Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Po třech letech

Skoro přesně po třech letech od vyplutí na cestu kolem světa jsem Suezským průplavem vplul do Středozemního moře. Sice jsem stále nebyl doma, ale měl jsem ten pocit, že to tak je. Takže zde je popis posledních zážitků na mé dlouhé cestě.

 

 

Ashkelon (Izrael) 10.4.2017

Pokračujeme ze Suezu za slabého větru směr Izrael. V Egyptě jsme raději uvedli jako další zastávku Kypr, protože skoro všechny arabské národy chovají nenávist k Izraeli. My jsme však chtěli vidět Izrael a jeho památky a zároveň z Izraele odlétají Karel Zítek a Zdeněk Bařina domů. Poslali jsme avízo na Izraelské námořnictvo, kde chtějí vědět co nejvíc detailů o lodi a posádce. Třicet mil před pobřežím Izraele to začalo a pak celou cestu se musíme každou chvílí identifikovat a odpovídat na dotazy. Odpovídáme izraelské navy na záludné otázky o pravosti lodě a posádky. Ráno připlouváme do Ashkelonu a vyvazujeme se na celním molu. Probíhá důkladná prohlídka a pak pohovor na imigračním úřadě. Vše je přísné, ale korektní. Vlastně všichni chápeme důvod tolika přísných bezpečnostních opatření. Posádka letí domů z Tel Avivu. Zůstávám sám, ploténka bolí a další týden ležím a čekám až přestane bolet. Dávám se dohromady.

Aškelon leží na jihu Izraele u Středozemního moře asi 15 km od pásma Gazy. Historie města sahá až do doby bronzové. Zde se také narodil Herodes Veliký. V období křížových výprav byl Aškelon významná pevnost, křižáci jej nazývali latinským názvem Ascalon. Poté ztratil význam a stala se z něj arabská rybářská vesnice. Moderní Aškelon v současnosti je prosperující město se 130 000 obyvatel. V roce 2005 zde byla otevřena největší odsolovací stanice na světě s kapacitou 320 000 m³ odsolené vody za den, což odpovídá 5–6 % izraelské spotřeby sladké vody. Ve městě a v jacht klubu jsou k mému překvapení nejpočetnější skupinou obyvatelstva ruští přistěhovalci.

Tel Aviv, město, které je teprve něco přes sto let staré. Stavět se začalo na písečných pláních vedle starobylé Jaffy. Plánování nového města se řídilo moderními urbanistickými myšlenkami. Vznikl tu unikátní architektonický styl Bauhaus, který se prosadil ve 30. letech. Vytvořili je zejména architekti, kteří se museli přestěhovat z nacistického Německa. Moderní město, bary, restaurace, obchodní centra, muzea. Zde skupiny ortodoxních Židů v černém moc nepotkáš, spíš holky v upnutých šortkách, krátkých sukýnkách. Oproti arabskému světu příjemná změna, ale také mladé holky, co mají na krku samopal s ostrými.

Nazareth - právě tady se mělo odehrát andělské zvěstování Panně Marii o Ježíšově narození. Tady měl malý Ježíšek prožít své dětství. Z někdejší židovské vesnice se dávno stalo velké město s 80 000 obyvatel palestinské populace, z které je 70 % muslimů. Přesto město má své kouzlo, domy, kostely, synagogy a mešity jsou nalepeny na sobě a žijí ve vzájemné symbióze.

Dnes nově postavená Bazilika Zvěstování a uvnitř Jeskyně Zvěstování, kde mají být pozůstatky domu, kde žila Panna Maria, jsou spolu největší křesťanský kostel na Blízkém východě a byl postaven v roce 1969 na místě někdejších svatostánků, které se střídavě stavěli a bourali.

Mrtvé moře je nejnižším místem na Zemi, jeho hladina se nachází v nadmořské výšce -437 metrů pod hladinou moře. Je dlouhé 50 km a v současné době umírá, vypařuje se, zmenšuje se a to závratným tempem o 1 metr ročně. V 70. letech postavili Izraelci dvě přehrady, které zablokovaly odchozí vodu z Galilejského jezera a k tomu se přidalo masivní zavlažování z řeky Jordán. To vše vyústilo v ohromný pokles přítoku vody do Mrtvého moře. Dnes je to jen 5 % z původního množství vody, které původně přitékalo. Voda je opravu teplá a plná minerálů. Pozor na oči, voda v nich sakra pálí.

Bethlehem - Před dvěma tisíci lety tu jedna žena porodila dítě v jeskyni pro domácí zvířata. Přišli se mu poklonit pastýři a tři králové z východu přivezli dary. Betlém, Ježíšovo rodiště, představuje další zastávku po Svaté zemi. Je pravda, že jsem si jej představoval jinak, netušil jsem, že to tu bude vše namačkáno v kopcích a tak různorodě promícháno. Dnes tu žije mnohem větší arabská populace a křesťany doplňují jen turisté. Malé městečko leží jen 9 km od Jeruzaléma, ale je odříznuté izraelskou bezpečnostní zdí na jednom z vršků Judských hor. Vítej v Palestině.

Bazilika Narození, už samotný vchod do kostela je fascinující. Žádná zdobená brána, jen malý, kamennými bloky orámovaný obdélníkový otvor „Dveře pokory“. Je to nízký otvor, u kterého se musíš pěkně sklonit. Bohužel, při mé návštěvě zrovna probíhali restaurátorské práce naplno a část chrámu uvnitř byla schována za lešením. Před hlavním oltářem se po schodech schází do jeskyně Narození. V této malé místnosti pod kostem se měl nacházet chlév, kde Marie přivedla na svět Ježíše. Přesné místo pak označuje čtrnácticípá stříbrná hvězda v mramorové podlaze. Okolo visí patnáct lamp. Odtud pochází Betlémské světlo, které k nám doputuje na Vánoce.

 

4.5.2017 Putuji po Izraeli a cesta míří do Masady.

Majestátní skála, trčící vysoko nad vyprahlou krajinou, s výhledem na Judskou poušť, Mrtvé moře i Jordánsko. Pevnost Masada je symbolem nezlomnosti, síly a odporu, který zde kladli židovští povstalci Římanům a raději zvolili smrt než otroctví. V roce 73 se novým římským guvernérem Judeje stal Lucius Flavius a rozhodl se vypořádat se vzpurnou Masadou. V čele X. Legie, čítající 15 000 vojáků, začal obléhat pevnost. Posádku pevnosti tvořilo 960 povstalců. Aby se Římané na zdánlivě nedobytnou skálu dostali, začali ze západní strany budovat útočnou rampu (114 metrů vysoký násep). Rampa byla dokončena po třech měsících budovaní a po ní pak mohli posunovat vzhůru ohromnou dřevěnou věž s beranidlem, díky níž se podařilo konečně prorazit opevnění Masady. Když Řimané vstoupili do pevnosti, našli tu jen „citadelu smrti“. Všech 960 mužů, žen i dětí si zvolilo raději smrt než otroctví.

Jeruzalém - jedno z nejstarších měst světa. A jeden den na návštěvu opravdu nestačí. Hradbami uzavřené jeruzalemské Staré Město představuje labyrint kamenných uliček a lidskou mozaiku. Ortodoxní Židé v černých kabátech a kloboucích, zahalené muslimské ženy, křesťanští mniši a do toho všeho turisté všech ras, barev a vyznání. Staré Město se rozkládá na pouhých 0,9 km a je rozděleno na čtyři čtvrtě: Muslimskou, Křesťanskou, Židovskou a Arménskou. Každá čtvrť je zcela jiná. Je to město, kde stával židovský Chrám, tady byl ukřižován Ježíš a zde se zastavil Mohamed. Během dlouhé historie byl Jeruzalém dvakrát zcela zničen, 23x obléhán, 52x napaden a 44x dobyt. Židé, Babyloňané, Římané, Byzanci, Peršané, Arabové, křižáci, Osmané - ti všichni si na něj činili nárok a přinášeli mu rozkvět i zmar.

Tanga-roa je vyvázaná v marině Aškelon a já jedu autobusem znovu na návštěvu Jeruzalému.

Jedno z nejsvětějších míst křesťanství. Chrám Božího hrobu - stojí namačkán uprostřed husté zástavby Křesťanské čtvrti. Vyrostl na místě Ježíšova ukřižování, pohřbení i zmrtvýchvstání, na Golgotě. Duchovní význam pro věřící je samozřejmě obrovský, mně však chyběla atmosféra a náboj onoho místa. Bázlivý klid, mystiku a rozjímání ruší davy návštěvníků a celý komplex je nepřehledným bludištěm, kde si každá církev nárokuje svou kapli.

 

14.5.-17.5. 2017 Izrael - Kypr 235 Nm

Vyplouvám a opět mě trochu zlobí převodovka. Mám problém při chodu vpřed zařadit rychlost. Počasí charakterizuje slabý vítr a často úplné bezvětří. V půlce cesty se ke mě přidává černý pasažér. Celou cestu visí na vlajce, která se v bezvětří moc nehýbá. Státní vlajka je po jeho odletu totálně posraná. Jen doufám že tohle nebylo nějaké vyšší znamení, že přiletí do Čech, nějaký černý pták a vše to tam posere.

 

17.5.- 2.6. 2017 Larnaka - Kypr

Larnaka je město, ležící v jižní části Kypru v místech, kde stávalo starověké město Kitium. Toto původní město vzniklo ve 13. století před Kristem a bylo významným centrem obchodu. Proto se ve městě dochovalo mnoho zajímavých historických míst, které stojí za návštěvu. Larnacká marina leží vedle přímořské promenády a za ní začíná komerční přístav. Marina je sice již starší, ale cena je na Středomoří velice zajímavá a to pro loď pod deset metrů je 50 € za týden stání, včetně elektřiny, vody a internetu z blízké hospody.

 

V Řeckých vodách jsem chvíli pobyl, chvíli i nedobrovolně, když jsme museli opravovat unikající olej z motoru. Ale o tom možná někdy příště.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

S dětmi v Chorvatsku

Plavba | Petr Láska
title

Skagerrak, Severní moře a Kattegat

Plavba | Petr Hejduk