Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Revoluce v plachtění

Když jsem si četl reakce zahraničních jachtařů na diskuzních fórech, tak byly převážně rozpačité a dokonce jeden z nich řekl: „Hnus“. Samozřejmě každý, kdo má rád plachty nad hlavou, nebude skákat radostí.

 

Švýcarská společnost Inflated Wing Sails, kterou reprezentují dva nadšenci, Edouard Kessi a Laurent de Kalbermatten, přišla s nápadem nafukovacího křídla. První jmenovaný je sailmaker a druhý z nich je potom pionýrem v oblasti padákových kluzáků. Stéphane Fauve, specialista na aerodynamiku z Francie, svými zkušenostmi a znalostmi dvojici doplnil. Nevzniklo tím principiálně nic jiného, než to, co jsme po léta obdivovali na Americkém poháru.

Celý systém vychází z funkčních a vyzkoušených systémů paraglidingu a nebo padákových kluzáků, kdy jsou jedna vedle druhé na nosné ploše umístěné vzduchové komory. Zatímco u kluzáku generují v jejich horizontální pozici síly větru vztlak, u nafukovacího křídla pro lodě generuje vítr při bertikálním umístění křídla ten samý vztlak, jehož účinek je nutné pouze převést přes trup lodi a kormidlo do pohybu vpřed.

Teleskopický stěžeň z uhlíkových kompozitů nese celý systém a zabudovaný ventilátor se stará o dostatečný tlak ve vzduchových komorách, aby vznikalo kolem křídla proudění vzduchu, generující síly pro pohyb vpřed. Na křídle je pak jediná otěž, kterou se nastavuje křídlo vůči větru. Výrobci se netají tím, že s tímto systémem si zaplachtí i ten, který to neumí. Nafukovací křídlo má v příčném řezu symetrický profil, díky kterému se vznikající síly přenášejí přímo do těžiště volně stojícího a o 360 stupňů se otáčejícího stěžně. Celý systém nemusí být trimován, protože se vždy bez ohledu na směr lodě postaví náběžnou hranou k větru a tím začne systém efektivně pracovat. Otěž slouží pouze k zajištění křídla v dané poloze.

Prototyp zatím úspěšně pluje po Ženevském jezeře a jaký bude další osud tohoto řešení, ukáže až čas. Každopádně je nutné si přiznat, že jde o zajímavý počin.

Více informaci zde: inflatedwingsails.com

 

 

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Balpha Mast

Technické novinky | Petr Láska
title

Nabíjecí lucerny Fenix

Technické novinky | Pavel Rauner