Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

České dívky si z Floridy vezou stříbro

Mistrovství světa se zúčastnilo celkem 51 lodí z 11 zemí. Po prvním závodním dnu a třech rozjížďkách byla posádka jakub Dobrý a Veronika Cibulková dokonce na druhém místě.

 

Závěrečný den – v neděli 8. 4. – se na mistrovství světa třídy RS Feva na Floridě ve Spojených státech byl bez větru. Výsledky tak zůstaly nezměněné. Posádka Jakub Dobrý a Veronika Cibulková (Lokomotiva Plzeň/(JK Plzeň) skončila na čtvrtém místě, Petr Tupý a Dan Viščor (Lodní sporty Brno) si stabilními výsledky v rozjížďkách zajistili celkové 10. místo a Anička Justová a Nela Viščorová (také LS Brno) se staly vicemistryněmi světa v dívčí kategorii a v celkovém hodnocení obsadily 11. příčku. Posádka František Viták – Vojtěch Cibulka (JK Plzeň) vybojovala 15. místo navzdory diskvalifikaci za předčasný start v poslední rozjížďce.

 

Zde je hodnocení českého týmu:

„První závodní den byl pro všechny značně smolný. Vše začalo při výjezdu trenérů na vodu, kdy jim na charterovém člunu znenadání upadl propeler. Naštěstí se podařilo chytit trenéra rakouského týmu – kterému tímto ještě jednou děkujeme a který náš tým dopravil do závodního prostoru. Závodí se na okruhu a poměrně daleko na moři, kam vyrážíme proti silnému proudu v místním kanále. Zde se ovšem smůla lepila na paty i závodní komisi.

V číslech: téměř 7 hodin na vodě, 3 ujeté rozjížďky (komise dělala vše pro to, aby se odjely 4 – z našeho pohledu však zcela zbytečně) a DESET STARTOVNÍCH PROCEDUR! Osm procedur bylo startováno na černou vlajku, kterou vystřídalo 5x cca 20 vteřin před startem AP. Jeden start byl čistý, dva bohužel velmi nešťastné – bylo vyloučeno 26 lodí! Více než polovina startovního pole! Vítr byl po celý den spíše slabší 3,5–4,5 m/s. Největším neštěstím byla extrémně krátká čára, cca 60–70 metrů.

Druhý den byl o poznání lepší téměř po všech stránkách. Startovní čára byla delší a také byly lepší podmínky na vodě. Ráno foukalo okolo 6 m/s. Čtvrtá rozjížďka se ale startovala ve slabém větru okolo 3 m/s v mrtvých vlnách. Českému týmu se vedlo velmi dobře a dovezl 2, 5, 6, 14. Během dalších tří rozjížděk vítr zesiloval až na 7 m/s a rostly vlny. Startovalo se bez jediného všeobecného odvolání. Bylo znát, že velké vlny jsou pro naše závodníky nové a na zadní kurzy se trošku perou s rychlostí.

Třetí den se vydařil. Ráno nás v jachtklubu čekal vítr okolo 6 m/s, ačkoliv předpověď hlásila na celý den maximálně 3 m/s. Na tuto hodnotu vítr postupně zeslábl a měnil směr v rozmezí 5-15 stupňů. Jakub Dobrý s Veronikou Cibulkovu vyhráli první rozjížďku dne, ostatní české týmy dojely okolo desítky. V další rozjížďce byli František Viták a Vojta Cibulka pátí, a třetí rozjížďka dne patřila zcela jednoznačně našim dívkám - Aničce Justové a Nele Viščorové. Na návětrné bójce vedly. První místo držely i celý zaďák a první část druhé stoupačky. Soupeř vsadil na extrém a risk se vyplatil. Na bójce byly v těsném kontaktu s britskou posádkou a celkově vedoucí posádkou z USA. Během zaďáku sváděly halzovací souboj, bohužel však soupeřům nestačily. Na cílové čáře to bylo krásné třetí místo, díky kterému se posunuly na 2. místo v kategorii dívek.

Čtvrtý den závodu řádně přifouklo – 10–12 m/s. Byly hlášeny bouřky proto komise zvolila okruh v zálivu, kde podmínky velmi blízce připomínaly Lipno – to byla voda na náš mlýn. Jely se tři poměrně náročné rozjížďky, kdy nebyla nouze o převržené lodě a kde jasně dominovali Britové. Podmínky nejvíce vyhovovaly posádce Tupý/Viščor, kteří zajeli své maximum a byli po celou dobu v těsném kontaktu se světovou špičkou. Jejich dojezdy 6, 8 a 6 je pevně usadily na desáté místo, a můžeme tak hrdě říci, že česká RS Feva patří ke světové špičce. Za zmínku stojí také výkon dívčí posádky Justová/Viščorová. I když holky váží dohromady s nadsázkou jen 30 kilogramů, podmínky zvládaly velmi dobře. Jejich bojovnost a soustředění nepolevovalo ani přes několik převržení a kolizí, zajely velmi pěkné dojezdy 15, 13, 11 a usadily se na 11. místě celkově, ale především na druhém místě v kategorii dívek!“

Výsledky:

  1. GBR 7063 Ben Hutton-Penman & Abi Jayasekara       
  2. GBR 7064 Tom Storey & Rupert Jameson
  3. USA 6851 Dieter Creitz & Conrad Miller  
  4. CZE 6965 Jakub Dobrý & Veronika Cibulková   

.....

  1. CZE 6968 Petr Tupý & Dan Viščor
  2. CZE 6962 Anna Justová & Nela Viščorová
  3. CZE 6963 František Viták & Vojtěch Cibulka

 

 

 DÁLE JSME NAPSALI 
title

Trofeo Princesa Sofía Iberostar

Sport | Michal Štěpán
title

Moment rozhodnutí

Blog | Petr Láska