Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Katamarán budoucnosti

S loňským krachem značky Gunboat se vytvořil nový prostor v segmentu luxusních katamaránů. Netrvalo proto dlouho a začaly se objevovat nové značky a výrobci, kteří se snaží zaplnit tuto díru na trhu.

 

Takovou značkou je i nově vzniklá loděnice Daedalus Yachts. Zakladateli loděnice jsou Stefan Muff a Michael Readron. Že vám ta jména nic neříkají? Nedivíme se. Ovšem jejich předešlé projekty rozhodně znáte: Google Maps, Axon Active a Seaway Group.

Jejich vlajkový model D80 má představovat vše, co jsme si vždy představovali pod pojmem Gunboat a ještě více. Tím více jsou špičkové pokrokové technologie a samozřejmě ohled na životní prostředí. Konceptem lodě je, jak sami říkají, cesta kolem světa bez kapky fosilního paliva. Loď je proto vybavena výkonnými elektromotory, solárními panely, bateriemi poslední generace či větrnými turbínami. I přes toto vybavení se ovšem spoléhá na hlavní zdroj pohonu – vítr. Výkonné oplachtění je už pouze dodatkem k velmi lehkému a pečlivě navrhnutému tvaru lodě. Nejenže loď byla detailně zkoumána po stránce aerodynamiky a hydrodynamiky. Pečlivost si dala loděnice s precizním rozvrhnutím jednotlivých vrstev uhlíkového kompozitu na všech místech lodě. Výsledkem je 100% pevnost a přesné dimenzování konstrukce. Již samotné elektromotory a baterie jsou velkým lákadlem pro tuto jachtu. Loď bude osazena dvěma motory Torqeedo Deep Blue Hybrid. Ty budou napájeny z BMW lithiových zásobníků. Novinkou ovšem je způsob uložení přebytečné energie. Ta má být údajně ukládána do vodíku (H2) přes speciální elektrody do nádrží z uhlíkového vlákna.

V tuto chvíli se dokončují výkresové práce pro zahájení stavby trupu. Model má již první zájemce a začít stavět by se mělo do konce tohoto roku v USA. Máme se tedy opravdu na co těšit.

A ještě jedna zajímavost. Na projektu se podílí také holandská kancelář ST Yacht, která stojí například za projekty jako jsou Gunboat G4 nebo na závodních speciálech pro Americký pohár. Jedním z jejich externích spolupracovníků je také český designér, technolog a spolupracovník magazínu My Boat, Viktor Brejcha, který na projektu Daedalus D80 má svoji část úlohy.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Hallberg-Rassy 340

Představujeme | Petr Láska
title

Tofinou 10c

Představujeme | Petr Láska