Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Další zkouška věrnosti

O Chorvatsku a Chorvatech toho bylo napsáno a řečeno mnoho. Vztah všech českých jachtařů k této zemi je velmi podobný. Mnohým se líbí chorvatské moře a mnozí tam mají mezi místními velmi dobré přátele na celý život. Mnozí často polykají hořkou pilulku a po odeznění její pachuti stejně přijedou. A mnozí už tam nikdy nepřijedou.

 

V minulosti jsem se nepřehlédnutelně vymezoval vůči balkánským manýrům, protože jsem je stále srovnával s normou chování, kterou nikdy nemůžeme na jihu očekávat. Pak jsem ve snaze po objektivním nahlížení na vše, co se nám jako turistům v Chorvatsku děje, poněkud otupil břit svého pohledu. Došlo mi totiž, že jako Slované nemáme svým chováním k Chorvatům daleko.

Neříkám zde, že jsme všichni stejní, ale také v české společnosti je nepřehlédnutelné množství těch, kteří hledí se vším vychytračit, jiným nic nebrání v tom, aby bezcitně oškubali turisty stejně tak, jako se nám to děje na Balkánu. Jsme v podstatě chováním Chorvatům velmi podobní a stěžujeme si jen proto, že jsme byli předmětem sofistikovaného a nebo sprostého oškubání a nebyli jsme ti, kteří si naškubali. Vůbec nemáme právo si na něco takového stěžovat, protože jako národ nejsme o nic lepší.

Naprosto chápu kolegy jachtaře, kteří oželeli tyrkysové zátoky s teplou vodou a utekli na sever. Naprosto chápu ty jedince, mezi které se řadím, kteří i přes snášené příkoří stále táhnou na jih, právě kvůli teplu a tyrkysovým zátokám.

Ukažte mi jediný slovanský kmen, z kterého bychom si měli vzít po stránce morálky příklad. Neexistuje. Stěžujeme si na neomalené chování a při jakémkoliv soudu si jako referenční bereme podvědomě do úst kmeny, žijící na západ anebo sever od nás. Nejsou to slovanské kmeny. Právě proto jsou tam, kde jsou. A nám je souzeno, abychom za nimi do konce bytí pokulhávali. Jejich morálka, píle, slušnost, smysl pro povinnost, smysl pro společné věci a ohleduplnost se na rozdíl od nás vyvíjeli kontinuálně po staletí.

My můžeme nyní každý začít u sebe. Žít tak, jak bychom si přáli. Nepochlebovat gaunerům, přestože z nich kape. Stýkat se jen s tím, kdo si to zaslouží. Obklopovat se podobně založenými lidmi a věřit v to, že vznikne ze slušných lidí natolik velké společenství, které nedovolí současným zvrhlým ekonomickým a politickým elitám rozvinout dále svůj talent.

Nějak jsem se nechal unést. Tedy zpět k lodím a k Chorvatsku. Nemáme jako národ nejmenší právo cokoliv na nich kritizovat. Sledují svoje zájmy tak, jak bychom je na jejich místě sledovali my sami. Otázkou zůstává, jestli bychom v jejich zemi, pokud by byla naše, byli lepšími hostiteli. Bojím se, že nikoliv.

Chorvatští zákonodárci tedy s příchodem nového roku přiložili další polínko do vzájemně živeného ohně emocí. Více jak pětinásobně zvýšili roční lázeňskou taxu, v jejich řeči Boravišna pristojba, pro majitele, kteří svou loď provozují v chorvatských vodách. Nestane se však nic, většina požadovanou částku zaplatí a spolkne další hořkou pilulku, jejíž pachuť se v první tyrkysové zátoce do dalšího termínu platby rozplyne. Pár radikálních jedinců se sebere a odpluje se svou lodí do jiné země. Nikdy ovšem pro provozování rekreačního jachtingu tak krásné a tak dobře dostupné.

Uměl bych si třeba představit Řecko, miluju jachting v Poseidonově domovině. Miluju řecké taverny s jejich nabídkou jídel, která vznikají s láskou a ocitnou se na mém talíři na rozdíl od impotentní kuchyně Chorvatska za přijatelnou cenu. Je to však daleko a nemůžu se sebrat a jet na loď, kdykoliv se mi zachce. Cesty se musí plánovat, letenky kupovat hodně s předstihem, pokud je chceme mít za dobrou cenu. Navíc pro nezkušené posádky, které jsem někdy měl na palubě, byly dlouhé přeplavby v drsnějších podmínkách úmorné.

Chorvatské nenáročné poskakování od zátoky k zátoce s minimální vzdáleností je zejména pro rodiny s dětmi ideální. Co si budeme povídat. Málokterá středomořská lokalita nabídne podobnou atraktivitu pro takzvaný gastrojachting. A polykači mil můžou právem nesouhlasit, těm je dobře kdekoliv, když široko daleko není nikdo a nic, jen voda. Ti však málokdy kotví své lodě trvale v Chorvatsku.

Takže na chorvatské zdražení poplatků jsem zareagoval v jejich duchu a přestože jsem měl zaplaceno do května 2018, požádal jsem chorvatského kamaráda, aby skočil na kapitanát a koupil mi ještě před koncem roku lázeňskou taxu za nižší sazbu na další rok. Nepochodil. Úředník na kapitanátu si nevystačil s doklady od lodě (je otázka, zda v duchu platných právních norem) a trval na tom, že bude jednat jen s majitelem lodě a nebo se zástupcem, který má ověřenou plnou moc. Napsal jsem tedy v chorvatštině plnou moc, nechal ověřit svůj podpis notářem (pozor, žádný Czech Point vám neověří listinu v cizím jazyku) a odnesl obálku na poštu. Ještě ve čtvrtek před nedělním koncem roku obálka s plnou mocí nedorazila do Biogradu, kde na ní čekal můj kamarád. Sedli jsme tedy ve čtvrtek večer ve třech do auta a vyrazili přes noc do Chorvatska. Dorazili jsme tam ve stejnou chvíli spolu s obálkou s plnou mocí, ale to nemohl nikdo jistě vědět. Koupili jsme boravišnu pristojbu na dvě lodě, dali si k obědu skvělé sépie a v pátek o půlnoci byli zase doma. Na poplatcích za dvě lodě jsme tou cestou celkem ušetřili cca 30 000 korun. Strávili jsme na cestě tam i zpět příjemných 27 hodin, během kterých jsme si konečně pořádně popovídali, protože jsme na to stále pro jiné věci neměli čas.

A tak mám dnes za starou sazbu zaplaceno do května 2019. Nemusím polykat hořkou pilulku a můžu se těšit na každou chvíli na lodi, kterou tam v následujících 17 měsících strávím se svými blízkými a s přáteli. Bůh ví, co bude v květnu 2019.

Je před námi další sezona, která pro mě začíná první cestou na jih v polovině února a pokračuje na konci března testováním lodí Jeanneau v Cannes. Přeji tedy všem čtenářům My Boat krásný jachtařský rok 2018, spoustu nádherných zážitků, vždy bezpečný návrat a abychom se nenechali nikdy ničím otrávit. Těším se na jakákoliv naše případná setkání a na vyprávění vašich zážitků.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Jeanneau Sun Odyssey 490

Představujeme | Petr Láska