Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Na lodní výstavu mezi havíře

Pro moravské jachtaře a milovníky lodí jsou Katowice nejbližším veletrhem lodí v Polsku. Z Ostravy je to jen 90 km a z Brna pěkných 250 km. Už příjezd industriální krajinou po dálnici mezi důlními věžemi je velmi zajímavý.

  

Moderní Mezinárodní Kongresové centrum, kde se výstava o víkendu od 10. 11 do 12.11. konala, je přímo v centru města, Místo je dobře přístupné po dálnici a je zde několik velkých bezplatných parkovišť. 

Letošního teprve druhého ročníku výstavy se zúčastnilo přes 200 vystavovatelů. Největší podíl vystavených lodí tvořily už tradičně motorové čluny, od těch nejmenších, otevřených, až po největší exponát výstavy, Nautica 1150 Voyage. Byly zde vystaveny vodní skútry, samostatné motory i gumáky.

Plachetnic bylo na výstavě méně, ale na to jsme z českých výstav zvyklí. Největší plachetnicí výstavy byl Mariner 31.

Jako novinka roku 2017 byla představena Antila 24.4.

Plachetnice Phobos byly zastoupeny dvěma modely Phobos 21 a Phobos 24.5. 

Na výstavě nechyběl ani stánek loděnice Northman, kde byl k vidění nejnovější model kajutové plachetnice Maxus Evo 24 a premiérou roku 2017 byl motorový kajutový člun Nexus Revo 870. Obě tyto lodě získaly na předchozích výstavách nejvíce ocenění a medailí. 

Zajímavou novinkou byla malá jednoposádková plachetnice Mini 230. Tato 2,3 metry dlouhá a 1,2 metru široká lodička vážící celkově 30 kg je transportovatelná na střeše auta. Dá se na ní plout na jakékoliv vodní ploše, na malém rybníku i na řece. Je vhodná i pro tělesně postižené jachtaře. Navržená je jak pro krátké zábavné regaty, pro výcvik začínajících jachtařů, do půjčoven lodí, pro dospělé a děti, tak i hlavně pro radost z jachtingu za přijatelnou cenu. 

Na výstavě bylo možné zakoupit mnoho lodních doplňků, lana, lodní přístroje, jachtařské oblečení od pruhovaných triček, až po bundy a kalhoty pro oceánskou plavbu. Na stánku firmy Sail Service bylo možné jak koupit lodní kování, kladky a rolfoky Ronstan, tak i objednat nové plachty na jakoukoliv plachetnici. 

Na své si přišli i milovníci malých katamaránů, kajaků, kánoí, paddleboardů, windsurfingů i kiteboardingu. Celkově můžu příští ročník výstavy v Katowicích jen doporučit, jak pro svoji dostupnost, tak i rozsahem je vhodná jako jednodenní rodinný výlet. Kéž by i u nás byla alespoň jedna výstava takového rozsahu.

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Nautitech 40 Open Nr. 100

Co se děje | Petr Láska
title

Stav hladiny na vodních tocích

Co se děje | Pavel Rauner