Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Švédská svatba

Neuplynulo mnoho vody od chvíle, kdy se loděnice Najad probrala z ekonomického kómatu a prožila znovuzrození. A nyní stojí v pozici, kdy přebírá jako vlastník další švédskou loděnici Arcona Yachts.

 

Krátce před zahájením výstavy Stockholm International Boat Show překvapili představitelé loděnice Najad celou branži, když oznámili převzetí loděnice Arcona Yachts. Loděnice Najad sídlí na západě Švédska ve městě Henån, proti tomu loděnice Arcona Yachts má své sídlo východně od Stockholmu v Gustavsbergu. Podle slov Jörgena Ottossona, šéfa loděnice Najad, Arcona Yachts zůstane i nadále samostatným podnikatelským subjektem, který bude nadále vyvíjet veškeré aktivity ve svém stávajícím sídle.

Tímto spojením dvou malých loděnic vzniká na trhu subjekt, jehož produkty se vhodně doplňují. Najad nabízí turistické cruisery a Arcona soustřeďuje svou pozornost do segmentu Performance-cruiser, obě loděnice pak mají jednoho společného a velmi důležitého jmenovatele, kterým je vysoká švédská kvalita. Spojením těchto dvou loděnic vzniklo portfolio modelů, které je na trhu schopné konkurovat jiným výrobcům s širokým spektrem modelů a vzájemně se ekonomicky podporovat. Vedle lodí, které jsou schopné vyhrávat v regatách, tak stojí nabídka komfortních a bezpečných cruiserů pro oceánský jachting. Podle slov vedení loděnice Najad nebylo cílem této akvizice spojení obou loděnic do jedné a pouhé rozšíření nabídky modelů.

Torgny Jansson, současný šéf loděnice Arcona Yachts, převzal loděnici od svých rodičů, kteří jí v šedesátých letech minulého století založili, a v tomto spojení vidí díky větší společné ekonomické síle i její další budoucnost. Spojení těchto dvou loděnic vyšlo v podstatě z na sobě nezávislých záměrů obou šéfů. Jörgen Ottosson ani není schopen říci, z jaké strany tato iniciativa vzešla. Najad se dlouhou dobu zabýval myšlenkou expanze a Torgny Jansson dlouho přemýšlel o tom, aby se loděnice Arcona Yachts mohla stát součástí většího a stabilnějšího celku. Nakonec se oběma naplnily jejich potřeby. Dnes 62letý Torgny Jansson má sice dceru, která však podle dosavadních vyjádření příliš nestojí o to, aby převzala rodinnou firmu. Tím se stalo současné řešení s ohledem na budoucnost loděnice Arcona Yachts přijatelným.

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

ME třídy Finn, Cádiz

Sport | Michal Štěpán
title

Editorial

Blog | Petr Láska