Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Druhá sezona

Po absolvováni jedné dovolené na jachtě na Orlíku byla další rok volba jasná. Opět Orlík. Zvolili jsme stejnou půjčovnu, jen jsme vyměnili jednu loď. Sestava byla stejná, nás pět a babička, ale tentokrát už na celý týden.

 

Začal sem se o tento koníček víc zajímat. O jeho pozadí, legislativu a tak. Tím sem objevil tabletový magazín My Boat, registroval jsem se v jachtařském fóru, a všechny informace jsem dychtivě hltal. A při tom všem jsem se těšil na další pobyt na lodi. Celého mě to pohltilo jako v nikdy nic v životě.

Mezitím, než přijde čas dovolené, jsme zjistili, že Petr (majitel půjčovny) pořádá na jaře přeplavby svojí flotily po Vltavě na Orlík. No, to by nemuselo být špatné. Tak jsme začátkem května s drahou polovičkou vyrazili. Akce začíná kousek od zámku v Nelahozevsi a znamená to uplout cca 120 km během 3 dnů. Sice mají jachty složené stěžně, takže je to celé na motor, ale je to bezva zahájení sezony. Hlavně proplutí Prahou je krásné. Moc jsem si užil ten kontrast dvou světů v jednom městě. A pak i naše největší komory stojí za to. Nikdy předtím jsem se o to nezajímal, tak jsem o existenci těchto staveb neměl ani tušení. Jen komora Kamýk se mi nelíbila. Je to temná malá kobka. No, další krásná zkušenost, z níž už je dnes tradice. Každý rok se na ní těším, je to pokaždé trochu jiné. Na konci přeplavby nám zbyl jeden den volna, tak si nás Petr vzal trochu do parády a učil nás aspoň základy plachtění. Takže zase o něco moudřejší jsme se těšili na loňskou dovolenou, jak vše vyzkoušíme.

Dovolená byla skvělá, počasí nám krásně vyšlo. Takže už si to i starší ratolesti užili víc, než první rok. Plachtit jsme se snažili každý den aspoň chvíli. Sice jen s jednou lodi a se staršími dětmi, ale i tak to bylo super. Opět jsme dělali spousty chyb, ale už jsem dokázal jet víc, než jen pár metrů. První obraty proti větru a po větru byli za námi. Náš sen bylo chytit zadní vítr a plout na motýla. Jedna loď tam tak kolem nás jezdila a nám se to líbilo. No, bohužel nebo spíš naštěstí se nám to nepovedlo. Až o něco později sem zjistil, jak je to náročné a nebezpečné když se to neumí. Ale nikdo učený z nebe nespadl.

Také jsem během dovolené složil potřebné ověření praktických dovedností pro získání průkazu VMP. Bohužel tím jachting toho roku skončil, ale o to víc jsem se těšil na následující sezonu. A na zimu jsem si připravil program, musím se učit na složení zkoušek na VMP. Rozhodl jsem se, že si to udělám sám bez nějakého kurzu, když se to vyloženě nemusí. No, zkoušky jsem na jaře úspěšně udělal, tedy kromě přímořské plavby. A tu budu asi potřebovat. A mnohem dřív než by se zdálo. Máme na další sezonu zaplacenou jachtu v Polsku u moře. Nakonec sem se rozhodl, že to už nemá cenu a budeme jezdit jen po Štětínském zálivu. Tam mi můj průkaz stačí.

Teď se možná spousta jachtařů chytne za hlavu. Pár dní na Orlíku a už se žene na moře, ten nemá pud sebezáchovy a žádný respekt. Asi je to trochu pravda. Ale když jsem za svojí krátkou zkušenost potkal pár lidí, co i po X sezonách neumějí to, co já po těch asi 14 dnech, nabyl jsem dojmu, že mám asi talent. A přeci spousta věcí, co se ovládání týče, je úplně jasných a logických. A hlavně neustále něco studuji, čtu a sleduji. No necháme se překvapit ještě dřív, než pojedeme na moře. Čeká mě ještě přeplavba a týden tréninku na Orlíku. A jak to dopadlo, na to si musíte počkat v dalším pokračování.

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Italia 11.98

Novinky | Petr Láska
title

MASTERLAN vyráží do boje

Sport | Alan Kučera