Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Tour de Bretagne na závěr

Milan Koláček má před sebou poslední závod sezóny. Bude jím Tour de Bretagne, závod odehrávající se mezi bretaňskými skalisky, v oblastech mělčin a silných přílivových proudů.

 

Chcete-li v Evropě vytvořit nejnáročnější závodní trať, vyrazíte do Bretaně. Pošlete jachtaře závodit do blízkosti pobřeží, kde se obtížná místa střídají s lokalitami nebezpečnými. Úžina, kterou jednou projedete na 5 metrech hloubky, je jindy přístupná po pěšině z nedalekého pobřeží. Rychlost proudu často přesahuje 5 uzlů, jeho směr je proměnlivý.

 

23 lodí na startu

Na startu v St.Malo se sejde celkem 23 dvojčlenných týmů. Milan na své jachtě Czeching the Edge pojede se zkušeným francouzským Figaristou Vincentem Biarnesem. Bojovat budou s těmi nejlepšími světovými sólovými jachtaři. Na startu jsou i čtyři závodníci, kteří se zúčastnili posledního sólového závodu kolem světa Vendée Globe.

Rozhodnou vteřiny

Regata je rozdělena do pěti etap, ke kterým přibydou dvě kratší rozjížďky. Regaty třídy Figaro jsou vždy nesmírně vyrovnané. V cíli dlouhých regat rozhodují desítky vteřin či minuty, zde je možné předpokládat, že rozdíly mezi nejlepšími budou vteřinové. Stačí jediné zaváhání a propadnete se o pět míst, jediná chyba a jste na konci startovního pole.

V pátek prolog, v sobotu naostro

Závod začíná na severu Bretaně v Saint Malo. Je to místo, kde rozdíl hladiny mezi přílivem a odlivem může činit až 13 metrů. V pátek startuje prolog, který je určený pro diváky. V sobotu v 09,30 je na programu start první rozjížďky.  

Milan Koláček před startem

„Závod je určen pro dvojčlenné týmy, proto jsem přizval zkušeného figaristu Vincenta Biarnese. Ve třídě Figaro závodí už 15 let. Očekávám, že budu mít příležitost mnohé se od Vincenta naučit. Bude to perfektní příležitost, jak během intenzivního týdne zrekapitulovat letošní přípravu a vytyčit si cíle pro zlepšení na příští rok.

Závodu bude mimořádně náročný. Mezi etapami bude minimální čas na odpočinek. Půjde o těsné souboje, při kterých se žádné chyby nebudou odpouštět. Už se začínám hodně těšit!“

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Mistrovství ČR třídy Optimist

Sport | Michal Štěpán
title

Flying Phantom Extreme Sailing Series

Sport | Alan Kučera