Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Před sedmi lety

V mnoha lokalitách, kde voda a loď nejsou pouze předmětem rekreace, ale nezbytným dopravním prostředkem, omezují mosty akční rádius plachetnic. Někde jsou mosty zvedací a někde musí stěžeň dolů. Jak toho snadno dosáhnout? Například se systémem Balpha Mast.

 

Skotská firma Sail Line Fish, matka dnešní společnosti Balpha Mast Company Ltd, která byla založená v roce 2013, se začala už před sedmi lety zabývat myšlenkou, jak pomoci převážně rybářským člunům zvýšit akční rádius tím, že budou mít sklopný stěžeň.

Po rozsáhlém výzkumu existujících systémů představila poprvé místní veřejnosti svůj systém, instalovaný na rybářském člunu, již v červenci 2011. O tři měsíce později si svůj systém nechala patentovat a rozběhla se výroba. V roce 2015 byla založená společnost Balpha Mast US a patent byl uplatněn i na americkém trhu. Přesně před rokem, v srpnu 2016, byl vyroben v holandské společnosti Ceilidh Composites BV, sídlící ve Hellevoetsluis, první sklápěcí stěžeň se systémem Balpha Mast z uhlíkových kompozitů. V tu dobu se firma začala soustřeďovat na rekreační plavidla a připravila kompozitový systém sklápění stěžně pro plachetnice od 6 do 10 metrů. V listopadu 2016 byl první kompozitový systém namontován na klasickou šestimetrovou plachetnici Felucca Kornati a v prosinci společnost získala na britských ostrovech patent UK No. GB2502497. Vynálezce tohoto systému, Stuart Balfour, se již po zkonstruování prvních hliníkových prototypů spojil s Ceilidh Composites BV a nautickým architektem Dickem Koopmansem, aby začali s vývojem a výrobou kompozitových sklopných stěžňů pro klasické plachetnice.

Následovala účast na výstavách rekreačních plavidel a nyní v srpnu tuto túru uzavřela úspěšná účast na amsterdamské výstavě HISWA

 

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Nabíjecí lucerny Fenix

Technické novinky | Pavel Rauner
title

Čelovka Fenix HL 60 R

Technické novinky | Pavel Rauner