Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Vlastní cestou

Když v roce 1994 zakládal italský architekt a designér Luca Bassani Antivari loděnici Wally, měl jasnou vizi. Navrhovat a stavět neobyčejné lodě pro neobyčejné klienty. Dnes by před vámi zavřel nejeden investor dveře, kdybyste měli podobný podnikatelský záměr.

 

Ovšem Wally se to podařilo. Loděnice dnes patří mezi ikony luxusních plachetnic a motorových lodí. V jejich portfoliu nalezneme především lodě s délkou větší než dvacet metrů, jako jsou Wally Esense, Galateia nebo Wally 93. Tyto lodě samozřejmě spojuje jejich charakter – zakázkově postavená loď, která nemá na moři sobě podobnou. Výjimku ovšem tvoří dva projekty. Projekt Wallynano MKII a Wally Tender. Dnes si představíme první ze zmíněných – Wallynano MKII.

Jedná se o neobvykle malou plachetnici (pro portfolio loděnice Wally). Plachetnice byla navrhnuta s důrazem na podobu, odkazující na historické plachetnice. Prvky moderního designu se tak snoubí s tradičními historickými křivkami trupu. Loď i přes délku jedenáct metrů spadá do kategorie C a samotný výrobce ji klasifikuje jako daysailer – tedy plachetnici pro plachtění podél pobřeží během dne. Z pohledu českého jachtaře se tak může jednat o zbytečné plácání délky na jednodenní vyjížďky. Z pohledu zajištěného klienta, který hledá pouze pobavení a originalitu, se může jednat o skvělý obchod. I přesto, že trup odkazuje tvarem na dávné doby, svou konstrukcí patří mezi ty nejmodernější. Loděnice Wally již dlouhá léta jde s dobou a tedy trup je vyrobený z karbonového kompozitního sendviče. Na lodi je vlastně až na obklady paluby a interiéru vše vyrobeno z uhlíkových vláken. Důvod je jasný – elegance, originalita, hmotnost a s ní spojená rychlost. Loď je osazena elektrickým motorem, který jí dokáže rozpohybovat do maximální rychlosti 6,5 uzle. Pokud se bavíme o výkonu, nesmíme zapomenout ani na hlavní zdroj rychlosti – plachty. Ty jsou samozřejmě dodány společností North Sails. Jedná se o karbonové plachty, tyčící se jak jinak než na karbonovém stěžni a ráhně. Loď je vybavena standardním oplachtěním (hlavní plachta + kosatka) a dovybavena může být dále asymetrickým spinakerem nebo Code 0. Celé ovládání plachet je navrženo tak, aby k ovládání lodi mohla stačit jediná osoba. Veškeré ovládání je na dosah ruky kormidelníka. Interiér může vypadat na první pohled strohý, ovšem zpracováním a kvalitou použitých materiálů na něm visí cenovka, kterou byste nechtěli vidět. Možná jen za příplatky za vybavení interiéru byste si mohli koupit kompletní, plavby schopnou plachetnici některého z masových výrobců. Na přídi nalezneme postel pro dvě osoby. Salón je poté koncipován podélnou lavicí na pravoboku a decentní kuchyňskou linkou se sedáky na levoboku. Na stropě si můžeme všimnout dřevěného obložení bíle nalakovanými palubkami, které opět odkazuje na dávné doby. Jediné, co vám může pocit návratu do minulosti pokazit, je karbonový stěžeň, který prochází skrz interiér až do kýlu. Ale na druhou stranu to je možnost, jak vidět střet nejmodernější techniky s minulostí.

Wallynano MKII je určitě loď, za kterou se každý otočí. Dokážu si představit, že pluji podél Benátek, na přídi se mi opaluje modelka z posledního Playboye a vychutnávám víno významného ročníku. Ale ze svých představ se nakonec vrátím zpět do reality a uvědomím si, že mi bohatě stačí loď s desetinovou pořizovací cenou a že Slapy jsou prostě Slapy. Lodě z dílny Wally budou vždy podnětem k snění o bezstarostném, nekonečně dlouho trvajícím jachtingu. A tím nás možná i inspirují k lepším výkonům jak v profesním, tak osobním životě.

 

Technické údaje

Celková délka  11,35 m

Délka na vodorysce    8,50 m

Šířka    2,60 m

Ponor  Standard 2,60 m (2,20 a 1,50 m na přání)

Výška nad hladinou    14,70 m

Suchá hmotnost          2600 kg

Balast  1150 kg

Nádrž na vodu            50 l

Hlavní plachta 40 m2

Kosatka           35 m2

Genaker           120 m2

Design Hoek Design Naval Architects

Motor Oceanvolt SD 6.0 – 48V, elektrický

Kategorie plavby CE  C

www.wally.com

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Daedalus D80

Představujeme | Michal Štěpán
title

Hallberg-Rassy 340

Představujeme | Petr Láska