Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

 

Blízko našemu myšlení

Vstříc českému pojetí jachtingu vychází holandská loděnice Jachtwerf Heeg, když na trh uvádí již druhý a menší kajutový model s označením Pointer 22.

 

Holandská loděnice Jachtwerf Heeg sídlí již více než 50 let ve městě Heeg a nabízí kromě běžných servisních služeb, zimování a celoročního kotvení také výrobu, prodej a pronájem otevřených plachetnic Randmeer, G2 a Splash. Než se dostaneme k představení novinky, tak si dovolím jedno doporučení. Kdo rád jezdí na nejen na českou vodu na kanoe a má rád tento druh dovolené se spaním ve stanu a s každodenními přejezdy do jiné lokality a současně má rád plachetnice, tak ten je v Heegu na správné adrese. Od 335 do 400 euro podle sezony si můžete pronajmout na týden otevřenou plachetnici a poznat z vody velkou část malebného Fríska. Ve volné přírodě na vás zdarma čekají stovky kultivovaných přístavišť s vysekanou trávou na stavbu stanu. V Holandsku není třeba vlastnit průkaz k vedení plavidla a tak je tato dovolená vhodná i pro toho, kdo dělá první krůčky k plachetnicím. Koneckonců když si nebudete věřit na plachty, tak máte vždy k dispozici závěsný motor. A personál loděnice vám určitě základy ovládání plachetnice rád předá.

Loděnice Jachtwerf Heeg se tedy na tento druh trávení volného času specializuje již dlouhou dobu a v roce 2015 uvedla s označením Pointer 25 na trh první kajutovou plachetnici v jejich historii. Nyní po dvou letech se chystá uvést na trh menšího sourozence s označením Pointer 22. V obou případech jde o dobře transportovatelné plachetnice za osobním automobilem, které během dovolených otevírají možnosti poznat všechny evropské vnitrozemské vody. S opatrností vůči počasí lze s těmito loděmi samozřejmě zvládnout i pobřežní plavbu na moři. Loď, která vám tedy ve volném čase dělá radost na nedaleké řece nebo jezeře, můžete kdykoliv snadno přepravit kamkoliv k poznávání nového dovolenkového revíru.

Pointer 22 je sportovně pojatá loď, která dokáže udělat radost při rodinných vyjížďkách. Je to přece jen více jola než skutečná jachta. Malá, lehká a snadno přepravitelná loď je určena jak začínajícím jachtařům k získání prvních dovedností, tak samozřejmě i zkušeným jachtařům, kteří dospěli k této podobě trávení volného času na lodi.

Jako kýl slouží výklopná ploutev s balastem 180 kilogramů, kterou lze celou zasunout do trupu. Hmotnost balastu a tvar ploutve se starají o bezpečné plavební vlastnosti pod plachtami. Nebo při kotvení v zátokách lze díky malému ponoru dojet až k samotnému břehu a vystoupit suchou nohou. V případě, že byste se plavili v oblastech, kde výši hladiny ještě ovlivňuje příliv a odliv, můžete s vytaženou ploutví Pointer 22 klidně nechat nasednout. Při zasunuté ploutvi, vytaženém motoru a kormidlu je ponor pouhých 30 centimetrů. Naplavení lodě na vlek je tak velmi jednoduché. Hliníkový stěžeň je tak lehký, že ho bez problémů holýma rukama postavíte i složíte. Čeština je v tuto chvíli poněkud omezená, protože se těžko hledá ekvivalent německému Wanderboot (velmi volně přeloženo - loď na vandr), který poslání plachetnice Pointer 22 dokonale vystihuje. V rozměrném kokpitu je místo až pro šest členů posádky. Pro čtyřčlennou rodinu je tedy stejný prostor více než velkorysý. Pro čtyři osoby, resp. pro dva dospělé a dvě děti je v kajutě lodě dostatek místa k přenocování. Stejně tak je tam malá a velmi jednoduchá kuchyně na připravení, resp. ohřátí základních pokrmů a nechybí ani chemické WC. Za kuchyni a WC je však nutné si připlatit. Na webové stránce loděnice je možné si loď z pohledu vybavenosti nakonfigurovat. Také co se týká materiálů a barevného provedení mají zákazníci volnou ruku.

Pointer 22 se poprvé veřejnosti představil na konci září na výstavě Interboot Friedrichshafen a šéf loděnice Geert Wijma prezentoval cenu 32 500 euro, včetně všeho základního vybavení pro plachtění a včetně německého DPH 19 %.

 

Technické údaje

Délka trupu   6,50 m

Šířka   2,20 m

Ponor  0,30-1,10 m

Suchá hmotnost        750 kg

Balast  180 kg/24 %

Výška stěžně nad hladinou  8,80 m

Hlavní plachta           14,00 m2

Genua 9,00 m2

Genaker          28,00 m2

Motorizace     vestavěný elektrický nebo závěsný motor

www.pointeryachts.com

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Swift Trawler 35

Novinky | Petr Láska
title

Comfortina 46

Novinky | Michal Štěpán