR123A USB, kterým je napájena. Tříbarevná LED dioda s životností 100 000 hodin používá sedm režimů svícení od 200 lumenů (2,6 hodin), 80,30 a 1 lumen (90 hodin) bílého světla, 5 lumenů červeného světla a červeného blikání a 5 lumenů zeleného světla. Lucerna je vodotěsná do dvou metrů (IP68), váží 50 gramů a dosvit je 10 metrů. Akumulátor je možné dobíjet zabudovaným micro USB konektorem například nabíječkou na mobilní telefon. Lucernu Fenix CL09 můžete s sebou všude nosit jako přívěšek na klíče a mít jí neustále po ruce. Všechny tyto tři lucerny si můžete objednat v e-shopu www.kronium.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Čelovka Fenix HL 60 R

Technické novinky | Pavel Rauner
title

OutboardView

Technické novinky | Petr Láska