Hlavní stránka
Blog Charter Co se děje Ekonomika Historie Kutil Lidé Loděnice Magazín Marketing Moje loď Napsali před Novinky Plavba Právní poradna Představujeme Rádce Sport Technické novinky Technika Test Test použité lodě Videoprohlídka  
 

Ještě menší a výkonnější

V loňském roce jsme měli možnost vyzkoušet a otestovat čelovku Fenix HL60R a teď mám v ruce letošní novinku – čelovku Fenix HM50R.

 

Už na první pohled je mnohem menší, její celokovové tělo je jen o něco větší než akumulátor RCR123A, který používá jako zdroj a je součástí balení. Její váha včetně akumulátoru je neuvěřitelných 80 gramů, takže po 5 vteřinách jí na hlavě ani nevnímáte. Příjemný je i tenký silikonový proužek na vnitřní straně popruhu, který zabraňuje klouzání po čele a tím dobře sedí na hlavě i při prudším pohybu nebo běhu. Popruh je vybaven bezpečnostními reflexními prvky.

Ovládání je velice jednoduché jedním velkým tlačítkem a na straně těla se přepínají čtyři režimy výkonu. V režimu 500 lumenů vydrží svítit 2,5 hodiny, na 130 lumenů je to potom 10 hodin, intenzita světla 30 lumenů vystačí na 24 hodin a se čtyřmi lumeny pak máte světlo na 90 hodin. Čelovku zapnete stisknutím tlačítka po dobu půl vteřiny, jakmile je zapnutá, tak se režimy svícení přepínají krátkým stisknutím tlačítka. Vypnutí docílíte podržením tlačítka po dobu půl vteřiny.

Indikace stavu nabití baterie se provádí při vypnutém stavu, krátkým stiskem tlačítka se aktivuje LED indikátor v tlačítku. Pokud indikační dioda svítí zeleně je baterie nabita na více než 80%. Zelené blikání znamená 50-80% kapacity. Pokud svítí modře, je nabita na 20-50%. Modré blikání značí, že zbývá méně než 20% kapacity baterie. Akumulátor se nabíjí přímo v čelovce připojením micro - USB kabelem buď do USB počítače, nabíječkou na telefon nebo adaptérem USB do autozapalovače. Během nabíjení svítí boční tlačítko modře a po plném nabití se rozsvítí zeleně. Nabíjení plně vybitého akumulátoru trvá cca 1,5 hodiny. V nouzi lze svítilnu používat i během nabíjení, dostupný však bude jen režim 30 lumenů.

Čelovka je také vybavena funkcí prodloužení výdrže. Při delším použití v režimech turbo (500 lumenů), vysoký (130 lumenů) a střední (30 lumenů) čelovka postupně snižuje výkon v malých krocích pro dosažení delší doby svícení. Pokud teplota čelovky přesáhne 65°C, sníží automaticky výkon. Čelovku lze snadno vyjmout ze silikonového držáku a používat jako kapesní svítilnu nebo jako přívěšek na klíče. Pro použití na lodi je předurčena i tím, že je vodotěsná do hloubky 2 metry, nárazuvzdorná a odolá pádu z výšky jednoho metru.

Hodnocení :

-Na nejnižší stupeň intenzity světla, tedy 4 lm, se dá pohodlně číst, nebo studovat mapu, aniž byste oslňovali okolí, chůze nebo běh při této intenzitě jen na rovné cestě nebo chodníku bez překážek.

-Další stupeň, 30 lm už je vhodný pro chůzi po horší cestě, kde lze předpokládat nerovnosti a překážky, nebo v terénu. Dají se vykonávat běžné práce na lodi, při opravě motoru, bezpečně osvítí celou palubu i plachty a přitom vydrží celou noc.

- Další dva stupně intenzity 130 a 500 lm jsou vhodné na krátkodobé svícení při obhlídce zátoky před kotvením, hledáním bóje a podobně.

Barva světla je příjemně bílá. Kužel světla vytváří intenzivní a ostrý kruh uprostřed a okolo je slabší široký prstenec světla, který zlepšuje periferní vidění a prostorovou orientaci.

Jediné, co by se dalo čelovce Fenix HM50R vytknout je absence červeného světla, které je při noční plavbě na krátkodobé posvícení vhodnější a nesnižuje přivyknutí oka na tmu.

Čelovku Fenix HM50R si můžete koupit na www.kronium.cz

 

Dále doporučujeme přečíst :

http://www.myboat.cz/homepage/show/714

http://www.myboat.cz/homepage/show/693