Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Elektrické topení eWay

Německý výrobce elektrických topení Wibo připravil společně s jachtařským obchodem AWN zajímavou nabídku pro vytápění lodí. Jde o elektrické topení, které může pracovat jak na 230V s břehovou přípojkou, tak dokáže vytápět vnitřní prostor lodě ze servisních baterií přes invertor.

 

eWay je název mobilního elektrického ohřívače, který v polovině prosince představil jachtařský obchod AWN spolu s renomovaným německým výrobcem elektrických topných těles, značkou Wibo. S kompaktními rozměry 402 x 363 x 85 milimetry a s hmotností 4,8 kilogramu se bude hodit i na malá plavidla a může být instalován jak samostatně stojící, tak i namontován na přepážku. Princip vytápění je podobný jako u radiátorů doma, kdy se vzduch ohřívá na principu cirkulace vzduchu. V jednotce topení se vzduch ohřeje a změnou teploty cirkuluje a přivádí svým pohybem do prostoru topidla nový chladnější vzduch. eWay může ohřívat vzduch ve dvou výkonových stupních 400 a 800 W. Na první pohled to nezní jako mnoho, ale experti z firmy Wibo zajistili, že díky účinným topným prvkům a elektronickému ovládání může být salon v lodi vyhřátý velmi rychle na komfortní teploty.

 

 

Teplotu lze nastavovat manuálně na samotném topném tělese nebo řídit bezdrátovým termostatem, který může být umístěn na lodi a lze ho nastavit na požadovanou teplotu. Po dosažení tohoto cíle se eWay automaticky vypne, když se vzduch ochladí, začne znovu ohřívat.

Podle AWN může být nový ohřívač provozován také ze servisních baterií palubě. K tomu je nutný invertor, protože topení má zástrčku pouze na 230 V. Měnič by však měl být připojen přímo ke svorkám akumulátoru baterie, protože při výkonu 400 W a zdroji napětí 12 V teče přes připojení proud 30 A. To je příliš mnoho pro 12V zástrčku zapalovače cigaret.

Na rozdíl od většiny ventilátorových ohřívačů je eWay navržen pro bezobslužný a lze ho použít pro nepřetržitý provoz. Bezdrátový termostat je navíc vybaven Wi-Fi a lze jej ovládat prostřednictvím aplikace pro chytré telefony. Pokud tedy má termostat přístup k internetu přes Wi-Fi, může být ohřívač dálkově ovládán a námořníci mohou z domova kontrolovat, jaká je teplota na lodi.

Za příplatek 50 eur nabízí společnost AWN na přední stranu topného tělesa fólii, na které lze vytisknout motivy podle vašeho výběru. eWay je k dispozici v bílém a antracitovém provedení a stojí 999 eur. AWN Inverter PerfectPower, doporučený společností AWN, potom stojí dalších 100 eur.

Pokud toto porovnáme s cenou instalace nezávislého naftového topení, pak se s ohledem na typ lodě a dostupnost elektrické energie v domácí marině nabízí jak funkčně, tak i cenově zajímavé řešení do chladnějších jachtařských lokalit.

 

 

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Další zkouška věrnosti

Blog | Petr Láska
title

Jeanneau Sun Odyssey 490

Představujeme | Petr Láska