Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Učený z nebe nespadl

V mých zhruba 34 letech se započala moje životní etapa, která mě přitáhla k lodím. Že mi jedno únorové odpoledne změní dosavadní život k nepoznání, mě a ani nikoho z rodiny nenapadlo.

 

Ale popořadě. V té době naši rodinu postihlo nakupování věcí a zážitků na slevových portálech. Takže nákup zimní plavby parníkem po Vltavě nebyl ničím ojedinělý a výjimečný. Vlastně ani plavba samotná nebyla nic až tak výjimečného. Dvě hodiny centrem Prahy se zákuskem a kávou. Bylo to jen další pěkné odpoledne, strávené se svými dvěma dětmi a manželkou. Jen se nám velice zalíbil pohled z hladiny na kolem nás životem kypící Prahu. Dvě kontrastní Prahy. Provoz a shon na břehu a relativní klid na řece.

Další milník nastal až doma z odstupem času. To už byla žena potřetí těhotná a opět na nějakou dobu uvázaná doma. Jednoho odpoledne mě zavolala k počítači, ať se jdu na něco podívat. Opět slevový portál a tentokráte opět zážitek. Buďte kapitánem na lodi na orlické přehradě, křičel titulek nabídky. V té době jsem už všem těm výhodným nabídkám nevěřil. I v tomto případě se mi to prokázalo jako docela moudré. Dal jsem si s tím trochu práce, našel provozovatele inzerované půjčovny a jeho normální nabídku. Ta byla nakonec výhodnější přímo od něj. Nechali jsme si to pár dní uležet a pak jsme se s ním zkontaktovali. V té době už nás bylo pět. A to byl trochu problém. Jediná loď, na kterou bychom se vešli, byla celou sezonu beznadějně vyprodaná. Nakonec nám majitel vyšel docela vstříc a pronajal nám za výhodnějších podmínek lodě dvě. Jednu budu řídit já a druhou v té době už 15 letý starší syn. Ještě jsme přemluvily babičku, aby starší děti měli na lodi aspoň nějakou kontrolu.

Čas do dovolené utekl a byl tu den D. Odjezd na Orlík. Byl předposlední týden prázdnin a počasí zrovna k vodě nelákalo. Ale máme zaplaceno a za 4 dny se to může zlepšit. Příjezd ke kotvišti byl bezproblémový, ale tam nás čekal trochu šok. Šestimetrové jachty mají šest metrů, takže jsou docela malé. Aspoň tak vypadaly. No ve skutečnosti to zas tak hrozné nebylo. Pro 3 lidi na pár dní v pohodě.

Proběhlo předávací školení co a jak. Teoreticky nic složitého. Prakticky to nebylo také nic hrozného, avšak bez plachet. Jelikož na Orlíku nejsou téměř žádné mariny, kotví se přídí ke břehu a kotvou ze zádi na vodu. Jen nenarazit do břehu, ale to zvládl i kormidelník junior. Jen jednou nám přes noc klesla voda a jedna z lodi nám trochu uvízla. Byla kýlová s větším ponorem, než naše s ploutví. No trocha kymácení a síly a podařilo se nám ji uvolnit. Tři dny utekli jako voda a my jsme si ani nezkusily plachty a za pár hodin jsme měli jet domů. No, tak nám tedy nechali jednu loď, ať si ty plachty teda zkusíme. A to už taková sranda není. Největší překvapení bylo, že loď jede téměř proti větru. V té době to pro nás byla věc nepochopitelná. Při zpětném pohledu už vím, že jsme snad všechno dělali špatně. Ale na první jízdu do smrti nezapomenu. Chytili jsme krásnou stoupačku a vyrazili rychlostí formule 1 vpřed. Krásných zhruba 50 metrů plavby, která skončila tak rychle, jako začala. Proti nám se řítil parník. Neuměli jsme se mu vyhnout, tak jsme nastartovali motor a sundali plachty a vyrazili zpět do zátoky. Stejně budeme za chvíli vracet lodě. Byl to do té doby jeden z nejsilnějších zážitků, co jsem měl. Ten adrenalin, co mi vyletěl při náklonu lodě.

Už v té době mi začínalo být jasné, že tato zkušenost není poslední. Ale o tom zase někdy příště.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Pavel Roubal

Lidé | Viktor Brejcha
title

Pavel Stejskal

Lidé | Petr Láska