Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Razie proti nelegálním polím bójí

Chorvatská vláda prostřednictvím chorvatského Ministerstva moře, dopravy a infrastruktury realizoval dobře připravenou velkou akci proti provozování nelegálních bójí.

 

Ministerstvo moře se spolu s vedením regionu Split koncentrovalo na akci, která měla za cíl zamezit nelegálnímu pronájmu bójí v zátokách a tím pádem nelegálnímu nezdaněnému příjmu. Tato oficiální zpráva by mohla být přijímána našima českýma očima pozitivně, kdybychom neznali chorvatské zkorumpované prostředí. Jsem přesvědčený o tom, že každý provozovatel nelegálního pole bójí platil někomu, kdo nad ním držel ochrannou ruku, jakousi desátku. Jinak není možné, že by tolik let něco podobného existovalo a nikdo to neřešil.

Jsou tedy dvě varianty vysvětlení. První a naivnější nabízí variantu, že chorvatská politická reprezentace už má dost starých pořádků a nastoupila cestu očisty. Druhá varianta je pouze na základě našich osobních zkušeností přijatelnější, a to, že peníze z nelegálního pronájmu bójí nedoputovaly dostatečně vysoko anebo ne na správná místa. To by mohlo odpovídat českému modelu, kdy nahlas řve jen ten, který se ještě neprotlačil ke správnému korytu.

Nicméně na vodu vyrazila flotila profesionálních plavidel a zrušila fyzicky nejen bóje samotné, ale také vyzdvihla ze dna betonové kotevní bloky. Nešlo pouze o celá pole bójí, kde by provozovatel neměl žádnou koncesi k provozování takové činnosti, ale mnohdy byl tím důvodem prohřešek, že dotyčný nainstaloval více bójí, než na co měl koncesi. Také zde byli provozovatelé, kterým koncese přestala před léty platit a oni se neobtěžovali tím, aby svou další činnost zlegalizovali. Kromě jednoho nelegálního plovoucího 30metrového mola zlikvidovala razie na sedmnácti místech celkem 138 bójí a 18 jiných kotev s řetězem.

 

V těchto místech byly zlikvidované bóje:

Záliv Sičenica, Sevid – 8 bójí

Záliv, přístav, Povlja, ostrov Brač – 8 bójí

Městský přístav, Split – 7 bójí

Záliv Kašuni, Split – 5 bójí

Záliv Spinut, Split – 2 bójí

Záliv Porat, ostrov Biševo – 6 bójí

Ostrov Budikovac Veli, Vis – 12 bójí

Záliv Stari Rukavac, ostrov Vis – 11 bójí

Záliv Tepluš, ostrov Vis – 6 bójí

Záliv Vela Travna, ostrov Vis – 6 bójí  

Záliv Borče, ostrov Hvar – 21 bójí

Záliv Milna, ostrov Hvar – 7 bójí  

Záliv Zarače, ostrov Hvar – 7 bójí

Záliv Lovišče, ostrov Ščedro – 4 bójí

Záliv Lovišče, ostrov Ščedro – 6 bójí

Vela Garščka, ostrov Hvar – 12 bójí

Záliv Pribinja, ostrov Hvar – 28 bójí

 

Rakušan Wolfgang Götzinger provozuje svůj blog www.wosamma.at, který registruje všechna kotviště na bójích. Ten již všechny své informace aktualizoval a vy si můžete ověřit současný stav. Různé tištěné publikace, které informují o kotvištích v Chorvatsku, samozřejmě ještě nemohly reagovat na tuto situaci a tak je potřeba při plánování cesty tento fakt zohlednit.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Nominace European Yacht of the Year 2018

Co se děje | Michal Štěpán
title

Privilège Marine SAS

Co se děje | Petr Láska