Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Pohled do zrcadla

Když se každé ráno podívám do zrcadla, a dělám to už více jak padesát let, vidím stále stejnou tvář. Když bych všechny ty pohledy seřadil jako fotografie do jedné dlouhé řady a kromě jedné vždy vyhodil všechny za každých pět let, pak by mi na stole zůstalo něco, na co se dívat nechci.

 

Abychom si to filozofování příliš nekomplikovali, tak přijmu jako fakt, že všechny změny v našem životě přicházejí buď pomalu anebo rychle. Ty změny jsou buď dobré a nebo špatné. Pro náš účel postačí toto jednoduché dělení, které samo o sobě za chvilku až tak jednoduché nebude. Jde totiž o to, jak na změny reagujeme, jak je přijímáme a jakou mají pro náš život hodnotu.

Asi bych měl začít od toho nejpříjemnějšího a nejhodnotnějšího, čeho si obvykle nejméně vážíme. Dobré změny, které přicházejí pomalu, mají rozhodně nejtrvalejší hodnotu, ale my je často považujeme za samozřejmost a nevážíme si jich. Když se nám totiž dlouhodobě daří dobře, a tím nemyslím jen ekonomickou stránku života, nýbrž hlavně zdraví, partnerskou a přátelskou lásku, smysluplnou a úspěšnou práci a mnoho dalšího, přestáváme si toho vážit, protože ten pocit nemáme s čím poměřit. Uvědomíme si, že nám bylo dobře, až ve chvíli, kdy o některou z těch samozřejmostí začneme přicházet.

Špatné změny, které přicházejí pomalu, jsou velmi nebezpečné, protože je nevidíme, podvědomě je přijímáme a necháváme se jimi pomalu, aniž bychom to pozorovali, ovládat. Jsou to chvíle, kdy se nastřádalo třeba milion jinak bezvýznamných anebo různě vykonstruovaných maličkostí a my je spatřili až jako velkou odpornou věc. Většinou tomu nerozumíme a nevíme si rady, jak z toho. Když si zachováme otevřenou mysl a přijmeme názory druhých a ničím nezatížených lidí, jsme na dobré cestě se s tím vypořádat. Nebo naopak, což je pro nás a naše okolí daleko horší, že máme pocit, že tomu rozumíme, že je všechno v naprostém pořádku a my konečně prohlédli. To špatné, co se pomalu vplížilo bez našeho vědomí do našeho života, přijímáme také jako fakt a postavíme na tom další cestu. Aniž bychom učinili jakákoliv rozumová rozhodnutí a tu špatnost vrátili tam, odkud přišla. Děje se tak většinou v případech, kdy nemáme třeba pokoru anebo třeba vnitřní sílu dělat zásadní rozhodnutí a nést za ně odpovědnost. Bez vidiny čehokoliv lepšího, což může klidně být na dosah ruky, se necháme vláčet rozhodnutími, která v náš neprospěch učinili jiní. To vlastní rozhodnutí v náš vlastní prospěch stejně jednou uděláme, ale s největší pravděpodobností ztratíme spoustu času.

Pak jsou tady rychlé změny, které pro náš život z dlouhodobého hlediska nemají až takovou cenu. Co rychle přijde i rychle odejde. Dobrá rychlá změna je příjemným životním okamžikem, který je potřeba si v dané chvíli naplno užít. Měli bychom být ale opatrní, když se dostaví nutkání, považovat tuto rychlou dobrou změnu za trvalou.

Rychlým a špatným změnám je vždy třeba se postavit čelem a nenechat se jimi ovládat. Takové změny nemají nikdy trvalou hodnotu, jsou jen momentálně nepříjemné. Je potřeba si zachovat chladný rozum a dělat vše pro to, abychom se s tím co nejrychleji vypořádali. Nezbývá nám totiž nic jiného, než takovou změnu přijmout jako fakt. Vůči svému životu a svým blízkým pak máme povinnost jít dál se vztyčenou hlavou. Jít dál se vším tím dobrým, co zbylo, až na konec té naší cesty.

Každodenní pohled do zrcadla je tedy velmi milosrdný, protože nám dává zapomenout na to, že čas plyne. A nám plyne na vodě, s plachtami nebo s motorem. Tak ho užívejme, dokud ho v zrcadle nevnímáme. Přeji všem příjemnou podzimní jachtařskou sezonu.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Poslední slovo

Blog | Petr Láska
title

Editorial

Blog | Petr Láska